Fotó: Veres Nándor
Annak ellenére, hogy a román állam „hatalmas erőfeszítést” hozott a roncsautóprogramokkal, az országban még mindig több használt autót írnak forgalomba, mint újat – vallja Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, aki szerint a régi gépkocsik kiszorításához a támogatáspolitika mellett adóemelésekre is szükség lehet.
2021. december 09., 13:432021. december 09., 13:43
Az RMDSZ-es tárcavezető az B1 Tv szerda esti műsorában emlékeztetett arra, hogy a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben vállalta, hogy
„Még mindig több használt autót írnak forgalomba Romániában, mint újat, holott a minisztérium és a Környezetvédelmi Alap hatalmas erőfeszítést hozott idén is. A hagyományos Roncsautóprogramot idén 440 millió lejes költségvetéssel indítottuk, ami 10 százalékos növekedést jelentett a 400 millióhoz képest. Azóta már túlléptük a 600 millió lejt, ami 50 százalékkal több, mint tavaly. Az elektromos autóknál megháromszoroztuk a büdzsét” – idézte Tánczos televíziós nyilatkozatát a News.ro hírügynökség. Mint mondta, az idei költségvetési keret kimerült, így decembertől felfüggesztették a roncsautóprogramokat, és 2022 februárjában tervezik újraindítani.
Fotó: Veres Nándor
„Hiába fektetünk mi be sokat, és adjuk ezt a támogatást az állam részéről azoknak, akik új autót vásárolnak, ha a másik oldalon szabadon zajlik a forgalomba írás. Ezért azt javasolom a koalíciós kollégáknak is, hogy legyen egyensúly a két intézkedés között.
Partnerségben a helyi hatóságokkal, mivel azon a szinten fizetik az autók utáni adókat, és megoldást kell találnunk a régebbi személygépkocsik bejegyzésének elbátortalanítására” – hangsúlyozta a környezetvédelmi tárca vezetője.
Megjegyezte, a kormány emelheti a szennyező autók után fizetendő autók plafonértékét.
A Környezetvédelmi Alap úgy döntött, hogy a finanszírozási rendszer hatékonyabbá tétele érdekében felfüggeszti a feliratkozásokat a Roncsautó, a Roncsautó Plusz és a Zöld ház programokba.
Tánczos beszélt ugyanakkor arról is, hogy egy hasonló döntés meghozatalakor a hatóságoknak szem előtt kell tartaniuk azt is, hogy
Ám a politikus szerint olyan személyek is vannak, akik meg tudnának venni egy új autót, de inkább nagyon erős motorral rendelkező és nagyon szennyező gépkocsikkal közlekednek, mivel egy más kategóriába tartozó új autó már nem lenne státusszimbólum.
A román államnak egy bizonyos összeggel támogatnia kellene a 15 évnél régebbi autók forgalomból való kivonását, ugyanakkor a kedvezményezetteknek vállalniuk kellene, hogy ezt követően nem vásárolnak és nem helyeznek forgalomba hasonlóan régi autót.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
3 hozzászólás