2011. október 05., 07:302011. október 05., 07:30
A komáromi Nokia-üzem tavaly 3,649 milliárd eurós forgalmat bonyolított le, ami több mint a duplája a Nokia Románia 1,606 milliárd eurós forgalmának. A dunántúli üzem 2010-ben 111,2 millió euró profitot termelt, míg az erdélyi kistestvér 43 millió eurós nyereséggel zárta az évet. Az egy alkalmazottra eső nyereség tekintetében szintén jobb volt a komáromi Nokia, ezen mutatója ugyanis 21 989 euró volt, ami több mint 7 ezer euróval magasabb, mint a mezőségi vállalat eredménye. A nemeszsuki gyár egyedül az 2010/2009-es összehasonlításból jön ki jobban, ugyanis nettó profitja 14, forgalma pedig 56 százalékkal nőtt, míg a komáromi Nokia mindkét mutatója romlott, 28, illetve 8 százalékkal. A Nokia 2000-ben nyitotta meg komáromi üzemét, melynek jelenleg 5000 alkalmazottja van.
A nemeszsuki Nokia-gyár bezárásával a nemzetközi sajtó is foglalkozott, többek között a The New York Times, a Bloomberg, a Deutsche Welle és a Financial Times is szentelt teret a témának. Ez utóbbi azt írta, hogy a Kolozs megyei üzem bezárásával megszűnő termelési kapacitást kínai, dél-koreai és indiai Nokia-gyárak fogják kompenzálni, valamint egy rövidesen beinduló vietnami gyár. A Deutsche Welle megszólította a cég egykori bochumi gyárában működő szakszervezet elnökét, aki azzal vádolta meg a Nokiát, hogy visszaél a befektetőknek biztosított állami szubvenciók rendszerével, ugyanis él a kedvezménnyel, majd néhány év után továbbáll. „Úgy tűnik, hogy ez a vállalati stratégia része, ám nem egy jó stratégia” – nyilatkozta Wolfgang Nettelstroth.
Az elemzők egyébként egyetértenek abban, hogy a Nokia elsősorban az okostelefonok piacán elszenvedett tetemes piacirészesedés-vesztés miatt zárja be a nemeszsuki gyárat. 2011 második negyedévében a finn gyártó részesedése 15,7 százalékra esett az okostelefonok piacán, a tavalyi év azonos időszakában mért 37,3 százalékról.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.