Súlyos problémák. Ciolacu szerint az Európai Bizottság közbelépése szükséges az autóipar megmentéséhez
Fotó: dacia.ro
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
2024. október 17., 12:002024. október 17., 12:00
2024. október 17., 12:352024. október 17., 12:35
„Nyilvánvaló, hogy a következő két év nagy kihívás lesz az önök által képviselt iparág számára. (…) Úgy gondolom, hogy itt az ideje mind a Bizottság, mind a jelenlegi Európai Parlament számára, hogy sokkal fenntarthatóbb megközelítést alkalmazzunk az autóiparral kapcsolatban. Ha nem lépünk, és nem kongatjuk meg a vészharangot már ennek az európai parlamenti ciklusnak az elején, akkor jövőre nagy problémák lesznek az autóiparban, két év múlva pedig még nagyobbak” – mondta Ciolacu csütörtökön a Fenntartható és Hozzáférhető Mobilitás Fórum résztvevői előtt.
A miniszterelnök rámutatott: csökken az ágazat termelése.
„A hanyatlás időszakát éljük, amely, ha nem avatkozunk be, jövőre és két év múlva, mint mondtam, tömeges elbocsátásokhoz fog vezetni ebben az ágazatban Romániában és egész Európában. Úgy vélem, itt az ideje, hogy az Európai Bizottság bátran kiálljon ennek az ágazatnak a védelmére. Olvastam a Draghi-programot is, és szilárd meggyőződésem, hogy Önök is olvasták, ahol ez szerepel. Amikor újraiparosításról beszélünk, elfelejtjük, hogy a gazdaságok motorja valójában az autóipar, mert mesés horizontális fejlődéssel rendelkezik. Ez történik Romániában és minden európai országban. (…)
– mondta Ciolacu.
„Ez valóban kényes pillanat az autóipar számára, és úgy gondolom, hogy a Bizottságnak és a román kormánynak most kell beavatkoznia, hogy sokkal inkább alkalmazkodjon ennek az iparágnak az igényeihez, amely a román export jelentős részét teszi ki, és amely bizonyos értelemben a román gazdaság motorja” – mondta.
Romániában a francia Renault tulajdonában levő Dacia és a Ford Otosan képviseli az autóipart.
Az első fél évben 292 378 személygépkocsit gyártottak, míg 2023 azonos időszakában 269 088-at. Az Automobile Dacia 169 998, a Ford Otosan pedig 122 380 gépkocsit gyártott.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!