Képünk illusztráció
Fotó: Tuchiluș Alex
Az országos iparfejlesztési terv a kormány legfontosabb, körülbelül kétmilliárd eurós gazdaságélénkítő csomagja – jelentette ki a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu.
2024. szeptember 18., 17:282024. szeptember 18., 17:28
2024. szeptember 18., 17:302024. szeptember 18., 17:30
A miniszterelnök beszámolója szerint a koalíció keddi tanácskozásán Marian Neacşu kormányfőhelyettes koordinálásával, Marcel Boloş pénzügyminiszterrel és Radu Oprea gazdasági miniszterrel együtt véglegesítettek egy intézkedéscsomagot, amelyik szerinte jelentős lendületet fog adni a gazdaság újraiparosításának. Ciolacu elmondta, hogy az iparfejlesztési terv három pillérre támaszkodik.
Az összegből adókedvezményben részesülnek majd a 150 millió eurónál nagyobb értékű beruházások, amelyek olyan régiókban teremtenek munkahelyeket, ahol az egy főre jutó össztermék (GDP) nem éri el az országos átlagot.
A második pillér a romániai nagyipar állami támogatásának országos programja, egymilliárd eurós költségvetéssel. Ennek révén 100 millió euróig terjedő támogatást kaphatnak azok a vállalatok, amelyek az üvegházhatású gázok közvetlen kibocsátását és az energiafogyasztást csökkentő beruházásokat hajtanak végre. A programot a szén-dioxid-kibocsátási bizonylatok eladásából tervezi finanszírozni a kormány.
A harmadik pillért egy 250 millió euró összértékű állami támogatás jelenti majd, amelyből olyan vállalatok részesülnek, amelyek ipari nyersanyagok – alumínium- és réz feldolgozása, csövek, profilok, rudak előállítása – terén hajtanak végre beruházásokat.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!