Romániában nincs hagyománya a távmunkának: kevesen dolgoznak otthonról, pedig sok előnnyel járhat

Nem ördögtől való a távmunka. Ha az emberek időt nyernek, annak gazdasági értelemben is többletértéke van •  Fotó: Gábos Albin

Nem ördögtől való a távmunka. Ha az emberek időt nyernek, annak gazdasági értelemben is többletértéke van

Fotó: Gábos Albin

Romániában az uniós átlagnál sokkal alacsonyabb az otthonról dolgozók aránya, a lapunk által megszólaltatott szakértő szerint ennek a hátterében az áll, hogy nálunk nincs hagyománya a távmunkának, a munkaadónak és a munkavállalónak sincs rutinja benne, így a hozzáállásuk a világjárvány idején is sokkal konzervatívabb volt. Nálunk ugyanakkor még mindig sokan a távmunka hátrányait látják, holott számos előnye is van, többek között az, hogy időt lehet megspórolni azzal, ha az alkalmazottnak nem kell beutaznia a munkahelyére.

Bíró Blanka

2021. május 22., 09:492021. május 22., 09:49

2021. május 22., 09:552021. május 22., 09:55

Romániában az egyik legalacsonyabb az otthonról dolgozók aránya – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által minap nyilvánosságra hozott adatsorokból. A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások miatt rendkívülinek számító tavalyi évet górcső alá vevő statisztika szerint

az Európai Unió területén élő 15 és 64 év közötti munkavállalók 12,3 százaléka dolgozott 2020-ban rendszeresen távmunkában.

Az otthonról dolgozók aránya Bulgáriában (1,2 százalék), Romániában (2,5 százalék), Horvátországban (3,1 százalék) és Magyarországon (3,6 százalék) volt a legalacsonyabb. Eközben Finnországban a legmagasabb a rendszeresen otthonról dolgozók aránya, 25,1 százalék, majd Luxemburg (23,1 százalék) és Írország (21,5 százalék) következik.

A statisztikából ugyanakkor arra is fény derül, hogy az otthonról dolgozó nők aránya magasabb a férfiakénál, 13,2 százalék, szemben a 11,5 százalékkal. Életkor szerinti lebontásban a 15 és 24 év közötti munkavállalók mindössze 6,3 százaléka dolgozott távmunkában tavaly, a 25 és 49 év közöttiek körében 13 százalék, az 50 és 64 év közöttieknél pedig 12,4 százalék volt ez az arány.

Az Eurostat közleménye arra is ráirányítja a figyelmet, hogy az elmúlt egy évtizedben uniós viszonylatban konstans módon 5 százalék körül mozgott a huzamos ideig távmunkában dolgozók aránya.

A járvány kitörése, vagyis 2020 előtt a szabadfoglalkozásúak körében jelentősen magasabb volt az otthonról dolgozók aránya, mint az alkalmazottaknál, tavaly azonban csökkent ez a különbség.

Az alkalmazottak esetében a 2019-ben jegyzett 3,2 százalékról 10,8 százalékra, a szabadfoglalkozásúak esetében pedig 19,4 százalékról 22 százalékra nőtt a távmunkavállalók aránya.

A számokat nézve nem olyan rossz a helyzet

Idézet
Romániában az alkalmazottak 60 százaléka dolgozik a szolgáltatások terén, míg 40 százalék az iparban és a kereskedelemben, innen megközelítve a 2,5 százalékos arány nagyon alacsonynak tűnik. De alaposabban megvizsgálva kiderül, hogy azokban az ágazatokban, ahol ez megvalósulhatott, tulajdonképpen minden negyedik-ötödik ember távmunkában dolgozott”

– értékelte a statisztikai adatokat a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely közgazdász, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa.

Rámutatott: a számokat lebontva kiderül, hogy a szolgáltatások közül nagyon magas arányt tesznek ki a különböző közszolgáltatások, melyeket az állami intézmények bocsátanak a lakosság rendelkezésére, az állami intézményekben pedig tipikusan nem működött a távmunka. Szintén idetartozik a vendéglátóipar, ahol nehezen megvalósítható a távmunka, a járvány alatt ugyanakkor az ágazatban dolgozók többsége kényszerszabadságon volt, vagy elveszítette az állását. Ebben a 60 százalékban van továbbá a mezőgazdaság is, ahol ugyan kevesen dolgoznak, de szintén kizárt a távmunka.

Az oktatás területén a pandémia alatt megvalósult a távmunka, ám a közgazdász szerint a pedagógusok valószínűleg nem szerepelnek az Eurostat által közölt 2,5 százalékban, hiszen ők már eleve többen vannak, mint 2,5 százalék.

„Valójában a romániai alkalmazottak mindössze 10–15 százaléka dolgozik olyan területen, ahol meg is valósulhat a távmunka, például a számítástechnika terén, innen nézve pedig azok közül, akik tényleg dolgozhatnak távmunkában, minden negyedik–ötödik alkalmazott ezt is teszi” – véli Rácz Béla Gergely.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

A közgazdász ugyanakkor arra is kitért, hogy a BBTE készített a témában egy nem reprezentatív felmérést, a vállalkozók visszajelzéseiből pedig az derült ki, hogy a távmunka számos hátrányát megtapasztalták, és várják, hogy az alkalmazottaik visszakerüljenek az irodákba. Azt kifogásolták, hogy távmunkában nehezebben ellenőrizhető, lassúbb a munkafolyamat, és a munkatársak között nem elég hatékony a csapatmunka.

