Fotó: Facebook/Fabricat in România
Nem tudja tartani a lépést a belföldi termelés a megnövekedett vásárlóerővel: a lakosság által megvásárolt termékek 50 százaléka külföldről származik.
2017. július 04., 21:262017. július 04., 21:26
Folyamatosan visszaszorulnak a helyi termékek: amíg a gazdasági világválság begyűrűzése előtt a romániai lakosság által megvásárolt áru 60 százaléka készült az országban, addig mára ez az arány 50 százalékra csökkent – idézi a Román Nemzeti Bank (BNR) adatait az Economica.net gazdasági hírportál.
A jegybanki jelentés szerint
– nagyrészt ennek tudható be a 2016-os számottevő gazdasági növekedés is. A szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a trend még középtávon sem fenntartható, hiszen ha a mindenkori kormányok továbbra is főként a fogyasztást serkentő intézkedéseket foganatosítanak, és kevésbé figyelnek oda a beruházásokat ösztönző programokra, akkor csak korlátozott hatást tudnak gyakorolni a gazdasági növekedésre.
Hiszen – mutat rá az idézett dokumentum – a termelést nem sikerült bővíteni az elmúlt évek során foganatosított gazdaságserkentő intézkedésekkel, ami azt eredményezte, hogy
„Amíg a válság előtt a helyi termékek fedezni tudták a belföldi kereslet 60 százalékát, az arány az elmúlt években fokozatosan csökkent, most pedig már körülbelül a felét teszi ki. A trend 2014 után fokozódott” – vonnak mérleget a jegybanki szakemberek.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!