Eltérő ingatlanpiaci mozgások jellemezték 2017-ben Románia különböző régióit: miközben egyes megyékben dübörgött a lakásépítés, máshol alig készültek új otthonok.
2018. március 27., 18:302018. március 27., 18:30
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból megtudhatjuk, a tavalyi év folyamán 53 301 lakás készült el Romániában, 1095-tel, vagyis 2 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
előbbi két megyében meghaladja az 5 ezret az elkészült otthonok száma, Temes megyében pedig 4020 új lakást jegyeztek. Bukarest (3685), Konstanca (3457), Iaşi (3363), Szeben (2886) és Brassó megye (2509) következik, az ellenkező póluson pedig Krassó-Szörény (114), Kovászna (131), Teleorman (146), Mehedinţi (192) és Hargita (234) megyét találjuk.
Ha a fejlesztési régiókat vesszük górcső alá, kiderül, hogy a Bukarest-Ilfov térség fölényesen vezet 9533 lakással, majd az észak-nyugati (9482) és az észak-kelet-moldvai (8082) régió következik. A középső régióban eközben 7296, dél-keleten 6083, dél-Havasalföldön 5357, nyugaton 5153, míg Olténiában 2315 új otthon épült.
Nem feltétlenül ott találnak ugyanakkor a leggyorsabban vevőre az új lakások, ahol a legtöbb épül, legalábbis a Coldwell Banker Románia ingatlan-tanácsadó cég legfrissebb piackutatása szerint. Ennek értelmében ugyanis
A tanácsadó cég elemzése ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy az építőanyag drágulása és a munkaerőhiány tavaly a lakásárak növekedéséhez vezetett. A legnagyobb, 15 százalékos drágulást Kolozsváron jegyezték. Ám ez nem okozott gondot a vásárolni szándékozóknak, egy nem tipikus romániai ingatlanpiacot figyelhetünk ugyanis meg a kincses városban – itt függnek az emberek a legkevésbé a bankhitelektől, itt fizetik ki legtöbben a lakásokat készpénzzel.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!