Súlyos problémák. Ciolacu szerint az Európai Bizottság közbelépése szükséges az autóipar megmentéséhez
Fotó: dacia.ro
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. október 17., 12:002024. október 17., 12:00
2024. október 17., 12:352024. október 17., 12:35
„Nyilvánvaló, hogy a következő két év nagy kihívás lesz az önök által képviselt iparág számára. (…) Úgy gondolom, hogy itt az ideje mind a Bizottság, mind a jelenlegi Európai Parlament számára, hogy sokkal fenntarthatóbb megközelítést alkalmazzunk az autóiparral kapcsolatban. Ha nem lépünk, és nem kongatjuk meg a vészharangot már ennek az európai parlamenti ciklusnak az elején, akkor jövőre nagy problémák lesznek az autóiparban, két év múlva pedig még nagyobbak” – mondta Ciolacu csütörtökön a Fenntartható és Hozzáférhető Mobilitás Fórum résztvevői előtt.
A miniszterelnök rámutatott: csökken az ágazat termelése.
„A hanyatlás időszakát éljük, amely, ha nem avatkozunk be, jövőre és két év múlva, mint mondtam, tömeges elbocsátásokhoz fog vezetni ebben az ágazatban Romániában és egész Európában. Úgy vélem, itt az ideje, hogy az Európai Bizottság bátran kiálljon ennek az ágazatnak a védelmére. Olvastam a Draghi-programot is, és szilárd meggyőződésem, hogy Önök is olvasták, ahol ez szerepel. Amikor újraiparosításról beszélünk, elfelejtjük, hogy a gazdaságok motorja valójában az autóipar, mert mesés horizontális fejlődéssel rendelkezik. Ez történik Romániában és minden európai országban. (…)
– mondta Ciolacu.
„Ez valóban kényes pillanat az autóipar számára, és úgy gondolom, hogy a Bizottságnak és a román kormánynak most kell beavatkoznia, hogy sokkal inkább alkalmazkodjon ennek az iparágnak az igényeihez, amely a román export jelentős részét teszi ki, és amely bizonyos értelemben a román gazdaság motorja” – mondta.
Romániában a francia Renault tulajdonában levő Dacia és a Ford Otosan képviseli az autóipart.
Az első fél évben 292 378 személygépkocsit gyártottak, míg 2023 azonos időszakában 269 088-at. Az Automobile Dacia 169 998, a Ford Otosan pedig 122 380 gépkocsit gyártott.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!