Megújul. A vajdahunyadi vár a múlt hétvégén tartott múzeumok éjszakáján
Fotó: Facebook/Primăria Hunedoara
Több mint 2,6 milliárd euróból épült-szépült tovább Arad, Temes, Hunyad és Krassó-Szörény megye a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül érkező uniós pénzeknek köszönhetően. Az intézmény a nemrég ünnepelt Európa-nap után – illetve minden bizonnyal a sorsdöntő vasárnapi államfőválasztás ismeretében is – sorozatot közölt az eddigi legfontosabb nyugat-romániai beruházásokról, melyeket alább összefoglalunk.
2025. május 22., 14:012025. május 22., 14:01
A nyugati régió európai alapokból fejlődik – közölte Facebook-oldalán sorozatindítójában a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Vest). Amely szerint az általa kezelt uniós források révén
Ezek az alapok iskolákat, kórházakat, utakat, városi központokat és parkokat alakítottak át, „egy modernebb, zöldebb és összekapcsolt régió érdekében”.
Az általános összefoglaló szerint a több tucat felújított óvoda és iskola jobb oktatást biztosít a gyermekeknek; a felszerelt és korszerűsített kórházak biztonságosabb és gyorsabb egészségügyi ellátást eredményeznek; a felújított közúti infrastruktúra jobb utakat ad az embereknek, egyúttal a gazdasági fejlődést is elősegíti; a kis- és közepes vállalkozások támogatása befektetés egy versenyképes üzleti szférába.
A nyugati fejlesztési régió négy erdélyi megyéje – amelyek közé partiumi, bánsági és dél-erdélyi is „került” – magyar szempontból szórványtérségnek számít: Arad megyében 25 700-an, Temesben 21 300-an, Hunyadban 9200-an, Krassó-Szörényben pedig 1400-an vallották magukat magyarnak a 2021-es népszámláláson (amelyen sokan nem jelöltek be etnikumot).
Ezek után külön bejegyzésben tértek ki az Arad megyei beruházásokra. Az ADR Vest tájékoztatása szerint a térség jelentősen fejlődött az elmúlt években az EU-s finanszírozásoknak köszönhetően: eddig több mint 350 millió euró érkezett csak a 2014–2020-as regionális operatív programon (POIM), illetve a 2021–2027-es nyugati regionális programon keresztül, „a megyében élő emberek életére közvetlen hatást gyakorolva”.
Fotómontázs az Arad megyei beruházásokról
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
Konkrét példák Arad megyében
Az elkövetkező időszakban további milliókat fektetnek be Arad megyében a városi mobilitás, a városrehabilitáció, az energiahatékonyság, az egészségügy és a helyi vállalkozások fejlesztése terén – közölte az ügynökség.
Krassó-Szörény megyei beruházások
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
kizárólag a 2014–2020-as regionális operatív program, illetve a 2021–2027-es nyugati regionális program révén.
Konkrét példák Krassó-Szörény megyében
Hunyad megyei beruházások
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
ugyanazon programok révén: számos olyan projekt, amely jobbá teszi a helyi közösségek életét, már a mindennapok részévé vált.
Konkrét példák Hunyad megyében
Temes megyei beruházások
Fotó: Facebook/Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest - ADR Vest
Végül Temes megye is sorra került.
Konkrét Temes megyei példák:
Valamennyi projekt a következőket jelenti: modern oktatási terek, barátságosabb közlekedés, jobb örökség és egységesebb közösségek – közölte a Nyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség. Amely szerint a négy megyét 2027-ig további több száz millió euróval támogatják:
„Az Európai Unió támogatásával a nyugati régió a fenntartható fejlődés és innováció modelljévé válik Romániában. Minden egyes befejezett projekt egy erősebb közösséget és szebb jövőt jelent” – szögezte le az ügynökség.
A romániai regionális fejlesztési ügynökségek 1998-ban jöttek létre, fő céljuk a regionális fejlesztési politika végrehajtásának támogatása volt, különös tekintettel az Európai Unióhoz való csatlakozás előkészítésére. Az ügynökségek nem rendelkeznek jogi személyiséggel, de önálló szervezeti és költségvetési egységként működnek, regionális szinten koordinálva a fejlesztési projekteket és az uniós források lehívását. Romániában nyolc regionális fejlesztési ügynökség működik.
A Krónikához eljuttatott tájékoztatásában a magyar honvédelmi minisztérium közli: nem tartja megfelelőnek az aradi Alsótemetőt a Románia területén nyugvó magyar világháborús hősök földi maradványainak központi temetője létrehozása céljából.
A Kilyént képviselő Varga Mátyás nyerte Rover Gidran Rozi nevű lovával a Székely Vágtát, a Nemzeti Vágta 14. alkalommal megrendezett székelyföldi kvalifikációs előfutamát vasárnap a háromszéki Maksához tartozó Óriáspince-tetőn.
A Maros Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság műszaki megoldásokat azonosított a Kis-Küküllő vizének sókoncentrációja által okozott probléma közép-, illetve rövidtávú rendezésére – jelentette be vasárnap Barabási Antal-Szabolcs, Maros megye prefektusa.
Kitüntetést kapott Cătălin Cherecheș, Nagybánya korrupció miatt elítélt, külföldre szökött, ott elfogott, így jelenleg börtönbüntetését töltő volt polgármestere a román ortodox egyháztól.
Tűz ütött ki szombaton a kolozsvári megyei kórház pszichiátriai osztályának egyik kórtermében.
Románia egyik legnagyobb, szintetikus kábítószerek illegális előállítására szolgáló laboratóriumát fedezte fel a rendőrség és az ügyészség egy Brassó megyei raktárban.
Csökken a Kis-Küküllőbe és a Marosba a parajdi bánya elárasztása nyomán jutott só mennyisége – közölte szombaton a román vízügyi hatóság (ANAR).
Az oktatási minisztérium döntésével hoznák létre újra a marosvásárhelyi katolikus iskolát, amire az új tanügyi törvény egyik cikkelye nyújt lehetőséget – nyilatkozta az MTI-nek pénteken Marosvásárhelyen Tamási Zsolt volt igazgató.
Rovarok és más gerinctelenek tetemeinek százai hevernek a parajdi bányaszerencsétlenség utáni magas sótartalom által érintett patakszakaszokon. Gyakorlatilag a teljes makroszkópikus vízi gerinctelen fauna elpusztult az erőteljesen érintett vízfolyásokban.
A román–magyar határon átnyúló együttműködéseket támogató európai uniós programból 2,5 millió eurós finanszírozást nyert az Arad megyei Borosjenő és a Békés vármegyei Tarhos önkormányzatainak közös pályázata.
szóljon hozzá!