Meghaladja a 15 millió tonnát az ország idei gabonatermése
Fotó: Veres Nándor
Az idei gabonatermés az eddigi adatok szerint meghaladja a 15 millió tonnát – nyilatkozta Adrian Oros mezőgazdasági miniszter, hangsúlyozva, hogy ez nem az ő érdeme.
2021. augusztus 25., 10:462021. augusztus 25., 10:46
A tárcavezető elmondta, hogy búzából és árpából 11,4 millió, illetve 1,9 millió tonnás rekordtermést jegyeztek, a repcetermés pedig először haladta meg a 3 tonnát hektáronként. Ezek az adatok szerinte azt bizonyítják, hogy Romániának óriási mezőgazdasági potenciálja van, és a termelők jó munkát végeznek.
A 11,4 millió tonnás búzatermés Adrian Oros szerint nagyon nagy mennyiségnek számít. Emlékeztetett arra, hogy Románia uniós csatlakozásának évében, 2007-ben mindössze 3 millió búza termett.
– mondta a miniszter.
A tárcavezető adatai szerint a hektáronkénti termésátlag búzából a nyugati és déli megyékben haladta meg az országos átlagot. A búza árának várható alakulásáról elmondta, hogy ezt a globális termésmennyiség és a nemzetközi piac határozza meg.
„Ez a magyarázata annak, hogy az idei rekordtermés ellenére a kenyérbúza és a kenyér ára nőni fog” – magyarázta Adrian Oros, hozzátéve, hogy a kenyér árának 65-70 százalékát a búza ára képezi.
– közölte szerdán az Agerpres.
Romániában és Magyarországon hiába megfelelő minőségű a búzatermés, ha máshol nem az: nálunk is óhatatlanul drágul a kenyér, ugyanis az árakat főként a világpiaci trendek alakítják.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!