Fotó: A szerző felvétele
2010. november 11., 18:462010. november 11., 18:46
„Legalább négy-öt éve figyelem, amint a feleségem minden ünnep után műanyag dobozokba csomagolja a káposztát, és lefagyasztja” – idézte fel az ötlet kipattanásának történetét Bajkó László, kifejtve, hogy az alapötlet éppen ezen a megfigyelésen alapult, hiszen tapasztalata szerint a lefagyasztott töltött káposzta minőségéből semmit sem veszít az egyszerű és modern tartósítási eljárással. Mint mondta, hetek, sőt egy hónap múltával is éppolyan ízletes, mint frissen. A „végső lökést” az új vállalkozás elindításában azonban éppen a gazdasági válság adta.
„A gazdasági válság roppant kreatívvá teszi a vállalkozókat” – szögezte le Bajkó, aki szerint a túlélésért, a szinten maradásért vívott harcában jutott arra a végkövetkeztetésre: lépni kell, amíg még vannak tartalékok, amit mozgósítani lehet egy újabb beruházás indítására. Ez a pillanat számára akkor érkezett el, amikor megvonták az állami támogatást a korábbi vállalkozásától, a húscsirketenyésztő farmjától. Ekkor döntötte el, hogy a korábbi vállalkozásában termelt profitot megtoldja bankkölcsönnel, és megvalósítja a már régóta dédelgetett álmát, a töltöttkáposzta-gyártó üzemet.
Miközben továbbra is működtette csirkefarmját, áprilisban átalakítási munkálatokhoz látott, a cég egyik ingatlanjának – a korábban téeszistállóként működő épületnek – egy részét modern, európai uniós szabványoknak megfelelő élelmiszerüzemmé alakította. A konyha-laboratórium annak rendje-módja szerint több helyiségből áll, egymástól külön történik a hús, a káposzta és a zöldség előkészítése, külön teremben vegyítik meg a tölteléket és töltik be az előkészített káposztalevelekbe, illetve megint egy másik helyiségben főzik kilencvenliteres fazekakban az ínyencséget. A csomagolásra újabb helyiséget alakítottak ki gyorsfagyasztóval és külön hűtőraktárral felszerelve, de van fekete és fehér öltöző zuhanyzóval és illemhellyel az alkalmazottaknak, illetve irodahelyiség és rakodótér, ahol az adásvételt, az áruszállítást bonyolítják.
Ottjártunkkor épp az utolsó simításokat végezték a fehérben pompázó üzemben, a különféle rendeltetésű helyiségeket takarító-csinosító alkalmazottak mellett láthattuk a savanyúkáposzta-raktárt is, ahol közel harminctonnányi káposzta érlelődik várva a feldolgozás elkezdését. Közben a vállalkozótól megtudtuk, a Székely termék védjeggyel fémjelzett töltött káposzta családi recept, és kidolgozásában oroszlánrésze volt a feleségének, Bajkó Enikőnek, édesanyjának, Bajkó Máriának és anyósának, György Máriának.
„Úgy is mondhatnám, hogy versenyeztettem az aszszonyokat, mindegyikkel főzettem egy-egy adag káposztát, és baráti társasággal kóstolás alapján eldöntöttük, hogy a háromféle káposzta legjobb jellemzőit összesítő negyedik változatot gyártjuk majd” – magyarázta Bajkó kifejtve, hogy a próbafőzések már megtörténtek, a Székely termék védjegyet már megadták a káposztának, jelenleg épp az úgynevezett ovális pecsétre várnak, hogy ennek köszönhetően az európai uniós piacokon is forgalmazhassák a gyergyói ínyencséget.
„Véleményem szerint azok a magyarországi turisták, akik már kóstolták a székelyföldi töltött káposztát, otthon is tudni fogják, mi van a dobozban” – részletezte a vállalkozó, miközben megmutatta a piros-feketében pompázó csomagolást, a hasonló honlapot és a székely ruhás családot ábrázoló plakátot.
Mint mondta, már folytatott tárgyalásokat magyarországi érdeklődőkkel, akik nagyon pozitívan viszonyultak az ötletéhez, és bízik abban, hogy amint a termék megjelenik a piacon, rövid időn belül szerződéskötésekre is sor kerül. A töltött káposztát egyébként többféle kiszerelésben fogják forgalmazni, a méretesebb családi doboz mellett lesz egy műanyag tányéron fóliázott változat is, amit élelmiszerüzletekben, illetve vendéglők számára gyártanak úgymond azonnali használatra.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.