Nem rózsás a helyzet. A cipőgyártók és -boltok az elsők között érezték meg a válság negatív hatását
Fotó: Facebook/Stimmt Shoes
A kijárási korlátozás idején nem sokat koptatjuk a cipőnk talpát, de nemcsak ennyi oka lesz annak, hogy idén drasztikusan visszaesnek a lábbelieladások. Ez az iparág is keményen megsínyli a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági válságot. A Krónikának nyilatkozó érintett szerint mindannyian tudunk segíteni azzal, hogy amikor vásárolunk, előnyben részesítjük a helyit, a hazait.
2020. május 06., 07:482020. május 06., 07:48
2020. május 06., 09:072020. május 06., 09:07
Világszerte keményen megsínylik a koronavírus-járvány miatt kialakult válságot a cipőgyártók, nem kivétel ez alól Románia sem. A legtöbb gyártó most kényszerszünetet tart, és szinte valamennyiük esetében kizárható, hogy a szükségállapot lejárta után ott tudnák folytatni, ahol március elején abbahagyták. Eleve megcsappantak a megrendeléseik, és ezek valószínűleg nem is fognak újra olyan magasságokba emelkedni, mintha mi sem történt volna, hiszen alig akad olyan romániai – és természetesen külföldi – család, amelyet ne érintett negatívan a válság:
Sok helyen pedig fizetéslevonással próbáltak spórolni a cégvezetők a vállalkozás fennmaradása érdekében.
Ilyen körülmények között a szakemberek úgy látják, idén nem lesz prioritás a cipővásárlás. A ZF.ro gazdasági hírportál által idézett számítások szerint
A World Footwear elemzése szerint világviszonylatban idén 20 százalékkal fognak visszaesni a cipőeladások, Európában pedig még ennél is súlyosabb, 27 százalékos zsugorodást várnak az ágazat képviselői. Ez azt jelenti, hogy a kontinensen 900 millió párral kevesebb cipőt fognak értékesíteni.
A világ több mint száz cipőgyártójának megkérdezésével készült felmérés szerint ugyanakkor az árak terén is változások várhatók, de hogy milyen irányúak, egyelőre nem teljesen egyértelmű – a megkérdezettek 49 százaléka csökkenést, 24 százalékuk viszont drágulást prognosztizált.
Romániában a legtöbb gyártó leállította a termelést, és kényszerszabadságra küldte alkalmazottait, a legtöbb cipőboltra lakat került a szükségállapot végéig. Hasonlóképpen volt kénytelen eljárni Tank Szigeti Ildikó, a saját márkás cipőket gyártó és más cégek megrendelésére is dolgozó nagyváradi Stimmt com Kft. tulajdonosa, aki egyben a Bihar Megyei Magyar Vállalkozónők Egyesületének elnöke. A Krónika megkeresésére elmondta, a koronavírus-járvány mindent megváltoztatott, és előre meg sem jósolható gazdasági válságot von majd maga után.
– avatott be a történtekbe a vállalkozó. Hozzátette: tekintettel voltak a munkatársak biztonságára, és miután közülük sokan járnak be faluról vonattal, busszal dolgozni, amikor a kormány bejelentette a szükségállapotot, felfüggesztették a termelést, és bezárták a cipőboltjukat is.
Tank Szigeti Ildikó: „közös bennünk, hogy bizakodva nézünk a jövőbe”
Fotó: Facebook/Tank Szigeti Ildikó
„Azóta eltelt több mint negyven nap. Megkaptuk a pénzt a kényszerszabadságon levő alkalmazottaknak, ami nagy segítség a kormány részéről . A »kék bizonylat« alapján újratárgyaltunk sok szerződést, elég kedvezményes kimenetellel” – részletezte Tank Szigeti Ildikó. Megjegyezte, közben mindennap azon gondolkodnak, hogyan tovább, hiszen amíg nem kapnak megrendeléseket, a saját termelést sem tudják elkezdeni. „Elég valószínűnek tartom, hogy a ruha- és cipővásárlás terén nagy visszaesésre számíthatunk.
De mivel életben akarjuk tartani a céget, és felelősek vagyunk a munkatársakért, családjaikért is, ahogy a kormány megengedi, megfelelő óvintézkedések mellett, bérmunkával újraindítjuk a termelést. Nem lesz könnyű, de hiszek abban, hogy ha kölcsönösen segítjük egymást, ha tudatosan hazai termékeket vásárolunk – így segítve az itthoni munkahelyeket –, ha szigorúan betartjuk az előírt óvintézkedéseket, és egészségesek maradunk, sikerülni fog” – fogalmazta meg derűlátóan Tank Szigeti Ildikó.
Kérdésünkre ugyanakkor azt mondta, a Bihar Megyei Vállalkozónők Egyesületének többi tagja is hasonlóképpen pozitívan tekint előre. „Közös bennünk, hogy bizakodva nézünk a jövőbe” – szögezte le a nagyváradi vállalkozó.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!