Aranybánya. Az energetikai cégek jókora hasznot hajtottak a román államnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.
2024. július 22., 21:282024. július 22., 21:28
Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatal (ONRC) és a Termene.ro platform által közzétett, az Economedia gazdasági portál által ismertetett adatok szerint a Hidroelectrica, a Romgaz és a Nuclearelectrica azok az állami tulajdonú vállalatok, amelyek 2023-ban a legnagyobb nyereséget érték el.
A Hidrolectrica továbbra is az első helyen áll az állami tulajdonú vállalatok rangsorában, ugyanúgy, mint 2022-ben. A tíz legnyereségesebb állami vállalat tavaly összesen 14,4 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A tavalyi év fontos volt a Hidroelectrica számára, mivel bevezették a céget a bukaresti tőzsdére (BVB).
A Hidroelectrica tőzsdére való bevezetésének tervei már több mint egy évtizede felmerültek, de csak 2023 júliusában valósultak meg, mivel a kormány azt kockáztatta, hogy elveszíti az uniós újjáépítési támogatásokból (PNRR) származó forrásokat, ha a lépés nem történik meg.
a helyi piac kapitalizációja pedig meghaladta a 40 milliárd eurót, amivel Közép- és Kelet-Európa harmadik legnagyobb piacává vált. A Hidroelectrica részvényesei a román állam az Energiaügyi Minisztériumon keresztül (80,06 százalék) és a Proprietatea Alap (19,94 százalék).
A Romgaz továbbra is a második helyen áll a rangsorban, jóval a Hidroelectrica mögött, 2,6 milliárd lejes nettó nyereséggel, ami a Termene.ro-n közzétett adatok szerint 2022-hez képest enyhe, 4 százalékos növekedést jelent.
Az OMV Petrom és a Romgaz tavaly jelentette be döntését a Neptun Deep, a Fekete-tenger romániai felségvizei legnagyobb földgázprojektjének fejlesztéséről. A két vállalat közölte, hogy akár 4 milliárd eurót is befektet a projekt fejlesztési szakaszába, amely során mintegy 100 milliárd köbméter földgázt fog kitermelni. A földgázkitermelés várhatóan 2027-ben kezdődik. A cégek arra számítanak, hogy Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé válik.
A dobogó harmadik fokán szintén egy energetikai vállalat, a Nuclearelectrica áll, amely 2023-ban 2,5 milliárd lejes nettó nyereségről számol be, ami 10 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben.
2022 végén a NuScale Power és a RoPower aláírta a szerződést az első romániai SMR- (azaz kis moduláris reaktorokból álló) erőmű első fázisának tervezési és kivitelezési munkálataira (FEED). Bár a NuScale Power és az amerikai Utah állam egyik ügynöksége 2023 novemberében bejelentette, hogy megállapodtak a vállalat kis moduláris reaktorprojektjének megszüntetéséről, a NuScale akkor azt közölte, hogy reményei szerint Romániában, Kazahsztánban, Lengyelországban és Ukrajnában is építenek majd SMR-eket.
A 2023-ban magas nyereséget elérő állami cégek listáján ott van még a bukaresti Henri Coandă repülőtér (453 millió lejes nettó nyereség 2023-ban), az Állami Nyomdavállalat (320 millió lejes nettó nyereség), a Romsilva erdészeti vállalat (226 millió lejes nettó nyereség) és a konstancai kikötő is (195 millió lejes nettó nyereség).
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!