Ritka kincsek a föld alatt. Az országnak és a térségnek is hasznos lehet, ha megnyitják a bányákat és beindul a kitermelés
A Hargita megyei Orotva környékén elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok gyártásában használt ritkaföldfémeket termelne ki a román állam.
2019. június 17., 19:082019. június 17., 19:08
A high-tech termékek – többek között az elektromos járművek, mobiltelefonok és akkumulátorok – gyártásában döntő jelentőséggel bíró ritkaföldfémeket termelne ki a román kormány a Hargita megyei Orotva környékén. Niculae Bădălău gazdasági miniszter a múlt héten egy szakkonferencián beszélt arról, hogy Orotva környékén három bányát nyitnak meg, és ígéretet tett, hogy egy év leforgása alatt több száz bányát újranyitnak az országban.
„A romániai gazdaságnak termelnie kell, hogy pénzt hozzon a költségvetésbe. Fokozottan figyelni kell az olyan beruházásokra, melyek a termelést ösztönzik, ipar pedig nincs nyersanyag nélkül, de szerencsére az országnak vannak nyersanyagtartalékai” – idézte a minisztert az Agerpres hírügynökség. Bădălău arról beszélt, hogy
A tárcavezető nagyon optimistán nyilatkozott, szerinte a térségben ritkaföldfémek termelhetők ki, például európium, amely az elektromos gépkocsik akkumulátorgyártásában fontos. Ezek a ritka nyersanyagok felhelyezik Romániát a világtérképre – mondta a miniszter.
Elképzelései szerint Románia a Radioactiv Mineral Măgurele Rt.-n keresztül csatlakozna az európai akkumulátorgyártás fejlesztésére létrehozott szövetséghez, már elkezdték a tárgyalásokat az elektromos autók energiatároló részegységeit gyártó cégekkel, abban bízva, hogy ezek közül valamelyik 50 millió eurós beruházással Romániában hoz létre üzemet. A Radioactiv Mineral Măgurele elsősorban urániumkitermeléssel foglalkozott, de már a kommunista rendszerben kiterjesztette tevékenységét a ritkaföldfém-kitermelésre is, Az elmúlt évtizedekben azonban ezeket a bányákat bezárták, mivel az elavult technológia miatt veszteséges volt a termelés.
Jelenleg a legnagyobb lelőhelyek Kínában találhatók, az ázsiai ország pedig kihasználja ezt az előnyt a kereskedelmi háborúban az Egyesült Államokkal szemben.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván a kilencvenes évek közepéig működött a bánya, valójában feltárás zajlott, ritka fémeket – titán, cirkónium molibdén – találtak – idézte fel a Krónika megkeresésére Puskás Elemér, Gyergyóditró polgármestere. Hangsúlyozta, akkor arra jutottak, annyira alacsony – mindössze 0,6–0,7 százalékos – a koncentráció, hogy az akkori technológiával nem érte meg kitermelni. Közben a bányák területe átkerült Salamás adminisztratív fennhatósága alá, így Gyergyóditró önkormányzata nem kapott hivatalos értesítést a bányák újraindításáról. Puskás Elemér tájékoztatása szerint amúgy a feltárásokat már öt évvel ezelőtt újra elkezdték. A polgármester úgy tudja,
Az elöljáró úgy véli, az országnak és a térségnek is hasznos lehet, ha megnyitják a bányákat, beindul a kitermelés. Szerinte mindössze az a veszély fenyeget, hogy haszonbérbe adják egy külföldi cégnek, és az elviszi a hasznot. Felidézte: amikor a 90-es évek közepéig működött a bánya, a térségben lakóknak jó megélhetést biztosított, a bányászok nagyon fiatalon nyugdíjba vonulhattak. „Akkor jó volt, azóta változott a világ, kiderül, hogy mit jelent ez a térségnek” – fogalmazott Puskás Elemér.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
3 hozzászólás