Fotó: Ilusztráció
2009. augusztus 17., 10:242009. augusztus 17., 10:24
A mintegy 900 millió euróra becsült helyi piacot uraló öt nagy tenyésztő (Transavia, Agricola Bacău, Agroli Group, Aayalex és az Agrisol) fél év alatt átlagosan 20 százalékkal több terméket értékesített, mint tavaly. A gazdasági válság miatt a vásárlók inkább az olcsóbb húskészítményeket részesítik előnyben, így a szárnyasok – az elmúlt időszakban tapasztalt, valamivel több mint 9 százalékos áremelkedés ellenére is előnyt élveznek a jóval drágább sertés- vagy marhahússal szemben – tájékoztatta a Krónikát Camelia Hoinărescu, az Agroli Group marketingmenedzsere. Tavaly decemberben egy kiló fagyasztott csirkemell 7,3 lejbe (1,7 euró) került, idén július végén ugyanazért már átlagosan 12 lejt kértek a kereskedők. Hoinărescu szerint az utóbbi időben a fogyasztói szokások is változtak, bár a termék ára még mindig fontos szempont, a vásárlók többsége már inkább a hús minősége és frissessége alapján választ. A kisjövedelmű családok inkább az egész csirkét vásárolják, míg a magasabb jövedelemmel rendelkezők a bontott szárnyas csak egyes részeit veszik. Az életszínvonal emelkedésével a romániai vevők is egyre inkább a minőséget keresik, egy-két éven belül az európai vásárlói szokásokhoz hasonlóan már csak nagyon kevesen vásárolnak majd csontozatlan szárnyashúst.
A helyi piacon összesen 300 kisebb-nagyobb tenyésztő igyekszik megélni, és bár a hazai baromfihúsipar még gyerekcipőben jár, évről évre fokozatosan erősödik – tette hozzá Hoinărescu. Úgy tűnik, hogy a helyi tenyésztők korábban fejlesztésre és korszerűsítésre befektetett eurómilliói lassan megtérülnek, a kereslet fokozatos növekedése mellett az import érezhetően visszaesett, míg a hazai termelés jelentősen nőtt. Az Agroli az idei év első felében 127,7 millió lejes forgalmat ért el, ami 26 százalékos növekedést jelent a 2008 azonos időszakához képest. Ezt a teljesítményt csak megfelelő fejlesztésekkel lehetett elérni. „Eddig közel 15,5 millió eurót költöttünk korszerűsítésre, aminek eredményeként hatékonyabban tudjuk kielégíteni a folyamatosan változó piaci igényeket. Idén további 14 millió euróból használatba adjuk saját takarmánygyárunkat, befejezzük az Avicola Crevedia vágóhíd korszerűsítését, és Crevedia Express néven 20 saját üzlet nyitását is tervezzük Bukarestben és környékén” – mondta Hoinărescu. Az Agroli Group 2006-ban az Avicola Crevedia, az Avicola Tărtăşeşti és az Avicola Gorneni felvásárlásakor alakult, telephelyein a takarmány előállításától a húskészítmények forgalmazásáig minden tevékenység megtalálható. A Crevedia vágóhídján 5500 szárnyast dolgoznak fel óránként. Az Agroli 2009-ben 285 millió lejes forgalomra számít, 30 százalékkal többre, mint tavaly.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.