Romlik a vállalkozások fizetési fegyelme – a cégvezetők több mint fele hivatkozik anyagi erőforrások hiányára

Mások pénzével üzletelnek. Az építőiparban dolgoznak talán a legnagyobb fizetési határidővel •  Fotó: Gábos Albin

Mások pénzével üzletelnek. Az építőiparban dolgoznak talán a legnagyobb fizetési határidővel

Fotó: Gábos Albin

A kis- és közepes vállalkozások sínylik meg a leginkább, hogy a romániai gazdaságban divattá vált az üzletfelek pénzével való gazdálkodás, vagyis egyre jobban késik a számlák kiegyenlítése.

Bíró Blanka

2019. május 28., 09:222019. május 28., 09:22

2019. május 28., 09:262019. május 28., 09:26

Tízből hét romániai vállalkozás késik a számlák fizetésével, a fizetési kötelezettségeiket késve teljesítő cégek átlag 120 napos határidőre törlesztenek – derül ki egy közvélemény-kutatás alapján készített elemzésből. A Frames&Train Your Brain által készített felmérés eredményeiből kiderül, a romániai cégvezetők 68 százaléka elismerte, hogy a számlafizetés utolsó határidejéig kivárnak, hogy addig is biztosítsák vállalkozásuk számára a szükséges készpénzforgalmat. A közvélemény-kutatást május 2–7. között készítették, 180 reprezentatív vállalatot kérdeztek meg, a teljes gazdasági skálából, a kereskedelem, a feldolgozó ipar, az építőipar és a turizmus képviselőit.

Mások pénzével gazdálkodnak

Az elemzésben úgy fogalmaznak, hogy a romániai gazdaságban divattá vált az üzletfelek pénzével való gazdálkodás. Ezt azzal magyarázzák, hogy

a vállalkozásoknak nincsenek elegendő tartalékaik, egyre nehezebben jutnak bankhitelhez, inkább késleltetik a számlafizetéseket.

A megkérdezettek 53 százaléka arra hivatkozott, hogy azért késik a számlafizetéssel, mert nincs kellő anyagi erőforrása, hogy időben vagy korábban kiegyenlítse a számlát. További 23 százalék azzal magyarázta a késlekedést, hogy az ő számláit is megkésve fizetik ki, 15 százalék mondta, hogy növekedtek az átutalási költségek, és 7 százalék, hogy csökkent a forgalma. A romániai cégek fizetési moráljának romlását jelzi, hogy a megkérdezettek 42 százaléka 3–4 hónapos időintervallumot jelölt be a számlák kifizetésére, 37 százalék 2-3 hónap alatt fizet, 16 százalék 1–2 hónap alatt, 5 százalék pedig a négy hónapot is meghaladja.

A legnagyobb fizetési határidővel az építkezésben, a kitermelő iparban, a mezőgazdaságban, a kereskedelemben, a gyógyszeriparban, a szállításban és a szolgáltatások terén kell számolni.

Az elemzésből azt is megtudhatjuk, hogy a vállalkozók 57 százaléka a belső erőforrásaira támaszkodva dönti el, hogy kivel üzletel, ehhez a rendelkezésére álló adatokat veszi figyelembe, többnyire a cég eladási és jogi osztálya, valamint a könyvelőség javaslatait. A cégvezetők 32 százaléka fordul tanácsadó céghez.

A közeljövőben a kifizetések dinamikájával kapcsolatban a megkérdezett vállalkozók 56 százaléka pesszimistán nyilatkozott, csak 23 százalék derűlátó a gazdasági növekedésre alapozva.

A BNR szerint is nő a kockázat

A Román Nemzeti Bank adatai is alátámasztják a közvélemény-kutatás eredményeit. A jegybank statisztikái szerint idén márciusban 2993 különböző beszedési-tartozási megbízás kifizetését utasították vissza, összesen 177,9 millió lej értékben, ez a korábbi hónapokhoz képest megkétszereződött. A legtöbb saját váltó volt, 175,5 millió lej értékben. A jegybank statisztikái szerint

a kifizetési gondokkal küzdő számlatulajdonosok száma tavaly 21814-re növekedett, az egy évvel azelőtti 21550-hez képest.

A nagyon kockázatos fizetőképességű jogi személyek száma közel 500-zal emelkedett, elérte a 13 975-öt.

A kisebbekre rájár a rúd

Évekkel ezelőtt még átlagosan 15–20 napos elmaradással fizették ki számláikat a cégek, aztán lassan növekedett a fizetési késedelem – mutatott rá a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) elnöke. Hozzátette, a magánszférában jellemzően az a jó üzleti partner, akinek késéssel is lehet fizetni.

A szakember szerint a fizetési határidő kitolódásához az is hozzájárult, hogy például törvényben rögzítették: az állam több hónapos késéssel fizet a gyógyszergyártóknak és forgalmazóknak.

Idézet
Jelenleg a cégek próbálják késleltetni a kifizetést, ám ez mindenképpen a két fél közötti megegyezésen múlik. Viszont, ha az egyik rá van szorulva a másikra, kénytelen elfogadni a késést”

– értékelt a közgazdász.

