Fotó: AdPlayers.ro
Szándékosan vitték csődbe a nagyváradi cukorgyárat a német befektetők a bojkottra szólító szakszervezetek szerint.
2018. január 30., 14:312018. január 30., 14:31
2018. január 30., 15:592018. január 30., 15:59
A Diamant márkájú cukor európai uniós szintű bojkottjára szólít az Élelmiszeripari Szakszervezetek Szövetsége (FSIA), miután a német Pfeifer & Langen befektető úgy döntött, bezárja nagyváradi üzemét, de a brandet megtartja, és lengyelországi, illetve németországi gyáraiban állítja majd elő.
„A vállalat privatizációjáig a cukorkvótákat úgy alakították, hogy azok a gyárak, amelyek nem tudták biztosítani a nekik leosztott mennyiséget, a felesleget átadták más üzemeknek, így a termelés Romániában zajlott. Ám a német tulajdonosok a magánosítás után eladták ezt a kvótát, és 2017-ben, amikor megszűnt az unió szabta mennyiség, a vállalat veszteségessé vált.
ami miatt úgy gondoljuk, hogy tudatosan idézték elő ezt a csődöt” – idézi Dragoş Frumosut, az FSIA elnökét a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap internetes kiadása. A szakszervezeti vezető ugyanakkor úgy tudja, a német anyacég 200 millió euróval hitelezte meg a váradi gyárat, de a piacinál magasabb kamatot kért, ami miatt tovább mélyültek az anyagi gondok. „Ők visszavették a pénzüket, a vállalat pedig veszteséges maradt” – mutatott rá Frumosu.
az állam aktíváit kezelő hatóságtól (AAAS) pedig azt várják, hogy ellenőrizze, betartották-e a privatizációs szerződésben rögzítetteket.
Frumosu szerint más „érdekes” aspektusai is vannak a történteknek. Példaként azt említette, hogy a nagyváradi önkormányzat meg akarja vásárolni a gyár területét, amiben hatalmas ingatlanpiaci potenciál rejlik, hiszen az 1-es jelzésű országúton van, Váradnak a borsi határátkelő felőli kijáratánál. A szakszervezeti vezető furcsállja ugyanakkor, hogy az AAAS nem adott választ az FSIA-nak a magánosítási szerződésben rögzítettek betartását firtató kérdésére.
Nem sikerült a termelőknek megvásárolniuk a nagyváradi cukorgyárat, a német beruházó az üzem bezárása mellett döntött.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!