2010. szeptember 16., 10:282010. szeptember 16., 10:28
Hivatalos források azt nyilatkozták a Mediafax hírügynökségnek, hogy a vita a kormányülésen tört ki, amikor a kabinet elfogadta a 2011–2013-ra szóló költségvetési és adóstratégiát. Az idézett források szerint a pénzügyminisztérium azt javasolta a stratégiában, hogy mind az egészségügyi szaktárca, mind pedig az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) a jelenleginél kevesebb pénzt kapjon a következő években a költségvetésből.
„Cseke azt mondta, hogy nem ért egyet a csökkentéssel, mivel az egészségügyi rendszer jelenleg is alulfinanszírozott, és nem bír el további megvonásokat” – nyilatkozták a források. Szerintük az egészségügyi miniszter arra figyelmeztetett, hogy az új költségvetési elképzelések érvényesülése esetén a kórházak ismét az idén kialakult helyzetbe kerülnek, amelyben a felhalmozott adósságaikat szintén az állami költségvetésből kellett törleszteni. A vita nyomán a költségvetési és adóstratégiát úgy módosították, hogy az Egészségbiztosítási Alap több pénzt kapjon, az Egészségügyi Minisztérium költségvetését pedig kiegészítették orvosi berendezések és felszerelések vásárlására szánt összegekkel. Az idézett források szerint ezáltal az egészségügy költségvetése a következő években nem csökken a 2010-es szint alá.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.