Fotó: Pixabay
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának pénteken közzétett, felülvizsgált adataiból.
2024. szeptember 06., 17:122024. szeptember 06., 17:12
Az Eurostat adatai szerint az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) 0,2 százalékkal nőtt 2024 áprilisa és júniusa között az előző negyedévhez mérten, ami enyhe csökkenést jelent a statisztikai hivatal korábban, augusztus közepén ismertetett adataihoz képest, amelyekben 0,3 százalékos növekedés szerepelt.
Az Eurostat felülvizsgálta az Európai Unió adatait is, amelynek gazdasága a második negyedévben 0,2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, ami valamivel kevesebb, mint az eredetileg közölt 0,3 százalékos növekedés.
Görögországban 1,1 százalékos, Hollandiában 1 százalékos növekedést jegyeztek.
Ezzel párhuzamosan az Eurostat közzétette az adatokat a foglalkoztatási ráta második negyedévi alakulásáról. Ezek szerint a foglalkoztatottak száma az euróövezetben 0,2 százalékkal, az Európai Unióban pedig 0,1 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző negyedévhez képest, és a foglalkoztatási ráta negyedéves összehasonlításban Romániában csökkent a legnagyobb mértékben.
Az Eurostat szerint a legnagyobb mértékben Írországban és Litvániában (egyaránt 1,1 százalék) és Észtországban (0,8 százalék) emelkedett 2024 második negyedévében a foglalkoztatási ráta. A legnagyobb mértékű visszaesést Romániában (mínusz 0,5 százalék) és Finnországban (mínusz 0,4 százalék) jegyezték.
Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábban közzétett adatai szerint a bruttó hazai termék 2024 második negyedévében reálértéken 0,1 százalékkal magasabb volt, mint 2024 első negyedévében. 2023 azonos negyedévéhez képest pedig mind a nyers, mind a szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,8 százalékkal nőtt – írja az Agerpres.
Az idei második negyedévben 37 százalékkal nőtt a háztartások átlagos havi megtakarítható jövedelme 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az európai alapokért és beruházásokért felelős miniszter.
Elbocsátásokat jelentett be a Schaeffler romániai leányvállalata. A létszámcsökkentést, amely eléri a 800 főt, az év végéig tervezi végrehajtani a német tulajdonban levő cég.
A régi és az új építésű lakások ára is növekedett az erdélyi városokban az elmúlt esztendőben.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint hétfőn a pénteki 385,6265 lejről 2,06 lejjel (0,53 százalékkal) 387,6905 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Az energiaügyi minisztériumnak és a kormánynak eltökélt szándéka megvédeni a kiszolgáltatott fogyasztókat az energiaár-sapka jövő év április 1-jei megszüntetése után – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja.
A tervek szerint halad a fekete-tengeri Neptun Deep beruházás megvalósítása, 2025-ben elkezdheti a fúrásokat az első szonda – jelentette ki egy hétfői konferencián Cristian Hubati, az OMV Petrom feltárásért és termelésért felelős igazgatóságának tagja.
Az aszály a romániai gesztenyetermesztést is negatívan befolyásolta, így a hazai piacokat elárasztotta az importgesztenye, ami nem olcsó.
Az idei második negyedévben 8210 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3274 lej az egy főre jutó bevétel; ez 2 százalékos növekedést jelent 2024 első negyedévéhez képest – tájékoztatott hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Október 7-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Az európai uniós tagállamok többsége megszavazta a Kínában gyártott elektromos autók behozatalára vonatkozó végleges kiegyenlítő vámok kivetéséről szóló javaslatot pénteken – jelentette be az Európai Bizottság.
szóljon hozzá!