2011. augusztus 31., 15:082011. augusztus 31., 15:08
Az előző hónapban Románia államadóssága első alkalommal haladta meg a 200 milliárd lejt. Az idei évre előirányzott hazai össztermék (GDP) értéke 543,04 milliárd lej.
A 6,7 milliárd lej értékben kiállított eurókötvények mellett az államadósság emelkedéséhez hozzájárultak a hazai piacon kiadott kötvények is, amelyek alapja 2 milliárd lejjel 45 milliárd lejre emelkedett.
Az államkincstár általános számláján rendelkezésre álló összegből származó kölcsönök értéke is 5 milliárd lejjel növekedett és elérte a 30,5 milliárd lejt. Az államkincstár ezen számlájáról akkor vesznek le kölcsönt, ha eltérés van az állampapírok lejártánál és rövid távú finanszírozás szükséges. Utóbb a számlát újra feltöltik.
Mindezek következtében júniusban Románia lej és euró államadóssága egyaránt nőtt. Így a lejadósság 6 milliárddal nagyobb, mint egy hónappal korábban és elérte a 91,36 miliárd lejt, az euró tartozás értéke 8 milliárd lejjel nőt 92,5 milliárdra.
Jelentősen visszaesett júniusban a hosszú távú kölcsönök értéke 92,2 milliárd lejről 79,7 milliárdra és nagymértékben nőtt a középtávú kölcsönök aránya 35,5 milliárd lejről 56,8 milliárdra. A rövid távú kölcsönök értéke 4,6 milliárddal emelkedett 65,8 milliárdra.
A helyi közadósság értéke majdnem változatlan előző hónaphoz képest, 11,6 milliárd lej.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.