Megújul. A vajdahunyadi vár a múlt hétvégén tartott múzeumok éjszakáján
Fotó: Facebook/Primăria Hunedoara
Több mint 2,6 milliárd euróból épült-szépült tovább Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megye a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós pénzeknek köszönhetően. Az intézmény a nemrég ünnepelt Európa-nap után – illetve minden bizonnyal a sorsdöntő vasárnapi államfőválasztás ismeretében is – sorozatot közölt az eddigi legfontosabb nyugat-romániai beruházásokról, melyeket alább összefoglalunk.
2025. május 22., 14:012025. május 22., 14:01
A nyugati régió európai alapokból fejlődik – közölte Facebook-oldalán sorozatindítójában a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Vest). Amely szerint az általa kezelt uniós források révén
Ezek az alapok iskolákat, kórházakat, utakat, városi központokat és parkokat alakítottak át, „egy modernebb, zöldebb és összekapcsolt régió érdekében”.
Az általános összefoglaló szerint a több tucat felújított óvoda és iskola jobb oktatást biztosít a gyermekeknek; a felszerelt és korszerűsített kórházak biztonságosabb és gyorsabb egészségügyi ellátást eredményeznek; a felújított közúti infrastruktúra jobb utakat ad az embereknek, egyúttal a gazdasági fejlődést is elősegíti; a kis- és közepes vállalkozások támogatása befektetés egy versenyképes üzleti szférába.
A nyugati fejlesztési régió négy erdélyi megyéje – amelyek közé partiumi, bánsági és dél-erdélyi is „került” – magyar szempontból szórványtérségnek számít: Arad megyében 25 700-an, Temesben 21 300-an, Hunyadban 9200-an, Krassó-Szörényben pedig 1400-an vallották magukat magyarnak a 2021-es népszámláláson (amelyen sokan nem jelöltek be etnikumot).
Ezek után külön bejegyzésben tértek ki az Arad megyei beruházásokra. Az ADR Vest tájékoztatása szerint a térség jelentősen fejlődött az elmúlt években az EU-s finanszírozásoknak köszönhetően: eddig több mint 350 millió euró érkezett csak a 2014–2020-as regionális operatív programon (POIM), illetve a 2021–2027-es nyugati regionális programon keresztül, „a megyében élő emberek életére közvetlen hatást gyakorolva”.
Fotómontázs az Arad megyei beruházásokról
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
Konkrét példák Arad megyében
Az elkövetkező időszakban további milliókat fektetnek be Arad megyében a városi mobilitás, a városrehabilitáció, az energiahatékonyság, az egészségügy és a helyi vállalkozások fejlesztése terén – közölte az ügynökség.
Krassó-Szörény megyei beruházások
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
kizárólag a 2014–2020-as regionális operatív program, illetve a 2021–2027-es nyugati regionális program révén.
Konkrét példák Krassó-Szörény megyében
Hunyad megyei beruházások
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
ugyanazon programok révén: számos olyan projekt, amely jobbá teszi a helyi közösségek életét, már a mindennapok részévé vált.
Konkrét példák Hunyad megyében
Temes megyei beruházások
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
Végül Temes megye is sorra került.
Konkrét Temes megyei példák:
Valamennyi projekt a következőket jelenti: modern oktatási terek, barátságosabb közlekedés, jobb örökség és egységesebb közösségek – közölte a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség. Amely szerint a négy megyét 2027-ig további több száz millió euróval támogatják:
„Az Európai Unió támogatásával a nyugati régió a fenntartható fejlődés és innováció modelljévé válik Romániában. Minden egyes befejezett projekt egy erősebb közösséget és szebb jövőt jelent” – szögezte le az ügynökség.
A romániai regionális fejlesztési ügynökségek 1998-ban jöttek létre, fő céljuk a regionális fejlesztési politika végrehajtásának támogatása volt, különös tekintettel az Európai Unióhoz való csatlakozás előkészítésére. Az ügynökségek nem rendelkeznek jogi személyiséggel, de önálló szervezeti és költségvetési egységként működnek, regionális szinten koordinálva a fejlesztési projekteket és az uniós források lehívását. Romániában nyolc regionális fejlesztési ügynökség működik.
Állatkínzás miatt indult eljárás egy vaskohsziklási férfi ellen, aki a szomszéd kutyáját megverte. Az elkövetőt szerdán őrizetbe vették.
Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta címere és a Maros megyei Sóvárad zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter a kormány csütörtöki ülése után.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 nappal meghosszabbította a helyi szintű veszélyhelyzetet a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt, miután a Korond-patak hozama ismét megemelkedett a kiadós esőzések miatt.
Több száz, eredetileg a független jelöltként induló bukaresti főpolgármesterre, Nicușor Danra leadott szavazatot írtak a szélsőjobboldal jelöltje, George Simion javára az egyik gyulafehérvári szavazókörben.
Egyre többen űznek felelőtlen sportot abból, hogy jogosítvány nélkül vezetnek a közutakon járművet. Aki ezt megtoldja ittas vezetéssel, az könnyen rendőrségi fogdába kerülhet legalább 24 órára.
Három erdélyi megyében tevékenykedő kábítószer-forgalmazó bandára csaptak le kedden a Fehér Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai. A törvényszék elrendelte a banda tagjainak a 30 napos előzetes letartóztatását.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
A csíksomlyói búcsú programját, és a zarándoklattal kapcsolatos tudnivalókat közölte a Kisebb Testvérek Szent István Királyról nevezett Erdélyi Rendtartományának nevében Timár Sándor P. Asztrik OFM, a kegytemplom igazgatója.
Helyteleníti Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök, hogy a város kilakoltatási végzést küldött Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak.
Romániában minden tizedik ember cukorbetegségben szenved, aminek előfordulási aránya az európai átlag fölött áll. Egészségügyi sorozatunk újabb részében dr. Szabó Mónika marosvásárhelyi diabetológussal jártuk körül a népbetegségként számon tartott kórt.
szóljon hozzá!