Fotó: A szerző felvétele
2009. november 19., 10:052009. november 19., 10:05
Az elnyert, közel 278 ezer lejből a szatmári közalkalmazottak csaknem mindegyike egy éven belül három hónapos számítógépes tanfolyamon (ECDL) vehet majd részt.
„Ezen pályázatok esetében nem óriási összegekről van szó, ám annál nagyobb a jelentőségük. Előbb-utóbb meg kellett volna oldanunk ezt a képzést, hiszen a mai igények mellett elengedhetetlen, hogy valamennyi alkalmazottunk megfelelően kezelje a számítógépet” – részletezte a pályázat előnyeit Csehi Árpád Szabolcs. A tanácselnök szerint a megyei önkormányzatnak csupán 2 százalékos önrészt kellett biztosítania, amely a végeredmény jelentőségét szemlélve elenyészőnek tekinthető.
A tanfolyamokon előreláthatóan mintegy 200 személy vesz majd részt, és ezzel egyszerűbbé, gyorsabbá és hatékonyabbá válhat az intézményen belüli kommunikáció, valamint operatívabb lesz a megyei tanács és a neki alárendelt intézmények közös munkája. A számítógépes képzés mellett a szatmáriak pénzt nyertek arra is, hogy elkészítsék a határ menti megye középtávú stratégiai tervét.
A Modern koncepciók és irányzatok, harmonikus stratégiai tervezés 2020-ig elnevezésű projekt elkészítésére 21 hónapja van a partiumi megye vezetőségének. Erre a fejlesztési ütemtervre összesen 467 935 lejt költenek majd, amelyből 9178 lejt a Szatmár megyei önkormányzatnak saját kaszszájából kell kifizetnie.
A terv összeállításakor polgármestereket és a különböző szakembereket is bevonnak majd. Ez a dokumentum sokat segíthet a szatmáriaknak az elkövetkezendő időszak uniós pályázatainak elkészítésekor.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.