Fotó: Thomas Campean
Mintegy 35 ezer fuvarozó vesz részt az ország több városában szerdára meghirdetett nagyszabású tiltakozó megmozduláson, amellyel a közúti személyszállítók a „hiénajelenségre” és az ágazatban eluralkodott adócsalásra próbálják ráirányítani a figyelmet.
Mint a Romániai Hivatásos Fuvarozók Szövetsége (COTAR) hétfői közleményében felhívja a figyelmet: ha nem járnak sikerrel, december 20-án tömegek érkeznek Bukarestbe tüntetni. Egyelőre megelégszenek kevesebbel:
„A fuvarozók termelik minden évben a bruttó hazai termék (GDP) 4,7 százalékát, ennek ellenére az állami hatóságok tolerálják a kalózkodást, ami miatt további 4,7 százalék elvész, hiszen a hiénák száma csaknem megegyezik az engedélyezett szállítókéval” – mutatnak rá a hivatásos fuvarozók, akik szerint a jelenleg befolyó 4,7 százalék is veszélyben van a szerintük tisztességtelen konkurencia miatt, a becsületes adófizetők ugyanis csődbe fognak menni.
A COTAR szerint a kormány az Ubert és a hasonló fuvarmegosztó applikációkat támogatja, amikor nem fogadja el a sürgősségi rendeletet, amely rendezné a taxistörvény körüli visszásságokat, amelyek miatt nem vonhatók felelősségre az engedély nélküli fuvarozók.
Közben másik két szakmai szervezet, a Taxi és Bérautó Rendszerben Szállítók Szakmai Egyesülete (APTTI), valamint a Független Taxisok Jogaiért Egyesület (ADTI) is közleményben jelezte hétfőn, hogy amennyiben nem rendeződik a bérfuvarozók helyzete, úgy 5000 tagjuk január 17–18-án szervez tiltakozó megmozdulást. „A két szakmai szervezet Mihai Tudose miniszterelnökhöz fordult, kérve, hogy foganatosítson sürgős intézkedéseket az illegális személyszállítás megfékezése érdekében.
– áll a két szervezet által vasárnap kiadott közös nyilatkozatban. Elégedetlenségük oka, hogy a Black Cab, az Uber, a Taxify és mások „zavartalanul folytatnak személyszállítást taxi vagy bérautó rendszerben, anélkül, hogy átmennének a szakterület esetében kötelező módon alkalmazott szűrőkön”, s meglenne a taxisok számára elengedhetetlen engedélyük.
A kolozsvári taxisok még nem döntötték el, hogy csatlakoznak-e a tiltakozó megmozdulásokhoz. Mint Viorel Tătar, az Erdélyi Taxifigyelő Egyesület elnöke, a Kolozsvári Taxisok Egyesületének vezetője hétfőn a Krónika megkeresésére elmondta, egyelőre várakozó állásponton vannak, kedden ülnek össze és döntenek többek között ebben a kérdésben is. Rámutatott ugyanakkor: ahhoz már késő van, hogy a polgármesteri hivataltól kérjenek engedélyt egy december 13-i hivatalos tiltakozó megmozdulásra. Ettől függetlenül a Donát negyedben a Sun strandnál még spontánul összegyűlhetnek, de még nincs döntés az ügyben.
Hozzáfűzte: elviekben természetesen egyetértenek a bukarestiekkel, korábban ők be is perelték az Ubert, mert azt szeretnék, hogy az vagy feleljen meg a taxiszolgáltatások számára előírt törvényes előírásoknak, azaz ugyanolyan feltételek mellett adózzon, mint a taxitársaságok, vagy szüntesse be a tevékenységét.
A Kolozsvári Taxisok Egyesülete a napokban a Facebook közösségi oldalon tette szóvá, hogy a kincses városban működő Nova Taxi diszpécserszolgáltatása olyan autókat is kiközvetít, amelyeknek nincs taxis engedélye, nem rendelkezik taxiórával, vagyis pont úgy működnek, mint az Uber. Az oldalon egy olyan elismervény fotóját is közzétették, amelyen egy ilyen autó szállt ki az ügyfélhez. Állításuk szerint a Nova Taxi diszpécserei megkérdezik az ügyfeleket, hogy elfogadnak-e a céggel „együttműködő” autókat is.
A Ziua de Cluj portálnak azonban Ioan Vasile Oprean, a Nova Taxi tulajdonosa úgy nyilatkozott, hogy ebből semmi sem igaz. „Szó nincs róla, hogy mi ilyesmivel foglalkoznánk. Aki a Facebookra ilyeneket posztol, az az egyik konkurenciánk, aki 60 autóssal együtt lépett ki tőlünk. Állandóan megpróbálja aláaknázni a mi cégünket és meg akarja győzni munkatársainkat, hogy lépjenek le. De ezeknek az embereknek nincs hová menniük, mert munka nélkül maradnának. Mi nem teszünk semmi törvénytelent, csak taxizunk” – szögezte le a cégvezető.
Kolozsváron terjeszkedne a Taxify
A Taxify ridesharing cégnek azokban az országokban megy jól, ahol az emberek elégedetlenek a rendelkezésre álló közúti szállítókkal, Romániában pedig lenyűgöző potenciál rejlik – nyilatkozta a StartupCafe.ro portálnak adott interjúban Markus Villig, az Uberhez hasonló, észt vállalkozás alapítója és vezérigazgatója. A Taxify applikáció jelen pillanatban csak Bukarestben van jelen, ahol mintegy 3 ezer sofőrjük szállítja az ügyfeleket, de tervben van a terjeszkedés, és Villing elmondta, hogy a prioritási listájuk első helyén Kolozsvár áll.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
szóljon hozzá!