Hamarosan helyi légitársaság járatait is választhatják a nagyváradi reptér utasai
Fotó: Facebook/Aeroportul Oradea
Bel- és külföldi járatokat is üzemeltetne az a légitársaság, amelyet együttműködésben alapít meg jövő hónapban Nagyvárad és Bihar megye. Az első járatok tavasszal indulhatnak.
2021. augusztus 05., 16:062021. augusztus 05., 16:06
Saját légitársasága lesz Bihar megyének és Nagyváradnak – jelentette be csütörtökön váratlanul, egy két órával a kezdési időpont előtt meghirdetett sajtótájékoztatón Florin Birta, a megyeszékhely polgármestere, valamint Ilie Bolojan, a megyei közgyűlés elnöke. Az erről szóló megállapodást már előkészítették, de még rá kell bólintania a megyei, illetve a váradi önkormányzatnak.
Sok még az ismeretlen
Mint a szecessziós múzeumnak helyet adó Darvas-házban megtartott sajtótájékoztatón elhangzott, belföldi járatokat készülnek indítani Bukarestbe, illetve egy vagy két nyugat-európai légikikötőt is célba vesznek.
Két repülőgéppel bonyolítanák a járatokat, a részletek azonban még függőben vannak, így azt sem lehet tudni, hogy megvásárolják, lízingelik vagy bérlik a gépeket, mint ahogy még ismeretlen a gépek típusa, kapacitása, a járatok működtetésének formája is.
„Úgy gondoljuk, hogy a vállalat jövedelmező lesz, elérhető árak és kiszámítható, biztos járatok lesznek” – húzta alá Ilie Bolojan. Az, hogy részvénytársaság vagy Kft. lesz, még nem dőlt el, mint ahogy egyelőre a szeptemberben megalapítandó légitársaság neve sem ismert. A megyei önkormányzat elnökének elmondása szerint a Fly Oradea vagy az Oradea Airlines jöhet szóba – döntés azt követően születik, hogy a két képviselőtestület is megszavazza az együttműködési megállapodást.
Ami pedig az anyagiakat illeti, az alapítók azt szeretnék, ha a helyi vállalkozások is finanszíroznák a helyi légitársaságot például kötvények révén, vagy éppen adományokkal, szponzorálással.
Elegük van a hazárdjátékból
„Miért jó létrehozni ezt a légitársaságot? Egyrészt közepes méretű romániai város vagyunk, amelynek a vonzáskörzete nagyjából egymillió lakos Bihar megyéből, illetve a környező megyék szomszédos részeiről. Látták, hogy az elmúlt években milyen fluktuáció volt a nagyváradi repülőtéren. Megyénkben a váradi reptéren járatot üzemeltetni a jövedelmezőség határán mozog.
– érvelt a döntés mellett Bolojan. Újságírói kérdésre válaszolva jelezte, Dániában találtak egy hasonló példát, ahol egy kisebb város saját légitársasága üzemeltet járatot Koppenhágába és vissza.
Mint ismeretes, amikor Ilie Bolojan hazárdjátékot említ, akkor az elmúlt évek tapasztalatából indul ki. A Ryanair ugyanis 2018-ban derült égből villámcsapásként felfüggesztette nagyváradi járatait, így konkrétan nemzetközi járatok nélkül maradt a Körös-parti város légikikötője. Új légitársaságokat azóta sem sikerült Váradra csábítani, a Ryanairt viszont 800 000 eurós önkormányzati támogatással sikerült „visszacsalni”.
Az első bejelentések szerint úgy volt, hogy 2020 decemberében érkeznek az első gépek, ám a koronavírus-világjárvány és a pandémia megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések miatt július elejétől repülhetnek Londonba (Stansted), Milanóba (Bergamo), Bolognába és Düsseldorfba (Weeze) a váradiak és a környéken élők. Emellett menetrend szerinti járatokkal mindössze Bukarestbe lehet eljutni a Tarom állami légitársaság, illetve a Blue Air gépeivel, valamint charter járatok közlekednek egyiptomi és törökországi tengerparti turistaparadicsomokba.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!