Gyerkó László hangsúlyozta, a nagy cégek általában 45–60 napra fizetnek, ez generál egy spirált, s folyamatosan gyűrűzik tovább a késlekedés. Gondok akkor vannak, ha az alapanyagért tíz napon belül fizetni kell, a késztermékért viszont csak hatvan nap után egyenlítik a számlát. Ezt minden cégnek be kell építenie az üzleti tervébe, úgy kell alakítania a tevékenységét, hogy ne érezze a készpénz hiányát. A nagy vállalkozásoknál általában nem jelent gondot a késlekedés, a határidők nem befolyásolják a tevékenységet, még az év elején beállítják a cash flowt, arra összpontosítanak, hogy megbízható partnereik legyenek, kiszámítható legyen a bevétel. A kis- és közepes vállalkozásoknál viszont már bonyolultabb a helyzet, hiszen nekik nincsenek nagy készleteik, tartalékaik, akkor működnek jól, ha folyamatos a forgalom, és idejében érkeznek a bevételek, a késlekedést valahogyan át kell hidalják – részletezte Gyerkó László. „A kisebb vállalkozások esetében veszélyes lehet, ha a nagyok visszaélnek a helyzetükkel, és késlekedve fizetik a számlákat. A gazdaság működéséhez, a pénz egészséges körforgásához arra van szükség, hogy a számlákat kiegyenlítsék, és lehetőleg határidőben tegyék” – szögezte le az RMKT elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 03., csütörtök

Pörgetik a belföldi turizmust az üdülési csekkek

Az üdülési csekkeknek idén is jelentős pozitív hatása volt a belföldi turizmusra, különösen a főszezonon kívüli időszakokban – vont mérleget a nyári idény lezárultával az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) csütörtöki közleményében.

Pörgetik a belföldi turizmust az üdülési csekkek
2024. október 03., csütörtök

Újra megdöntötte korábbi rekordját az arany ára

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint csütörtökön a szerdai 383,4311 lejről 24,11 banival (0,06 százalékkal) 383,6722 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.

Újra megdöntötte korábbi rekordját az arany ára
2024. október 03., csütörtök

Brüsszeli felszólítás: Románia szüntesse meg az áram és a gáz árképzési és kiviteli korlátozását

Felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság Románia ellen, mivel az korlátozza a piaci szereplők szabadságát az áram és a gáz nagykereskedelmi árának meghatározása, illetve a földgáz exportja tekintetében.

Brüsszeli felszólítás: Románia szüntesse meg az áram és a gáz árképzési és kiviteli korlátozását
2024. október 03., csütörtök

Vissza az irodába: csökkent a távmunkás álláshirdetések száma

Csökkent az elmúlt egy évben a munkaerőpiacon meghirdetett távmunkahelyek (home office) száma, miután a 2020–2022-es időszakban látványosan nőtt, az egy év alatt meghirdetett állások több mint 10 százalékát téve ki – derül ki az eJobs friss elemzéséből.

Vissza az irodába: csökkent a távmunkás álláshirdetések száma
2024. október 02., szerda

Napelem az energetikailag kiszolgáltatott háztartások számára

Mintegy 122 000 háztartás kaphat napelemeket és energiatárolókat a kiszolgáltatott személyek számára a RePowerEU program révén elkülönített keretből – jelentette be szerdán Adrian Câciu európai beruházásokért felelős miniszter.

Napelem az energetikailag kiszolgáltatott háztartások számára
2024. október 02., szerda

Hamarosan újra érkezik a 250 lejes élelmiszer-vásárlási támogatás

Több mint 2,6 millió kedvezményezett kap októberben ismét 250 lejes élelmiszer-vásárlási támogatást – jelentette be szerdán Adrian Câciu, az európai beruházásokért felelős miniszter.

Hamarosan újra érkezik a 250 lejes élelmiszer-vásárlási támogatás
2024. október 02., szerda

Nőtt a munkanélküliek száma Romániában

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 augusztusában 5,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint júliusban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nőtt a munkanélküliek száma Romániában
2024. október 02., szerda

Román aggályok az E.ON magyar kézbe kerülése miatt?

A román miniszterelnök kancelláriáján megalakítandó bizottság fogja megvizsgálni, hogy a magyar állami tulajdonban levő MVM megvásárolhatja-e a német E.ON csoport romániai szolgáltatói üzletágát – értesült a Hotnews.

Román aggályok az E.ON magyar kézbe kerülése miatt?
2024. október 02., szerda

Háborog Bukarest, mert Romániában sokkal drágább az áram, mint Nyugat-Európában

Nem normális, hogy Kelet-Európa sokkal magasabb energiaárakat fizet, mint Nyugat-Európa, ezért kértem az Európai Bizottságtól (EB) méltányos bánásmódot és egy működő energiauniót – írta Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerdán a Facebookon.

Háborog Bukarest, mert Romániában sokkal drágább az áram, mint Nyugat-Európában
2024. október 02., szerda

Márciusban még biztos a jelenlegi szinten lesz az áfa a kormányfő ígérete szerint

Az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintje 2025 márciusában sem fog módosulni, sőt az élelmiszerek és gyógyszerek esetében is megmarad a 9 százalékos áfa – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfői babérokra pályázó elnöke.

Márciusban még biztos a jelenlegi szinten lesz az áfa a kormányfő ígérete szerint