Ritka kincsek a föld alatt. Az országnak és a térségnek is hasznos lehet, ha megnyitják a bányákat és beindul a kitermelés
A Hargita megyei Orotva környékén elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok gyártásában használt ritkaföldfémeket termelne ki a román állam.
2019. június 17., 19:082019. június 17., 19:08
A high-tech termékek – többek között az elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok – gyártásában döntő jelentőséggel bíró ritkaföldfémeket termelne ki a román kormány a Hargita megyei Orotva környékén. Niculae Bădălău gazdasági miniszter a múlt héten egy szakkonferencián beszélt arról, hogy Orotva környékén három bányát nyitnak meg, és ígéretet tett, hogy egy év leforgása alatt több száz bányát újranyitnak az országban.
„A romániai gazdaságnak termelnie kell, hogy pénzt hozzon a költségvetésbe. Fokozottan figyelni kell az olyan beruházásokra, melyek a termelést ösztönzik, ipar pedig nincs nyersanyag nélkül, de szerencsére az országnak vannak nyersanyagtartalékai” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség. Bădălău arról beszélt, hogy
A tárcavezető nagyon optimistán nyilatkozott, szerinte a térségben ritkaföldfémek termelhetők ki, például európium, amely az elektromos gépkocsik akkumulátorgyártásában fontos. Ezek a ritka nyersanyagok felhelyezik Romániát a világtérképre – mondta a miniszter.
Elképzelései szerint Románia a Radioactiv Mineral Măgurele Rt.-n keresztül csatlakozna az európai akkumulátorgyártás fejlesztésére létrehozott szövetséghez, már elkezdték a tárgyalásokat az elektromos autók energiatároló részegységeit gyártó cégekkel, abban bízva, hogy ezek közül valamelyik 50 millió eurós beruházással Romániában hoz létre üzemet. A Radioactiv Mineral Măgurele elsősorban urániumkitermeléssel foglalkozott, de már a kommunista rendszerben kiterjesztette tevékenységét a ritkaföldfém-kitermelésre is, Az elmúlt évtizedekben azonban ezeket a bányákat bezárták, mivel az elavult technológia miatt veszteséges volt a termelés.
Jelenleg a legnagyobb lelőhelyek Kínában találhatók, az ázsiai ország pedig kihasználja ezt az előnyt a kereskedelmi háborúban az Egyesült Államokkal szemben.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött a bánya, valójában feltárás zajlott, ritka fémeket – titán, cirkónium molibdén – találtak – idézte fel a Krónika megkeresésére Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere. Hangsúlyozta, akkor arra jutottak, annyira alacsony – mindössze 0,6–0,7 százalékos – a koncentráció, hogy az akkori technológiával nem érte meg kitermelni. Közben a bányák területe átkerült Salamás adminisztratív fennhatósága alá, így Gyergyóditró önkormányzata nem kapott hivatalos értesítést a bányák újraindításáról. Puskás Elemér tájékoztatása szerint amúgy a feltárásokat már öt évvel ezelőtt újra elkezdték. A polgármester úgy tudja,
Az elöljáró úgy véli, az országnak és a térségnek is hasznos lehet, ha megnyitják a bányákat, beindul a kitermelés. Szerinte mindössze az a veszély fenyeget, hogy haszonbérbe adják egy külföldi cégnek, és az elviszi a hasznot. Felidézte: amikor a 90-es évek közepéig működött a bánya, a térségben lakóknak jó megélhetést biztosított, a bányászok nagyon fiatalon nyugdíjba vonulhattak. „Akkor jó volt, azóta változott a világ, kiderül, hogy mit jelent ez a térségnek” – fogalmazott Puskás Elemér.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
3 hozzászólás