Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Év végéig átadhatják a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Maroskeceés Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométeres szakaszát – jelentette be a közlekedési miniszter.
2023. augusztus 09., 14:082023. augusztus 09., 14:08
2023. augusztus 09., 16:472023. augusztus 09., 16:47
Sorin Grindeanu munkalátogatást tett szerdán a sztrádaszakasz építőtelepén. A helyszínen adott nyilatkozatában emlékeztetett, az építési munkálatok eredetileg 2016-ban kezdődtek el,
és újabb versenytárgyalást írtak ki az autópálya-szakasz megtervezésére és kivitelezésére. Ezt a Strabag-Geiger társulás nyerte meg, amely tavaly ősszel látott munkához. „Azóta nagyon jó ütemben haladnak a munkálatok, és optimisták vagyunk, hogy az év végére át tudjuk adni a forgalomnak ezt a sztrádaszakaszt” – fogalmazott a miniszter. Hozzátette, ehhez kedvező időjárásra is szükség van,
A Maroskece és Aranyosgyéres közötti, 15,7 kilométer hosszú sztrádaszakaszt a Strabag Kft. és a Geiger Transilvania Kft. alkotta cégtársulás építi a közúti infrastruktúrát kezelő országos társasággal (CNAIR) kötött, mintegy 420 millió lej értékű szerződés alapján. A szerződést tavaly októberben írták alá, a kivitelezés határideje 2024 augusztusa. A korábbi építővel, a Stracóval kötött szerződés felmondásáig a munkálatok 39 százaléka készült el.
Szeptember 15-e körül adják át a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti szakaszát – ezt már Bihar megyében jelentette be Sorin Grindeanu. A szállításügyi miniszter azt mondta, a munkálatok az ütemtervnek megfelelően haladnak, a több mint 13 kilométeres szakaszt körülbelül szeptember közepén adják át a forgalomnak.
„Ezzel a szakasszal a romániai autópályák és gyorsforgalmi utak hosszának összege eléri az 1000 kilométert. Jóval kevesebb, mint amennyire szükségünk lenne” – ismerte el a miniszter. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy őszre elkészül az erdélyi autópálya valamennyi kiírása; a Meszes-alagút kivitelezésére augusztus 28-áig lehet benyújtani az ajánlatokat.
Jövőre elkészülhet a Magyarzsombor és Vaskapu közötti sztrádaszakasz
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerdai szemleútján ellátogatott a sztrádának a Kolozs megyei Magyarnádas és a Szilágy megyei Vaskapu között épülő, 42,3 kilométeres szakasza építőtelepére is. A tárcavezető közösségi oldalán jónak nevezte a munkatempót, és megjegyezte: tájékoztatták a földcsuszamlások jelentette problémáról, amely miatt az eredetitől eltérő nyomvonal megtervezésére kellett közbeszerzési eljárást kiírni a Magyarnádas és Nádasszentmihály közötti szakaszon. A miniszter szerint a jelenlegi tempó alapján jók az esélyek arra, hogy jövőre átadják a Magyarzsombor és Vaskapu közötti 12,2 kilométeres szakaszt.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!