2012. március 14., 08:422012. március 14., 08:42
Egyébként a húsz régió összesen négy országban – Bulgáriában, Romániában, Lengyelországban, valamint Magyarországon – található. Akárcsak a korábbi években, az Európai Unió legszegényebb vidéke a bulgáriai Szeverozapaden, ahol az egy főre eső bruttó hazai termék (GDP) a 2009-es uniós átlag alig 27 százalékát teszi ki. Északkelet-Románia sem áll sokkal jobban a maga 29,5 százalékával.
Hasonló helyzetben van a bulgáriai Szeveren, ahol az egy főre eső GDP az EU-átlag 29 százaléka, majd két szintén bolgár régió, Juzsen centralen (31 százalék) és Szeveroiztocsen (36 százalék) következik.
Délnyugat-Olténiában, valamint a bolgár Jugoiztocsenben ez az arány 36 százalékos, Délkelet-Romániában 38 százalékos, míg Észak-Magyarországon, valamint Dél-Munténiában 40 százalékos. Láthatjuk, egyetlen magyarországi régiót leszámítva, csak bolgár és román települések szerepelnek az Unió legszegényebb térségei között. A húszas rangsor felső felében pedig már többnyire magyarországi és lengyelországi vidékekkel találkozunk. De itt találjuk még a Székelyföldet is magába foglaló közép-romániai régiót (46 százalék), illetve északnyugati (43 százalék) és nyugati régiót (51,6 százalék).
Hatalmas az eltérés egyébként a főváros és közvetlen környéke és az ország többi része között, hiszen a Bukarest–Ilfov térségben már az egy főre eső bruttó hazai össztermék eléri az uniós átlag 111 százalékát.
Az Európai Unió leggazdagabb régiója London pénzügyi negyede, ahol az egy főre eső GDP az EU-átlag 332 százaléka, majd 266 százalékkal Luxemburg, illetve 223 százalékkal Brüsszel következik. Közép-Kelet-Európa leggazdagabb vidéke Pozsony az uniós átlag 178 százalékával.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.