Aranybánya. Az energetikai cégek jókora hasznot hajtottak a román államnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.
2024. július 22., 21:282024. július 22., 21:28
Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatal (ONRC) és a Termene.ro platform által közzétett, az Economedia gazdasági portál által ismertetett adatok szerint a Hidroelectrica, a Romgaz és a Nuclearelectrica azok az állami tulajdonú vállalatok, amelyek 2023-ban a legnagyobb nyereséget érték el.
A Hidrolectrica továbbra is az első helyen áll az állami tulajdonú vállalatok rangsorában, ugyanúgy, mint 2022-ben. A tíz legnyereségesebb állami vállalat tavaly összesen 14,4 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A tavalyi év fontos volt a Hidroelectrica számára, mivel bevezették a céget a bukaresti tőzsdére (BVB).
A Hidroelectrica tőzsdére való bevezetésének tervei már több mint egy évtizede felmerültek, de csak 2023 júliusában valósultak meg, mivel a kormány azt kockáztatta, hogy elveszíti az uniós újjáépítési támogatásokból (PNRR) származó forrásokat, ha a lépés nem történik meg.
a helyi piac kapitalizációja pedig meghaladta a 40 milliárd eurót, amivel Közép- és Kelet-Európa harmadik legnagyobb piacává vált. A Hidroelectrica részvényesei a román állam az Energiaügyi Minisztériumon keresztül (80,06 százalék) és a Proprietatea Alap (19,94 százalék).
A Romgaz továbbra is a második helyen áll a rangsorban, jóval a Hidroelectrica mögött, 2,6 milliárd lejes nettó nyereséggel, ami a Termene.ro-n közzétett adatok szerint 2022-hez képest enyhe, 4 százalékos növekedést jelent.
Az OMV Petrom és a Romgaz tavaly jelentette be döntését a Neptun Deep, a Fekete-tenger romániai felségvizei legnagyobb földgázprojektjének fejlesztéséről. A két vállalat közölte, hogy akár 4 milliárd eurót is befektet a projekt fejlesztési szakaszába, amely során mintegy 100 milliárd köbméter földgázt fog kitermelni. A földgázkitermelés várhatóan 2027-ben kezdődik. A cégek arra számítanak, hogy Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé válik.
A dobogó harmadik fokán szintén egy energetikai vállalat, a Nuclearelectrica áll, amely 2023-ban 2,5 milliárd lejes nettó nyereségről számol be, ami 10 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben.
2022 végén a NuScale Power és a RoPower aláírta a szerződést az első romániai SMR- (azaz kis moduláris reaktorokból álló) erőmű első fázisának tervezési és kivitelezési munkálataira (FEED). Bár a NuScale Power és az amerikai Utah állam egyik ügynöksége 2023 novemberében bejelentette, hogy megállapodtak a vállalat kis moduláris reaktorprojektjének megszüntetéséről, a NuScale akkor azt közölte, hogy reményei szerint Romániában, Kazahsztánban, Lengyelországban és Ukrajnában is építenek majd SMR-eket.
A 2023-ban magas nyereséget elérő állami cégek listáján ott van még a bukaresti Henri Coandă repülőtér (453 millió lejes nettó nyereség 2023-ban), az Állami Nyomdavállalat (320 millió lejes nettó nyereség), a Romsilva erdészeti vállalat (226 millió lejes nettó nyereség) és a konstancai kikötő is (195 millió lejes nettó nyereség).
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!