2012. június 19., 15:512012. június 19., 15:51
A nemzetközi hitelminősítő Londonban összeállított prognózisában közölte, ha az euróövezeti recesszió a cég jelenlegi alapeseti forgatókönyvében szereplőnél mélyebb és hosszabb lesz - amire az elemzés jelentős esélyt ad -, akkor az európai vállalati csődök aránya megközelítheti az elmúlt egy évben mért szint kétszeresét is.
Az S&P központi előrejelzése szerint az euróövezetben „viszonylag sekély és rövid ideig tartó” recesszió lesz, és a hitelminősítő ebben a környezetben azt várja, hogy a törlesztésképtelenné váló cégadósok aránya az általa spekulatív besorolással ellátott vállalatok körében 6,4 százalékra emelkedik a 2013. március 31-ével záruló tizenkét hónapban az idei elő negyedév végén mért 4,7 százalékról.
Súlyosabb euróövezeti recesszió esetén azonban 8,2 százalékra emelkedne a csődbe jutó spekulatív adósbesorolású vállalatok aránya ugyanezen időtávon belül az S&P számítási modellje alapján.
A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a spekulatív - vagyis a befektetésre ajánlott szint alatti, „BB plusz” vagy ennél gyengébb - adósosztályzatú vállalatok törlesztési teljesítménye a globális vállalati szektor egészségi állapotának fő mércéje, mivel a befektetésre ajánlott - főleg magas, „A” kategóriás - besorolású cégek igen ritkán válnak törlesztésképtelenné.
A Standard & Poor\'s keddi prognózisában közölte: az alapeseti - vagyis enyhe és rövid euróövezeti recesszióval számoló - forgatókönyvét komoly lefelé ható kockázatok terhelik, a cég ugyanis 40 százalékosra taksálja az elhúzódó és az általa jelenleg vártnál súlyosabb recesszió valószínűségét a valutaunióban.
Más nagy londoni házak ugyanakkor gyakorlatilag biztosra veszik a több évig tartó mély euróövezeti recessziót.
Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics második negyedévi átfogó európai prognózisa szerint a cég által a következő két évre várt részleges eurófelbomlás következményeként ebben az időszakban folyamatos recesszió lesz a valutaunióban. A ház előrejelzése szerint az euróövezet GDP-értéke az idén átlagosan 1,0 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal csökken.
A Capital Economics jelenleg érvényes központi előrejelzési forgatókönyve az, hogy Görögország 2012 vége előtt távozik a valutaunióból, és jövőre valószínűleg követi Portugália, sőt esetleg Írország is.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.