Fotó: Pixabay.com
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter bejelentése szerint elkezdődhet a napelemprogram decentralizációja: januártól több mint 3000 önkormányzat kapcsolódhat be az áramtermelő egységek lakossági beszerzését támogató új kiírásba. Eközben a pályázók dolga is egyszerűsödik, csupán két-három dokumentum benyújtására lesz szükségük.
2022. október 13., 11:312022. október 13., 11:31
Az RMDSZ-es tárcavezető szerda este a Digi24 hírtelevízió műsorában bejelentette, aznap aláírta a rendeletet, miszerint bevonják az önkormányzatokat a korábban Zöld ház néven futó program lebonyolításába.
Elmondása szerint megkezdik a technikai részletek kidolgozását célzó tárgyalásokat a polgármesteri hivatalokkal, a város- és községvezetések képviselőivel, hogy a lehető legegyszerűbb módon vonják be a helyi hatóságokat a pályázatok feldolgozásába, illetve a kifizetések folyamatába.
„A pénzalapokat előre rendelkezésükre bocsájtjuk, tehát először nem az önkormányzatoknak kell saját költségvetésükből kifizetniük az igénylőket, hogy utána kérjék az elszámolást a Környezetvédelmi Alaptól. A legátfogóbb decentralizált támogatási program lesz, amely január elsején indul” – jelentette ki a Digi24 műsorában Tánczos Barna. Hozzátette: törvényi, költségvetési és tervezési szempontból készen állnak az új lebonyolításra, már csak a polgármesteri hivatalokkal kell átbeszélni a részleteket.
Éppen ezért több százezer igénylőre számítanak, és több mint 3000 önkormányzat részvételével számolnak. Tánczos szerint a következő kiírásban a legnagyobb problémát már az jelentheti, hogy a szakcégeknek lesz-e az igényeknek megfelelő felszerelési kapacitásuk, illetve lesz-e elég eladó napelem az országban.
A miniszter kitért a jelenleg is futó, hónapokon keresztül „haldokló” kiírásra is. Elmondása szerint
Mint ismeretes, az áramfejlesztő napelemek szerelésére, legtöbb 20 ezer lejes állami támogatásra a legutóbb az elmúlt év végén volt kiírás, a benyújtott pályázatok ellenőrzése még nem zárult le.
Tánczos Barna szeptemberben a Krónikának úgy fogalmazott, a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap nem egy jól működő intézmény, „ezt nem titkolta soha senki”; a jelenlegi energiaválságban még nagyobb nyomásnak van kitéve, hiszen hatványozott az érdeklődés a napelemrendszerek iránt. Mindezt nagyszámú új munkatárs felvételével, illetve a munka részleges kiszervezésével próbálták eddig ellensúlyozni.
A tárcavezető szerint a program új kiírásának a lebonyolítását pontosan kell megtervezni, hiszen számításaik szerint ezúttal nem több tízezer, hanem több százezer kérés lesz. A hatványozott igényt óriási erőforrások mozgósításával lehet kielégíteni, vélte a miniszter. Jelezte egyúttal: a Környezetvédelmi Alapnak van pénze, hogy mintegy 200 ezer áramfejlesztő napelemrendszer felszerelését megfinanszírozza, az adminisztratív kapacitást kell fejleszteni annak érdekében, hogy a program működjön.
A konkrét lebonyolításon is változtatnának: a korábbi tervek szerint a programba való beiratkozást a kedvezményezettekre bíznák, nem a kivitelező cégekre, mint eddig. Vagyis hasonlóképpen működne, mint a háztartási gépek roncsprogramja: a pályázó magánszemélynek regisztrálnia kell, és amint megkapja az értesítést, hogy kérését jóváhagyták, ki kell választania egy engedélyezett céget, amely felszereli a rendszert.
Miközben az előző kiírás még mindig nem zárult le, a romániai lakosság a Zöldház program új kiírására vár. A lezáratlan programról, illetve a jövőben tervekről Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!