Idézet
Valószínűleg a romániai vállalatok ebben a tekintetben konzervatívabbak, mint a nyugat-európaiak, ahol a távmunkának már korábban kialakult egyfajta kultúrája, tehát a lemaradásnak kulturális-szociológiai okai lehetnek”

– összegzett a közgazdász, hangsúlyozva Romániában nagymértékben a járványhelyzet kényszerítette ki a távmunkát. 

A home office-nak megvannak az előnyei

Rácz Béla Gergely úgy véli, a távmunkát több összefüggésben lehet vizsgálni, de általános gazdasági és közgazdasági vonatkozásban vitathatatlan előnyei vannak. Mint a közgazdász lapunknak kifejtette,

az emberek sok időt töltenek azzal, hogy beutaznak a munkahelyükre, majd onnan haza, ez különösen a forgalmas nagyvárosokra jellemző.

A távmunka előnye, hogy ezt az időt nem fecsérlik el, tölthetik munkával, ami a társadalomban, a gazdaságban értéket teremt, de tölthetik a családjukkal, a gyerekeikkel, ezáltal a gyerekeik lesznek fejlettebbek, értelmesebbek, szociálisabbak, amiből később szintén pénzben kifejezhető haszna lehet a társadalomnak. „Ha az emberek időt nyernek, annak gazdasági értelemben többletértéke van, pozitív nemzetgazdasági hatás származik belőle” – húzta alá a közgazdász.

Arra is kitért, hogy számtalan olyan tevékenység van, amely eddig is könnyedén működhetett volna online, ez csak azért nem történt meg, mert „nem voltak hozzá eszközeink vagy rutinunk”.

Idézet
A digitális eszközök működésével és működtetésével kapcsolatos megszerzett új tudásnak társadalmi értéke van, így amikor már nem kell az online térben maradni, akkor is érdemes a tevékenységek egy részét ott tartani, mert hatékonyabb”

– fogalmazta meg Rácz Béla Gergely. Példaként az egyetemi intézeti gyűléseket hozta fel, amelyeket egyszerűen le lehet bonyolítani online, hiszen nincs jelentősége a személyes jelenlétnek. „Az oktatást nem lehet sokáig jól csinálni online, de vannak olyan tevékenységek, amelyeket akkor is érdemes online folytatni, amikor már nem muszáj” – összegezte a szakértő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 21., péntek

Nagy pénzeket ígér az állattenyésztőknek az agrárminiszter

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy körülbelül két hónap múlva indul új beruházási program az állattenyésztők számára.

Nagy pénzeket ígér az állattenyésztőknek az agrárminiszter
2025. március 21., péntek

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?

Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának.

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?
Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?
2025. március 21., péntek

Egyre népszerűbb a hibrid autó, de meddig?

2025. március 21., péntek

Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta

Április 1-jétől emeli a bukaresti pénzügyminisztérium a cigaretta jövedéki adóját.

Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta
Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta
2025. március 21., péntek

Nem vicc: áprilistól drágul a cigaretta

2025. március 21., péntek

Erdélyi gazdaságfejlesztés: meghaladja a 300 milliárd forintot a beruházások összértéke

Büszkék lehetünk az erdélyi gazdaságfejlesztési program eredményeire, mert meghaladja a 300 milliárd forintot azoknak a fejlesztéseknek az összértéke, amelyek Romániában, zömében Erdélyben valósultak meg az utóbbi években – jelentette ki Magyar Levente.

Erdélyi gazdaságfejlesztés: meghaladja a 300 milliárd forintot a beruházások összértéke
2025. március 20., csütörtök

Kormánypénzek cégalapításra, nagy energiaigényű ipari fogyasztóknak

A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Kormánypénzek cégalapításra, nagy energiaigényű ipari fogyasztóknak
2025. március 19., szerda

Bevenné Romániát a BYD, amely már a harmadik európai üzemét tervezi

A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.

Bevenné Romániát a BYD, amely már a harmadik európai üzemét tervezi
2025. március 19., szerda

Repülővel érkezik a legtöbb külföldi turista, de továbbra sincsenek túl sokan

2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Repülővel érkezik a legtöbb külföldi turista, de továbbra sincsenek túl sokan
2025. március 18., kedd

Országos premier: vállalati kötvények kibocsátásával oldaná meg beruházásainak finanszírozását a kolozsvári repülőtér

A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.

Országos premier: vállalati kötvények kibocsátásával oldaná meg beruházásainak finanszírozását a kolozsvári repülőtér
2025. március 18., kedd

Új agrárhitelezést ígér Florin Barbu mezőgazdasági miniszter

Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.

Új agrárhitelezést ígér Florin Barbu mezőgazdasági miniszter
2025. március 18., kedd

Megháromszorozódott 2018 óta a gyerekek taníttatására fordított összeg

Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.

Megháromszorozódott 2018 óta a gyerekek taníttatására fordított összeg