Fotó: Veres Nándor
Annak ellenére, hogy a román állam „hatalmas erőfeszítést” hozott a roncsautóprogramokkal, az országban még mindig több használt autót írnak forgalomba, mint újat – vallja Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter, aki szerint a régi gépkocsik kiszorításához a támogatáspolitika mellett adóemelésekre is szükség lehet.
2021. december 09., 13:432021. december 09., 13:43
Az RMDSZ-es tárcavezető az B1 Tv szerda esti műsorában emlékeztetett arra, hogy a bukaresti kormány az országos helyreállítási tervben vállalta, hogy
„Még mindig több használt autót írnak forgalomba Romániában, mint újat, holott a minisztérium és a Környezetvédelmi Alap hatalmas erőfeszítést hozott idén is. A hagyományos Roncsautóprogramot idén 440 millió lejes költségvetéssel indítottuk, ami 10 százalékos növekedést jelentett a 400 millióhoz képest. Azóta már túlléptük a 600 millió lejt, ami 50 százalékkal több, mint tavaly. Az elektromos autóknál megháromszoroztuk a büdzsét” – idézte Tánczos televíziós nyilatkozatát a News.ro hírügynökség. Mint mondta, az idei költségvetési keret kimerült, így decembertől felfüggesztették a roncsautóprogramokat, és 2022 februárjában tervezik újraindítani.
Fotó: Veres Nándor
„Hiába fektetünk mi be sokat, és adjuk ezt a támogatást az állam részéről azoknak, akik új autót vásárolnak, ha a másik oldalon szabadon zajlik a forgalomba írás. Ezért azt javasolom a koalíciós kollégáknak is, hogy legyen egyensúly a két intézkedés között.
Partnerségben a helyi hatóságokkal, mivel azon a szinten fizetik az autók utáni adókat, és megoldást kell találnunk a régebbi személygépkocsik bejegyzésének elbátortalanítására” – hangsúlyozta a környezetvédelmi tárca vezetője.
Megjegyezte, a kormány emelheti a szennyező autók után fizetendő autók plafonértékét.
A Környezetvédelmi Alap úgy döntött, hogy a finanszírozási rendszer hatékonyabbá tétele érdekében felfüggeszti a feliratkozásokat a Roncsautó, a Roncsautó Plusz és a Zöld ház programokba.
Tánczos beszélt ugyanakkor arról is, hogy egy hasonló döntés meghozatalakor a hatóságoknak szem előtt kell tartaniuk azt is, hogy
Ám a politikus szerint olyan személyek is vannak, akik meg tudnának venni egy új autót, de inkább nagyon erős motorral rendelkező és nagyon szennyező gépkocsikkal közlekednek, mivel egy más kategóriába tartozó új autó már nem lenne státusszimbólum.
A román államnak egy bizonyos összeggel támogatnia kellene a 15 évnél régebbi autók forgalomból való kivonását, ugyanakkor a kedvezményezetteknek vállalniuk kellene, hogy ezt követően nem vásárolnak és nem helyeznek forgalomba hasonlóan régi autót.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
3 hozzászólás