Fotó: Pixabay
Az euróövezet és az Európai Unió gazdasága a második negyedévben enyhén növekedett az előző negyedévhez képest, míg Románia gazdasági teljesítményének növekedése a legszerényebb volt az Unióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának pénteken közzétett, felülvizsgált adataiból.
2024. szeptember 06., 17:122024. szeptember 06., 17:12
Az Eurostat adatai szerint az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) 0,2 százalékkal nőtt 2024 áprilisa és júniusa között az előző negyedévhez mérten, ami enyhe csökkenést jelent a statisztikai hivatal korábban, augusztus közepén ismertetett adataihoz képest, amelyekben 0,3 százalékos növekedés szerepelt.
Az Eurostat felülvizsgálta az Európai Unió adatait is, amelynek gazdasága a második negyedévben 0,2 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, ami valamivel kevesebb, mint az eredetileg közölt 0,3 százalékos növekedés.
Görögországban 1,1 százalékos, Hollandiában 1 százalékos növekedést jegyeztek.
Ezzel párhuzamosan az Eurostat közzétette az adatokat a foglalkoztatási ráta második negyedévi alakulásáról. Ezek szerint a foglalkoztatottak száma az euróövezetben 0,2 százalékkal, az Európai Unióban pedig 0,1 százalékkal nőtt a második negyedévben az előző negyedévhez képest, és a foglalkoztatási ráta negyedéves összehasonlításban Romániában csökkent a legnagyobb mértékben.
Az Eurostat szerint a legnagyobb mértékben Írországban és Litvániában (egyaránt 1,1 százalék) és Észtországban (0,8 százalék) emelkedett 2024 második negyedévében a foglalkoztatási ráta. A legnagyobb mértékű visszaesést Romániában (mínusz 0,5 százalék) és Finnországban (mínusz 0,4 százalék) jegyezték.
Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábban közzétett adatai szerint a bruttó hazai termék 2024 második negyedévében reálértéken 0,1 százalékkal magasabb volt, mint 2024 első negyedévében. 2023 azonos negyedévéhez képest pedig mind a nyers, mind a szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,8 százalékkal nőtt – írja az Agerpres.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!