Mélyültek az elmúlt években a romániai régiók közötti egyenlőtlenségek a gazdasági fejlettség tekintetében, és ez akadályozza az ország eurózónához való csatlakozását – állapította meg Ionuţ Dumitru, a Költségvetési Tanács elnöke.
2016. november 18., 18:312016. november 18., 18:31
Az állami költségvetés egyensúlyának felügyeletére hivatott független szakértői testület vezetője szerdán egy konferencián beszélt erről, amelyen azt vitatták meg a résztvevők, hogy Románia mennyire készült fel az eurózónához való csatlakozásra.
Mint Dumitru hangsúlyozta: Romániában meglehetősen nagyok a régiók közötti egyenlőtlenségek, amelyek nemhogy csökkentek volna, hanem éppen ellenkezőleg, nőttek. Mindez szerinte azt mutatja, hogy kudarcot vallottak a romániai regionális fejlesztési programok. Rámutatott: a fejlettnek számító Bukarest, Kolozs és Temes megye akár már most is csatlakozhatna az eurózónához, de az ország többi része még nem. Úgy vélte, Romániának előbb meg kell oldania a leszakadt országrészek felzárkóztatását.
Mint ismert, Bukarest letett arról, hogy Románia 2019-ben bevezesse az eurót, és egy új csatlakozási céldátumot várhatóan a jövő évben fognak megállapítani, amikor hivatalába lép a december 11-ei választások nyomán megalakuló új kormány.
A konferencián ugyanakkor a Román Nemzeti Bank (BNR) bemutatott egy tanulmányt, amely szerint Románia csak kilenc év múlva lesz felkészülve arra, hogy kockázatok nélkül csatlakozhasson az eurózónához. A Ziarul Financiar gazdasági napilap emlékeztet, eddig ez a legpesszimistább szakértői becslés.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!