Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Év végéig átadhatják a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Maroskeceés Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométeres szakaszát – jelentette be a közlekedési miniszter.
2023. augusztus 09., 14:082023. augusztus 09., 14:08
2023. augusztus 09., 16:472023. augusztus 09., 16:47
Sorin Grindeanu munkalátogatást tett szerdán a sztrádaszakasz építőtelepén. A helyszínen adott nyilatkozatában emlékeztetett, az építési munkálatok eredetileg 2016-ban kezdődtek el,
és újabb versenytárgyalást írtak ki az autópálya-szakasz megtervezésére és kivitelezésére. Ezt a Strabag-Geiger társulás nyerte meg, amely tavaly ősszel látott munkához. „Azóta nagyon jó ütemben haladnak a munkálatok, és optimisták vagyunk, hogy az év végére át tudjuk adni a forgalomnak ezt a sztrádaszakaszt” – fogalmazott a miniszter. Hozzátette, ehhez kedvező időjárásra is szükség van,
A Maroskece és Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométer hosszú sztrádaszakaszt a Strabag Kft. és a Geiger Transilvania Kft. alkotta cégtársulás építi a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR) kötött, mintegy 420 millió lej értékű szerződés alapján. A szerződést tavaly októberben írták alá, a kivitelezés határideje 2024 augusztusa. A korábbi építővel, a Stracóval kötött szerződés felmondásáig a munkálatok 39 százaléka készült el.
Szeptember 15-e körül adják át a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti szakaszát – ezt már Bihar megyében jelentette be Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter azt mondta, a munkálatok az ütemtervnek megfelelően haladnak, a több mint 13 kilométeres szakaszt körülbelül szeptember közepén adják át a forgalomnak.
„Ezzel a szakasszal a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hosszának összege eléri az 1000 kilométert. Jóval kevesebb, mint amennyire szükségünk lenne” – ismerte el a miniszter. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy őszre elkészül az erdélyi autópálya valamennyi kiírása; a Meszes-alagút kivitelezésére augusztus 28-áig lehet benyújtani az ajánlatokat.
Jövőre elkészülhet a Magyarzsombor és Vaskapu közötti sztrádaszakasz
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerdai szemleútján ellátogatott a sztrádának a Kolozs megyei Magyarnádas és a Szilágy megyei Vaskapu között épülő, 42,3 kilométeres szakasza építőtelepére is. A tárcavezető közösségi oldalán jónak nevezte a munkatempót, és megjegyezte: tájékoztatták a földcsuszamlások jelentette problémáról, amely miatt az eredetitől eltérő nyomvonal megtervezésére kellett közbeszerzési eljárást kiírni a Magyarnádas és Nádasszentmihály közötti szakaszon. A miniszter szerint a jelenlegi tempó alapján jók az esélyek arra, hogy jövőre átadják a Magyarzsombor és Vaskapu közötti 12,2 kilométeres szakaszt.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!