Fotó: Barabás Ákos
Romániában drágult a legnagyobb mértékben európai uniós összevetésben a benzin – derül ki az EU statisztikai hivatala által kiadott üzemanyagár-monitor, az Oil Bulletin legfrissebb adatsoraiból, amelyeket május 21-én hoztak nyilvánosságra.
2018. május 28., 17:372018. május 28., 17:37
Ennek értelmében a benzin literenkénti átlagára 5,72 lejre nőtt a romániai töltőállomásokon a január elsejei 5,16 lejes szintről, ami több mint 11 százalékos drágulást jelent. Különben a drágulás üteme egyetlen más országban sem érte el a 10 százalékot.
Az Eurostat adatait elemző cikkében a Capital gazdasági és üzleti hetilap internetes kiadása kiemeli, a vizsgált időszakban uniós viszonylatban 6,25 százalékkal nőtt a benzin átlagára – valamennyi tagállamban nőttek az árak, kivéve Máltát, ahol törvény által megszabott fix áron lehet tankolni.
A második helyen Franciaországot találjuk 9,6 százalékos áremelkedéssel – ott viszont egy liter benzinért 1,54 eurót kell lepengetniük a sofőröknek. A dobogóra Nagy-Britannia kerül még fel 9,5 százalékos drágulással, majd Észtország (9,4%), Dánia (8%), Belgium (7,9%) és Litvánia (7,7%) következett.
Az olajipari vállalatok a kőolaj világpiaci árának alakulására és a romániai adószintekre hivatkozva emeltek árat. A Rompetrol illetékesei nemrég, a Bukaresti Értéktőzsdének (BVB) benyújtott, első negyedévi jelentésben arra hívták fel a figyelmet, hogy a benzin esetében csaknem 16 százalékkal, a gázolajnál pedig 23 százalékkal nőtt a jegyzés a január–március időszakban dollárban kifejezve:
„Miután a lej 11 százalékkal megerősödött az amerikai dollárhoz képest, a két jegyzés hatása 4, illetve 10 százalékra mérséklődött.
Azonban a Capital elemzése szerint még így is Romániában a legalacsonyabb az üzemanyagok adója, mivel itt a legkisebb az áfa értéke – ennél alacsonyabbat csak az olyan „adóparadicsomokban” találunk, mint Luxemburg vagy Málta. A legnagyobb, 24–25 százalékos áfakulcsokat különben a skandináv országok alkalmazzák, Görögországban is 24 százalékos, Portugáliában és Lengyelországban pedig 23 százalékos az áfa.
Ennek tükrében természetesen Luxemburgban és Máltán a legkisebb a közvetlen vagy közvetett adók aránya az üzemanyagok végső árában – 26, illetve 28 százalékos.
A skandináv államokban viszont meghaladja a 60 százalékot az adók értéke az üzemanyagok árában, míg Írországban és Görögországban a 70 százalékot is eléri.
Az Oil Bulletin értelmében egy liter benzin adók nélkül 2,83 lej volt május 21-én, ami 20,9 százalékkal magasabb az év eleji árszintnél, miközben az uniós átlagdrágulás 13,5 százalékos ütemű volt. A második 20,8 százalékkal Lettország, a harmadik pedig 17,9 százalékkal Hollandia.
A gyors drágulások már az év elején szemet szúrtak a Versenytanácsnak is. Bogdan Chiriţoiu, az intézmény vezetője február végén jelentette be, hogy a testület ágazati vizsgálatot indított az üzemanyagok piacán: azt veszik górcső alá, hogy az elmúlt időszakban a romániai árak miért nőttek az európai uniós átlag fölé. „Ez az ágazati ellenőrzésnek nevezett eljárás azért van, hogy arra kényszerítsük a cégeket, olyan adatokat bocsássanak rendelkezésünkre, amelyek segítségével elemezni tudjuk a piac látszólag értelmetlen folyamatait.
– magyarázta a Versenytanács elnöke.
Mint mondta, a vizsgálat a hónap elején indult. Amennyiben törvénytelenséget találnak az üzemanyag árának megállapításában, a legnagyobb kiszabható büntetés a cég éves üzleti forgalmának 10 százalékát is elérheti, ami ebben az esetben tízmillió eurós nagyságrendű összeg. A vizsgálat eredményeit azonban még nem hozták nyilvánosságra. Az olajipari vállalatok viszont a tavaly megfogalmazott, hasonló vádakra válaszolva kijelentették: piaci verseny van, és a romániai árak még mindig az egyik legalacsonyabbak európai összevetésben.
Benzinárak a nagyvilágban
Jelen pillanatban Norvégiában a legmagasabb az üzemanyagok átlagára, egy gallon (majdnem 4 liter) benzinért 7,82 amerikai dollárt is elkérnek – derül ki a világpiacon gyakorolt árakat összesítő GlobalOilPrices adatsorokból. Az ellenkező póluson Venezuelát találjuk, ahol egy gallon benzinért alig 0,01 dollárt kell lepengetniük a sofőröknek. A második legolcsóbban Egyiptomban tankolhatunk, ahol egy gallon 1,41 dollár.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!