Fotó: Sándor Csilla
Több mint egy lejjel megdrágult mind a benzin, mind pedig a gázolaj a tavalyi év végi árszinthez képest, így jóval mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk minden tankolásnál. Ám még mindig Romániában az egyik legolcsóbb az üzemanyag.
2021. augusztus 06., 12:262021. augusztus 06., 12:26
2021. augusztus 06., 12:302021. augusztus 06., 12:30
Mára már mindennapi jelenséggé vált, hogy a standard benzin és gázolaj literenkénti ára is 6 lej körül alakul, a prémium kategóriájú üzemanyagoké pedig van, ahol már inkább 7 lej felé közelít.
Az Oil Bulletin legfrissebb, a július 26-ai árakat górcső alá vevő elemzése szerint Romániában 1,2 euró környékén alakul egy liter benzin ára, a gázolaj pedig 1,17 euróba kerül literenként. Európai uniós összevetésben csak Bulgáriában tankolhatunk ennél olcsóbban, az EU-átlag a benzin esetében 1,54 euró/liter, a gázolajnál 1,36 euró/liter.
Az Economica.net gazdasági portál a mostani árakat összevetette a tavalyi év utolsó Oil Bulletinjében szereplő, december 21-ei árszinttel, és kiderült, 20 uniós tagállamban kevésbé drágult a benzin, mint Romániában, a gázolaj esetében pedig 17 országról mondhatjuk el ugyanezt.
Ötször több üzemanyagot lehet vásárolni a svájci átlagbérből, mint a romániaiból – derül ki egy, a Digi 24 által idézett elemzésből, amely azt vizsgálta, hogy az egyes országban hány liter benzint lehet tankolni a havi bruttó átlagbérből.
Az európai átlagár eközben a benzin esetében 17 százalékkal, a gázolajnál pedig 15 százalékkal emelkedett.
A benzin a legnagyobb mértékben Németországban és Szlovéniában drágult, ahol 21 százalékos áremelkedést regisztráltak, legkevésbé pedig Dániában, Észtországban, Olaszországban és Lettországban nőtt az ár, ezekben az országokban 14 százalékos drágulást mértek.
A gázolaj ára is Németországban nőtt a leginkább, 20 százalékkal, majd Luxemburg következett 19 százalékkal. A franciaországi és belgiumi töltőállomásoknál regisztrálták eközben a legkisebb, 12 százalékos áremelkedést.
Az elemzés készítői ugyanakkor megjegyzik, hogy az összevetésbe nem vették bele Máltát, ahol nagyon kis piacról beszélhetünk, és gyakorlatilag állandóak maradtak az üzemanyagárak a vizsgált időszakban.
Jelentősen megdrágultak az elmúlt néhány hónap leforgása alatt az üzemanyagok, ma már csaknem annyit kell fizetnünk egy liter benzinért vagy gázolajért, mint a koronavírus-világjárvány előtt.
aminek oka, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása nyomán a világ gazdaságai kezdenek magukhoz térni, és emiatt nő a kereslet.
A Petrom legfrissebb prognózisa szerint idén 70 dollár körül fog alakulni a Brent nyersolaj hordónkénti ára, ami lényegesen magasabb a korábban a 2021-es évre becsült 65 dolláros szintnél, nem hogy a tavalyi 42 dolláros szintnél.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
szóljon hozzá!