Aranybánya. Az energetikai cégek jókora hasznot hajtottak a román államnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.
2024. július 22., 21:282024. július 22., 21:28
Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartási Hivatal (ONRC) és a Termene.ro platform által közzétett, az Economedia gazdasági portál által ismertetett adatok szerint a Hidroelectrica, a Romgaz és a Nuclearelectrica azok az állami tulajdonú vállalatok, amelyek 2023-ban a legnagyobb nyereséget érték el.
A Hidrolectrica továbbra is az első helyen áll az állami tulajdonú vállalatok rangsorában, ugyanúgy, mint 2022-ben. A tíz legnyereségesebb állami vállalat tavaly összesen 14,4 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A tavalyi év fontos volt a Hidroelectrica számára, mivel bevezették a céget a bukaresti tőzsdére (BVB).
A Hidroelectrica tőzsdére való bevezetésének tervei már több mint egy évtizede felmerültek, de csak 2023 júliusában valósultak meg, mivel a kormány azt kockáztatta, hogy elveszíti az uniós újjáépítési támogatásokból (PNRR) származó forrásokat, ha a lépés nem történik meg.
a helyi piac kapitalizációja pedig meghaladta a 40 milliárd eurót, amivel Közép- és Kelet-Európa harmadik legnagyobb piacává vált. A Hidroelectrica részvényesei a román állam az Energiaügyi Minisztériumon keresztül (80,06 százalék) és a Proprietatea Alap (19,94 százalék).
A Romgaz továbbra is a második helyen áll a rangsorban, jóval a Hidroelectrica mögött, 2,6 milliárd lejes nettó nyereséggel, ami a Termene.ro-n közzétett adatok szerint 2022-hez képest enyhe, 4 százalékos növekedést jelent.
Az OMV Petrom és a Romgaz tavaly jelentette be döntését a Neptun Deep, a Fekete-tenger romániai felségvizei legnagyobb földgázprojektjének fejlesztéséről. A két vállalat közölte, hogy akár 4 milliárd eurót is befektet a projekt fejlesztési szakaszába, amely során mintegy 100 milliárd köbméter földgázt fog kitermelni. A földgázkitermelés várhatóan 2027-ben kezdődik. A cégek arra számítanak, hogy Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé válik.
A dobogó harmadik fokán szintén egy energetikai vállalat, a Nuclearelectrica áll, amely 2023-ban 2,5 milliárd lejes nettó nyereségről számol be, ami 10 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben.
2022 végén a NuScale Power és a RoPower aláírta a szerződést az első romániai SMR- (azaz kis moduláris reaktorokból álló) erőmű első fázisának tervezési és kivitelezési munkálataira (FEED). Bár a NuScale Power és az amerikai Utah állam egyik ügynöksége 2023 novemberében bejelentette, hogy megállapodtak a vállalat kis moduláris reaktorprojektjének megszüntetéséről, a NuScale akkor azt közölte, hogy reményei szerint Romániában, Kazahsztánban, Lengyelországban és Ukrajnában is építenek majd SMR-eket.
A 2023-ban magas nyereséget elérő állami cégek listáján ott van még a bukaresti Henri Coandă repülőtér (453 millió lejes nettó nyereség 2023-ban), az Állami Nyomdavállalat (320 millió lejes nettó nyereség), a Romsilva erdészeti vállalat (226 millió lejes nettó nyereség) és a konstancai kikötő is (195 millió lejes nettó nyereség).
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!