Minden devizahitelt felvett ügyfél számára lehetővé teszi a kölcsön más pénznemre való átváltását egy új sürgősségi rendelet, amelyet a kormány eheti ülésén fogadott el.
2016. szeptember 15., 14:322016. szeptember 15., 14:32
2016. szeptember 15., 20:202016. szeptember 15., 20:20
A dokumentum a 2014/17-es számú európai uniós irányelvet ülteti gyakorlatba: a direktíva számos, a pénzintézetek ügyfeleinek kedvező előírást tartalmaz, a sürgősségi rendelet cikkelyei pedig tíz napon belül lépnek hatályba. Az egyik legfontosabb előírás, hogy a kliens bármikor kérheti az általa felvett hitel átváltását lejre – vagyis az állandó lakhelyeként megjelölt ország valutájára –, illetve arra a pénznemre, amelyben fizetését kapja.
Az átváltáskor a Román Nemzeti Banknál (BNR) az intézkedés igénylésekor érvényben lévő árfolyamot veszik figyelembe. A megfogalmazás szerint a szabály minden olyan hitelre vonatkozik, amely valamilyen módon kapcsolódik egy ingatlanhoz, illetve amelyet magánszemély vett fel.
A futamidő alatt tilos a kamatok módosítása
A rendelet megtiltja a bankoknak, hogy a hitelszerződések futamideje alatt módosítsák a kamatokat, illetve új, az eredeti szerződésben nem szereplő illetékeket számoljanak fel. A pénzintézetek nem róhatnak ki pluszköltséget a törlesztés átütemezése esetén sem. Szigorú büntetést rónak majd ki akkor is, ha a végrehajtó „zaklatja” az adóst, például felkeresi őt a munkahelyén.
A dokumentum azt is előírja, hogy 2017. január elsejétől csak azok az ingatlanfejlesztők adhatnak kölcsönt, amelyek regisztrálnak az országos fogyasztóvédelmi hatóságnál (ANPC), illetve a kintlevőségek behajtásával is csak ilyen feltételek mellett foglalkozhat egy cég. Az ügyfélnek joga van a futamidő lejárta előtt teljes mértékben törleszteni a kölcsönt, a hitelező pedig ebben az esetben sem számolhat fel pluszilletéket.
A pénzintézetnek ezentúl kötelessége lesz a kliens segítségére sietni, amennyiben nehéz anyagi helyzetbe kerül, kényszervégrehajtás esetén pedig nem lehet átruházni a szerződést olyan jogi személyre, amelynek nincs székhelye Romániában. Kényszervégrehajtáskor az adóson, ügyvédén, illetve az általa meghatalmazott személyen kívül nem lehet más személyt felkeresni a kintlevőségek behajtása érdekében, illetve tilos az ügyfél bejáratára, nyilvánosan kifüggeszteni erre vonatkozó dokumentumot, kivéve, ha ez bírósági végzés nyomán történik.
A rendelet azt is előírja, hogy a bankoknak részletesen és tisztességesen kell tájékoztatniuk ügyfeleiket a hitelfeltételekről még a szerződés megkötése előtt – mindez a pénzintézet reklámanyagaira is vonatkozik.
Régóta várják a frankhitelesek a rendeletet
A sürgősségi kormányrendelettel a 2010/50-es számú rendeletet módosítják az uniós előírásoknak megfelelően. Az irányelvet már idén márciusig gyakorlatba kellett volna ültetni, a dokumentum elfogadásának fontosságát pedig az elmúlt hónapokban több ízben is hangsúlyozta a fogyasztóvédelmi hatóság, amely főként a svájci frank alapú kölcsönt felvett ügyfelek érdekében szorgalmazta a devizahitelek átváltásának biztosítását.
Az ANPC már a svájci frank árfolyamának megugrásakor, az első pillanattól kezdve teljes mellszélességgel kiállt az ügyfelek mellett. Többször is javasolták: a kormány tegye lehetővé, hogy az átváltást a hitelfelvételkor érvényben levő árfolyam alapján valósítsák meg, végül azonban – a bankok számára kedvezőbb – köztes megoldást választották.
A tavalyi év eleje – a svájci frank drasztikus drágulása – óta ugyan több pénzintézet, például a Transilvania Bank és az OTP kedvezményes ajánlatokkal igyekezett segítséget nyújtani a bajba jutott adósoknak, most viszont egységes, mindenki számára érvényes szabályzat született.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!