Sokan kerülhetnek utcára. Tömeges elbocsátásoktól tartanak a szakszervezetek
Fotó: Haáz Vince
Tömeges elbocsátásokat vonhat maga után a kiadáscsökkentő intézkedésekről szóló úgynevezett salátarendelet – hívta fel a figyelmet szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
2025. január 29., 13:592025. január 29., 13:59
A BNS Facebook-oldalán közzétett bejegyzés szerint a kiadáscsökkentő intézkedésekről szóló úgynevezett salátarendelet egyik „pusztító hatása”, hogy lehetővé teszi a fő hitelutalványozók számára az álláshelyek számának csökkentését, ami az alkalmazottak egy részének elbocsátását vonja maga után „anélkül, hogy megfelelő garanciákat nyújtanának a védelmükre”.
„Az intézkedés destabilizálja a munkaerőpiacot, mélyen érinti a munkahelyek biztonságát és sérti a munkavállalók alapvető jogait” – fogalmaztak.
A munkaerőpiac az idei évet az elbocsátások jegyében kezdte: sorra érkeznek a hírek az IT-szektorból utcára kerülő emberekről. Még legalábbi két ágazat is bajban van elemzők szerint.
A bejegyzésben ugyanakkor emlékeztetnek, hogy a BNS petícióval fordult az ombudsmanhoz, kérve, támadja meg az alkotmánybíróságon a szerintük alkotmányellenes rendelkezéseket tartalmazó salátarendeletet.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
A BNS Agerpres által idézett szakemberei szerint a 2024/156-ös sürgősségi kormányrendelet gyakorlatba ültetésével sérülnek a társadalmi párbeszéd elvei és az állami tulajdonú vállalatok alkalmazottainak kollektív jogai, sérül továbbá a szerződési szabadság és a kollektív tárgyalások autonómiája, a tisztességes munkakörülményekhez való alapvető jog és a munkához való jog. Az intézkedések ugyanakkor munkaügyi konfliktusok kirobbanásához és tömeges elbocsátásokhoz fognak vezetni – hívták fel a figyelmet.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!