Fotó: Pixabay.com
Minden idők legnagyobb nyereségét könyvelte el tavaly a román bankszektor, amely elérte az 1,15 milliárd eurót, meghaladva a tíz éve feljegyzett 1,1 milliárd eurós korábbi csúcsot – közölte hétfőn a Digi 24 hírtelevízió, a Profit.ro gazdasági szakportál számításaira alapozva.
2018. február 19., 14:522018. február 19., 14:52
A romániai bankok nyeresége 31 százalékkal nőtt tavaly 2016-hoz képest. Romániában a bankszektor profitrátája továbbra is a legmagasabbak közé tartozik Európában, tavaly elérte a 12,68 százalékot. Ez azonban Romániában nem számít történelmi csúcsnak, mert elmarad a 2008-ban feljegyzett 17,04 százalékos éves átlagos reálhozamtól. A nettó aktívák az előző évihez képest tavaly 8,6 százalékkal, 91,6 milliárd euróra emelkedtek.
A rosszul teljesítő hitelek korábbi, 22 százalékot megközelítő arányát sikerült leszorítani, tavaly ezek aránya 6,4 százalék volt. Romániában jegybanki adatok szerint 2017 decemberében 658 ezer a törlesztéssel jelentősen késő hiteles volt, adósságuk összértéke pedig 1,58 milliárd eurót tett ki.
Az új hitelek 60 százalékát – mintegy négymilliárd eurót – tavaly fogyasztási célokra vették fel Romániában, ami 5,6 százalékos növekedés 2016-hoz képest. Az ingatlanhitelek még gyorsabban, 9 százalékkal emelkedtek és 2,7 milliárd eurót tettek ki. A hitelek és betétek aránya tavaly 74,7 százalékra csökkent az előző évi 79 százalékról, mivel a megtakarítások gyorsabban emelkedtek a hitelállománynál. Romániában tavaly 35 hitelintézet működött, közülük 7 külföldi bankok leányintézményeként.
Mihai Tudose volt kormányfő tavaly nyáron azt mondta: az országban működő kereskedelmi bankok fele már csaknem egy évtizede nem nyereséges, holott nehezen tudja elhinni róluk, hogy jótékonykodni jöttek Romániába. Arra figyelmeztette őket: „vége a romantikának”, két meg nem nevezett bank ellen pedig adóhatósági vizsgálatot rendelt el.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!