Fotó: Pinti Attila
A romániaiak sereghajtók európai szinten a tekintetben, hogy a „legolcsóbban adják el idejüket” – számítások szerint évente körülbelül kétezer órát dolgoznak, de fizetésük alig elég a hónap végéig.
2024. június 04., 20:202024. június 04., 20:20
Ennél is rosszabb hír, hogy a helyzet nem sokat fog változni a jövő hónap elejétől, amikor a minimálbért megemelik: az eddigi bruttó 22 lejes órabérhez viszonyítva egy minimálbérért dolgozó romániai 13,8 lej nettó órabért fog keresni, ami körülbelül 110 lejt jelent naponta – számolta ki a digi24.ro hírportál.
Így a romániai állampolgárnak meg kell próbálnia napi háromszori étkezést biztosítania abból a 110 lejből, amit 8 óra munkával keres meg, ebből a pénzből automatikusan 6 lej megy a szállításra. Így 104 lej marad reggelire, ebédre és vacsorára. A hírportál példaként összeállított egy átlagos fogyasztói kosarat, feltüntetve azokat a termékeket, amelyeket ebből a pénzből megengedhet magának. Példaként: hot dog: 3 lej, 415 gramm sertésbélszín 15 lej és 40 bani, 10 tojás 11 lej, 1 kenyér 6 lej, 1 kg és 172 gramm csirkemell 32 lej. Marad 41 lej, az ember mondjuk elmegy a zöldség- és gyümölcsboltba, hogy megnézze, mit lehet vásárolni ezen a pénzen. 500 gramm hagyma 3 lej, 1 kg sárgarépa 10 lej, 1 kg uborka 5 lej, 1 kg burgonya 5 lej, 1 kg paradicsom 13 lej.
Christian Năsulea, a bukaresti Közgazdasági Egyetem oktatója szerint alacsonyabb adókra lenne szükség, hogy az emberek többet tarthassanak meg a fizetésükből, hogy a vállalatok termelékenyebbek legyenek, több pénzük maradjon meg az alkalmazottaknak. A munkaügyi minisztérium adatai szerint 760 ezer romániai keres jelenleg bruttó 3300 lejes minimálbért.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család méltó megélhetéséhez elegendő minimális fogyasztói kosár értéke havi 9978 lej volt idén szeptemberben; ez 15,2 százalékkal több, mint 2022 szeptemberében.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!