Súlyos problémák. Ciolacu szerint az Európai Bizottság közbelépése szükséges az autóipar megmentéséhez
Fotó: dacia.ro
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. október 17., 12:002024. október 17., 12:00
2024. október 17., 12:352024. október 17., 12:35
„Nyilvánvaló, hogy a következő két év nagy kihívás lesz az önök által képviselt iparág számára. (…) Úgy gondolom, hogy itt az ideje mind a Bizottság, mind a jelenlegi Európai Parlament számára, hogy sokkal fenntarthatóbb megközelítést alkalmazzunk az autóiparral kapcsolatban. Ha nem lépünk, és nem kongatjuk meg a vészharangot már ennek az európai parlamenti ciklusnak az elején, akkor jövőre nagy problémák lesznek az autóiparban, két év múlva pedig még nagyobbak” – mondta Ciolacu csütörtökön a Fenntartható és Hozzáférhető Mobilitás Fórum résztvevői előtt.
A miniszterelnök rámutatott: csökken az ágazat termelése.
„A hanyatlás időszakát éljük, amely, ha nem avatkozunk be, jövőre és két év múlva, mint mondtam, tömeges elbocsátásokhoz fog vezetni ebben az ágazatban Romániában és egész Európában. Úgy vélem, itt az ideje, hogy az Európai Bizottság bátran kiálljon ennek az ágazatnak a védelmére. Olvastam a Draghi-programot is, és szilárd meggyőződésem, hogy Önök is olvasták, ahol ez szerepel. Amikor újraiparosításról beszélünk, elfelejtjük, hogy a gazdaságok motorja valójában az autóipar, mert mesés horizontális fejlődéssel rendelkezik. Ez történik Romániában és minden európai országban. (…)
– mondta Ciolacu.
„Ez valóban kényes pillanat az autóipar számára, és úgy gondolom, hogy a Bizottságnak és a román kormánynak most kell beavatkoznia, hogy sokkal inkább alkalmazkodjon ennek az iparágnak az igényeihez, amely a román export jelentős részét teszi ki, és amely bizonyos értelemben a román gazdaság motorja” – mondta.
Romániában a francia Renault tulajdonában levő Dacia és a Ford Otosan képviseli az autóipart.
Az első fél évben 292 378 személygépkocsit gyártottak, míg 2023 azonos időszakában 269 088-at. Az Automobile Dacia 169 998, a Ford Otosan pedig 122 380 gépkocsit gyártott.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!