Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Év végéig átadhatják a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Maroskeceés Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométeres szakaszát – jelentette be a közlekedési miniszter.
2023. augusztus 09., 14:082023. augusztus 09., 14:08
2023. augusztus 09., 16:472023. augusztus 09., 16:47
Sorin Grindeanu munkalátogatást tett szerdán a sztrádaszakasz építőtelepén. A helyszínen adott nyilatkozatában emlékeztetett, az építési munkálatok eredetileg 2016-ban kezdődtek el,
és újabb versenytárgyalást írtak ki az autópálya-szakasz megtervezésére és kivitelezésére. Ezt a Strabag-Geiger társulás nyerte meg, amely tavaly ősszel látott munkához. „Azóta nagyon jó ütemben haladnak a munkálatok, és optimisták vagyunk, hogy az év végére át tudjuk adni a forgalomnak ezt a sztrádaszakaszt” – fogalmazott a miniszter. Hozzátette, ehhez kedvező időjárásra is szükség van,
A Maroskece és Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométer hosszú sztrádaszakaszt a Strabag Kft. és a Geiger Transilvania Kft. alkotta cégtársulás építi a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR) kötött, mintegy 420 millió lej értékű szerződés alapján. A szerződést tavaly októberben írták alá, a kivitelezés határideje 2024 augusztusa. A korábbi építővel, a Stracóval kötött szerződés felmondásáig a munkálatok 39 százaléka készült el.
Szeptember 15-e körül adják át a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti szakaszát – ezt már Bihar megyében jelentette be Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter azt mondta, a munkálatok az ütemtervnek megfelelően haladnak, a több mint 13 kilométeres szakaszt körülbelül szeptember közepén adják át a forgalomnak.
„Ezzel a szakasszal a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hosszának összege eléri az 1000 kilométert. Jóval kevesebb, mint amennyire szükségünk lenne” – ismerte el a miniszter. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy őszre elkészül az erdélyi autópálya valamennyi kiírása; a Meszes-alagút kivitelezésére augusztus 28-áig lehet benyújtani az ajánlatokat.
Jövőre elkészülhet a Magyarzsombor és Vaskapu közötti sztrádaszakasz
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerdai szemleútján ellátogatott a sztrádának a Kolozs megyei Magyarnádas és a Szilágy megyei Vaskapu között épülő, 42,3 kilométeres szakasza építőtelepére is. A tárcavezető közösségi oldalán jónak nevezte a munkatempót, és megjegyezte: tájékoztatták a földcsuszamlások jelentette problémáról, amely miatt az eredetitől eltérő nyomvonal megtervezésére kellett közbeszerzési eljárást kiírni a Magyarnádas és Nádasszentmihály közötti szakaszon. A miniszter szerint a jelenlegi tempó alapján jók az esélyek arra, hogy jövőre átadják a Magyarzsombor és Vaskapu közötti 12,2 kilométeres szakaszt.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!