Eltérő ingatlanpiaci mozgások jellemezték 2017-ben Románia különböző régióit: miközben egyes megyékben dübörgött a lakásépítés, máshol alig készültek új otthonok.
2018. március 27., 18:302018. március 27., 18:30
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból megtudhatjuk, a tavalyi év folyamán 53 301 lakás készült el Romániában, 1095-tel, vagyis 2 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
előbbi két megyében meghaladja az 5 ezret az elkészült otthonok száma, Temes megyében pedig 4020 új lakást jegyeztek. Bukarest (3685), Konstanca (3457), Iaşi (3363), Szeben (2886) és Brassó megye (2509) következik, az ellenkező póluson pedig Krassó-Szörény (114), Kovászna (131), Teleorman (146), Mehedinţi (192) és Hargita (234) megyét találjuk.
Ha a fejlesztési régiókat vesszük górcső alá, kiderül, hogy a Bukarest-Ilfov térség fölényesen vezet 9533 lakással, majd az észak-nyugati (9482) és az észak-kelet-moldvai (8082) régió következik. A középső régióban eközben 7296, dél-keleten 6083, dél-Havasalföldön 5357, nyugaton 5153, míg Olténiában 2315 új otthon épült.
Nem feltétlenül ott találnak ugyanakkor a leggyorsabban vevőre az új lakások, ahol a legtöbb épül, legalábbis a Coldwell Banker Románia ingatlan-tanácsadó cég legfrissebb piackutatása szerint. Ennek értelmében ugyanis
A tanácsadó cég elemzése ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy az építőanyag drágulása és a munkaerőhiány tavaly a lakásárak növekedéséhez vezetett. A legnagyobb, 15 százalékos drágulást Kolozsváron jegyezték. Ám ez nem okozott gondot a vásárolni szándékozóknak, egy nem tipikus romániai ingatlanpiacot figyelhetünk ugyanis meg a kincses városban – itt függnek az emberek a legkevésbé a bankhitelektől, itt fizetik ki legtöbben a lakásokat készpénzzel.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!