Eltérő ingatlanpiaci mozgások jellemezték 2017-ben Románia különböző régióit: miközben egyes megyékben dübörgött a lakásépítés, máshol alig készültek új otthonok.
2018. március 27., 18:302018. március 27., 18:30
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból megtudhatjuk, a tavalyi év folyamán 53 301 lakás készült el Romániában, 1095-tel, vagyis 2 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
előbbi két megyében meghaladja az 5 ezret az elkészült otthonok száma, Temes megyében pedig 4020 új lakást jegyeztek. Bukarest (3685), Konstanca (3457), Iaşi (3363), Szeben (2886) és Brassó megye (2509) következik, az ellenkező póluson pedig Krassó-Szörény (114), Kovászna (131), Teleorman (146), Mehedinţi (192) és Hargita (234) megyét találjuk.
Ha a fejlesztési régiókat vesszük górcső alá, kiderül, hogy a Bukarest-Ilfov térség fölényesen vezet 9533 lakással, majd az észak-nyugati (9482) és az észak-kelet-moldvai (8082) régió következik. A középső régióban eközben 7296, dél-keleten 6083, dél-Havasalföldön 5357, nyugaton 5153, míg Olténiában 2315 új otthon épült.
Nem feltétlenül ott találnak ugyanakkor a leggyorsabban vevőre az új lakások, ahol a legtöbb épül, legalábbis a Coldwell Banker Románia ingatlan-tanácsadó cég legfrissebb piackutatása szerint. Ennek értelmében ugyanis
A tanácsadó cég elemzése ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy az építőanyag drágulása és a munkaerőhiány tavaly a lakásárak növekedéséhez vezetett. A legnagyobb, 15 százalékos drágulást Kolozsváron jegyezték. Ám ez nem okozott gondot a vásárolni szándékozóknak, egy nem tipikus romániai ingatlanpiacot figyelhetünk ugyanis meg a kincses városban – itt függnek az emberek a legkevésbé a bankhitelektől, itt fizetik ki legtöbben a lakásokat készpénzzel.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!