Fotó: Pixabay.com
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter bejelentése szerint elkezdődhet a napelemprogram decentralizációja: januártól több mint 3000 önkormányzat kapcsolódhat be az áramtermelő egységek lakossági beszerzését támogató új kiírásba. Eközben a pályázók dolga is egyszerűsödik, csupán két-három dokumentum benyújtására lesz szükségük.
2022. október 13., 11:312022. október 13., 11:31
Az RMDSZ-es tárcavezető szerda este a Digi24 hírtelevízió műsorában bejelentette, aznap aláírta a rendeletet, miszerint bevonják az önkormányzatokat a korábban Zöld ház néven futó program lebonyolításába.
Elmondása szerint megkezdik a technikai részletek kidolgozását célzó tárgyalásokat a polgármesteri hivatalokkal, a város- és községvezetések képviselőivel, hogy a lehető legegyszerűbb módon vonják be a helyi hatóságokat a pályázatok feldolgozásába, illetve a kifizetések folyamatába.
„A pénzalapokat előre rendelkezésükre bocsájtjuk, tehát először nem az önkormányzatoknak kell saját költségvetésükből kifizetniük az igénylőket, hogy utána kérjék az elszámolást a Környezetvédelmi Alaptól. A legátfogóbb decentralizált támogatási program lesz, amely január elsején indul” – jelentette ki a Digi24 műsorában Tánczos Barna. Hozzátette: törvényi, költségvetési és tervezési szempontból készen állnak az új lebonyolításra, már csak a polgármesteri hivatalokkal kell átbeszélni a részleteket.
Éppen ezért több százezer igénylőre számítanak, és több mint 3000 önkormányzat részvételével számolnak. Tánczos szerint a következő kiírásban a legnagyobb problémát már az jelentheti, hogy a szakcégeknek lesz-e az igényeknek megfelelő felszerelési kapacitásuk, illetve lesz-e elég eladó napelem az országban.
A miniszter kitért a jelenleg is futó, hónapokon keresztül „haldokló” kiírásra is. Elmondása szerint
Mint ismeretes, az áramfejlesztő napelemek szerelésére, legtöbb 20 ezer lejes állami támogatásra a legutóbb az elmúlt év végén volt kiírás, a benyújtott pályázatok ellenőrzése még nem zárult le.
Tánczos Barna szeptemberben a Krónikának úgy fogalmazott, a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap nem egy jól működő intézmény, „ezt nem titkolta soha senki”; a jelenlegi energiaválságban még nagyobb nyomásnak van kitéve, hiszen hatványozott az érdeklődés a napelemrendszerek iránt. Mindezt nagyszámú új munkatárs felvételével, illetve a munka részleges kiszervezésével próbálták eddig ellensúlyozni.
A tárcavezető szerint a program új kiírásának a lebonyolítását pontosan kell megtervezni, hiszen számításaik szerint ezúttal nem több tízezer, hanem több százezer kérés lesz. A hatványozott igényt óriási erőforrások mozgósításával lehet kielégíteni, vélte a miniszter. Jelezte egyúttal: a Környezetvédelmi Alapnak van pénze, hogy mintegy 200 ezer áramfejlesztő napelemrendszer felszerelését megfinanszírozza, az adminisztratív kapacitást kell fejleszteni annak érdekében, hogy a program működjön.
A konkrét lebonyolításon is változtatnának: a korábbi tervek szerint a programba való beiratkozást a kedvezményezettekre bíznák, nem a kivitelező cégekre, mint eddig. Vagyis hasonlóképpen működne, mint a háztartási gépek roncsprogramja: a pályázó magánszemélynek regisztrálnia kell, és amint megkapja az értesítést, hogy kérését jóváhagyták, ki kell választania egy engedélyezett céget, amely felszereli a rendszert.
Miközben az előző kiírás még mindig nem zárult le, a romániai lakosság a Zöldház program új kiírására vár. A lezáratlan programról, illetve a jövőben tervekről Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!