2011. április 29., 09:372011. április 29., 09:37
A felzárkózó Európában elkötelezett bankcsoport bizakodó a tekintetben, hogy jelentősen növelni tudja nyereségességét az idén, bár Romániában és Magyarországon várhatóan az idei év második felénél előbb nem lesz érzékelhető javulás – ebben a két országban az év egészében még magas kockázati költségekre kell számítani. A részesedések levonása utáni 260,6 millió euró adózott az összesen 47,9 millió eurót kitevő ausztriai és magyarországi banki különadó fényében elégedettségre okot adó teljesítmény – áll a csoport eredményjelentésében. Az üzemi eredmény 3 százalékkal, 953,6 millió euróra csökkent a múlt év első negyedévéhez képest . A nettó kamatbevétel 1295,7 millió euró lett, 2,1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel azelőtt. A nettó jutalékbevétel 2,1 százalékkal, 481,2 millió euróra nőtt az értékpapír-üzletágból és a pénzforgalmi szolgáltatásokból származó díjbevételek növekedésének köszönhetően. A folytatódó, szigorú költségkontroll eredményeként és az emelkedő infláció ellenére az üzemi kiadások 963 millió eurós szinten stabilak maradtak 2011 első negyedévében, így a költség/bevétel arány 50,2 százalék lett. A kockázati költségek 13,4 százalékkal 460,1 millió euróra csökkentek az előző év hasonló időszakában jelentkező 531,2 millió euróról. A változás jórészt Kelet-Közép-Európa fokozatos gazdasági kilábalásnak köszönhető. A nem teljesítő hiteleknek az ügyfélhitelekhez viszonyított aránya változatlanul 7,7 százalék volt az első három hónapos időszak végén, a 2010. év végi 7,6 százalék után. A hitel/betét arány tovább javult, március 31-én 111,4 százalékon állt, a hitelek iránti visszafogott kereslet mellett jelentkező 1,9 százalékos ügyfélbetét állománynövekedés, amely ezzel 119,2 milliárd eurót tett ki.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!