2012. szeptember 19., 09:202012. szeptember 19., 09:20
Az Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP) elnevezésű, magfizikai kísérletek lebonyolítását célzó projekt egy összetett nemzetközi tudományos beruházás része, amelyet három helyszínen, Romániában, Csehországban és Magyarországon (Szegeden) valósítanak meg.
Tegnap a projekt romániai részének első, 2015-ig tartó fázisára ítélt meg 180 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást az EB, amit a tudományos kutatóközpont épületegyüttesének kialakítására költenek. A tudományos berendezések beszerzésére további pénzforrásokra lesz szükség. Victor Ponta miniszterelnök szerint a ELI romániai részének összköltségvetése csaknem 300 millió euróra rúg áfa nélkül.
A beruházás 17 százalékát kell csak román állami költségvetésből előteremteni, a többit uniós forrásokból fedezik. „A szuperlézer várhatóan 2017-re készül el, és rendkívüli jelentőséggel bír, mind a román tudományos élet, mind pedig az ország egésze számára” – jelentette ki tegnap Leonard Orban európai ügyekért felelős miniszter. Romániában jelenleg a GDP 0,5 százalékát fordítják tudományos kutatásra, ami messze elmarad a három százalék körüli uniós átlagtól.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.