2012. február 28., 07:302012. február 28., 07:30
Az elemzők szerint azonban létezik egy optimista forgatókönyv is. „Amenynyiben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) erőteljesen közbelép az európai országok szuverén államadósságának a rendezésébe, felhasználva a feltörekvő országok erőforrásait, s ezáltal a nemzetközi piacok lenyugszanak, akkor ismét 4,3 lej körülire esik vissza az euró árfolyama. Középtávon a 4,33 lej/eurós kurzus lehet az, amikor elmondhatjuk, hogy a lej valamelyest erősödött” – mutat rá az elemzés. A szakemberek úgy vélik, hogy a görög megállapodás egy fontos lépést jelent a piacok stabilizálódása irányában, azonban koránt sincs vége a „görög drámának”, illetve az európai aggodalomnak.
„Relatív nyugalom uralta a piacokat azt követően, hogy sikerült megállapodni a Görögországnak nyújtandó újabb hitelkeretről, s a magánhitelezők is belenyugodtak az elszenvedett veszteségükbe. Ezek után az euró is jelentősen megerősödött a devizapiacokon, főként az amerikai dollárral és a japán jennel szemben” – áll az elemzésben. A dokumentum szerzői ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy ilyen kontextusban különös, hogy a lej nem húzott hasznot ebből a piaci optimizmusból.
„Időre és az IMF által közvetlenül felvállalt erőteljes támogatásra van szükség a szuverén államadósságok terén, hogy a feltörekvő országok erőforrásait felhasználva tartós bizalmat lehessen teremteni a piacokon. Ezen forgatókönyv mentén a lej is meg tudna erősödni, s az euróárfolyam ismét a 4,3 lej/eurós szinten mozoghatna” – fejtette ki az elemzést ismertetve Claudiu Cazacu, az X-Trade Brokers vezető elemzője.
Nincs garancia a második görög mentőcsomag sikerére Angela Merkel német kancellár szerint. A politikus erről tegnap beszélt a Bundestagban, a német törvényhozás alsóházában, ahol támogatást kért, majd kapott a képviselőktől a 130 milliárd eurós, második görög mentőcsomaghoz. A kancellár hangsúlyozta: nincs százszázalékos garancia az újabb akció sikerére, az előnyök azonban meghaladják a kockázatokat. „Görögország esetében indokolt a másik lehetőségről, az euróövezet elhagyásáról is beszélni” – jegyezte meg a kancellár, hozzátéve, hogy a beláthatatlanul súlyos kockázatok miatt kalandorság volna ezt a lehetőséget választani. Merkel szerint a második mentőcsomaghoz kapcsolódó program nem csupán megszorításokat irányoz elő, a célja az, hogy ismét versenyképessé tegye a görög gazdaságot, és elindítsa a fenntartható növekedés útján. „Ezzel szemben áll a kilépés az euróövezetből és a rendezetlen államcsőd lehetősége, ami felelős politikus számára vállalhatatlan” – szögezte le. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.