Figyelmesen követi a bankpiaci mozgásokat a Versenytanács, többek között a ROBOR hirtelen emelkedését is monitorozzák.
2017. október 09., 16:202017. október 09., 16:20
Bár a Román Nemzeti Bank (BNR) múlt heti piaci beavatkozása nyomán enyhe csökkenésnek indult a hét második felében a háromhavi irányadó bankközi kamatláb, a ROBOR 3M, a hetet újabb növekedéssel kezdte a változó kamatozású hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott, így igen fontos mutató.
A jelzáloghitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott hathavi ROBOR eközben az október 6-ai 1,87 százalékos szintről 1,91 százalékra nőtt.
Mint ismert, mielőtt drasztikus növekedésnek indult volna, szeptember elsején a háromhavi ROBOR még 0,92 százalékon állt, míg az év elején 0,87 százalékos volt.
Mugur Isărescu jegybankelnök múlt kedden elmagyarázta, a ROBOR-ról szóló döntéseket délelőtt 11 órakor hozzák meg, a meghatározott érték pedig másnapra vonatkozik. A keddi növekedés így a hétfői döntés eredménye.
– mutatott rá Isărescu, aki szerint a mostani növekedés olyan hirtelen elmúlik, ahogyan jött, a ROBOR pedig 1,75 százalék körül fog stabilizálódni.
Közben úgy tűnik, hogy a Versenytanács sem fogja sokáig tétlenül nézni a bankközi kamatláb alakulását: Bogdan Chirițoiu, a testület elnöke hétfőn a Mediafax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, aggodalommal figyeli a hirtelen növekedést, monitorozzák a ROBOR alakulását, és amennyiben akár csak egyetlen jel is arra utalna, hogy a pénzintézetek közötti megállapodás alakítja a mutató szintjét, úgy vizsgálatot indítanak.
Nyomon követjük a lakosságnak, valamint a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott hitelekkel járó költségeket, a lakossági bankkártyák használatának díjszabásait” – közölte Bogdan Chirițoiu.
A Versenytanácsnak feltett kérdések legnagyobb része az üzemanyagokkal kapcsolatos, és ez is a gazdaság azon ágazata, amelyet a legtöbbet ellenőriz a szakhatóság – mondta el a News.ro hírportálnak nyilatkozva Bogdan Chirițoiu. Bejelentette egyúttal, hogy a szakhatóság egy olyan összehasonlító portálon dolgozik, amely – hasonlóképpen az egyelőre csak Bukarestre vonatkozó ármonitorhoz – az üzemanyagárakat veszi górcső alá.
Fotó: Barabás Ákos
A benzin és a gázolaj drágulása kapcsán viszont egyelőre csak annyit mondott, hogy nem tudja megbecsülni, milyen mértékben történt ez a jövedéki adó emelésének betudhatóan olyan körülmények között, hogy nőtt a kőolaj világpiaci ára.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!