Rekord búzatermés ígérkezik Romániában, a kelet-európai országok meghosszabbítanák az ukrán gabonaimport uniós tilalmát

Javában tart a szalmásgabona betakarítása. Idén Romániában tízmillió tonnás rekordtermés várható •  Fotó: MTI

Javában tart a szalmásgabona betakarítása. Idén Romániában tízmillió tonnás rekordtermés várható

Fotó: MTI

Romániában tízmillió tonnás rekord búzatermés várható idén, amivel az ország az Európai Unió egyik legfontosabb gabonatermesztő államává válik; a nyomott felvásárlási árak miatt a hazai gazdák azonban nem könyvelnek el jelentős profitot. A szintén rekordtermésre számító többi kelet-európai országok mezőgazdasági miniszterei Varsóban arról állapodtak meg, hogy továbbra is korlátozzák az EU-ba irányuló ukrán gabonaexportot.

Makkay József

2023. július 24., 18:392023. július 24., 18:39

2023. július 25., 09:492023. július 25., 09:49

Meglódult a gabona világpiaci ára a múlt heti moszkvai bejelentésre, miszerint Oroszország az ukrajnai kikötőkbe érkező hajókat potenciálisan fegyverszállító járműnek tekinti. Miután egyértelművé vált, hogy Oroszország szerepvállalása nélkül tengeri úton kivitelezhetetlen az ukrán gabonaexport, az is nyilvánvaló lett, hogy szárazföldi szállításban jelentősen visszaesik az ukrán gabonakivitel. A hajók rakományához képest a kamionokban és vasúti kocsikban szállított gabonából nem csak jóval kevesebb jut ki az országból, hanem a szállítás is jóval többe kerül.

A szárazföldi ukrán gabonaexport jövőbeni legnagyobb akadálya azonban a szomszédos uniós tagállamok ellenállása.

A belföldi árakat leverő olcsó és gyenge minőségű ukrajnai gabona ellen tiltakozó lengyel, szlovák, magyar, román és bolgár gazdák nyomására a tranzitforgalomban újrainduló szárazföldi ukrán gabonaexport az eddiginél is nagyobb ellenállásba fog ütközni.

Nem lesz gabonahiány a világban

A globális éhínséget vizionáló ukrajnai politikusi megnyilatkozásokkal szemben érdemes számba venni a jövő aratásig prognosztizált nemzetközi búzaexport becsült adatait az Egyesült Államok földművelésügyi minisztériumának (USDA) előrejelzései alapján.

A tavalyi 217 millió tonnás búzaexporttal szemben az amerikai szaktárca idénre mintegy 212 millió tonnás összforgalmat prognosztizál.

Ebből Argentína 12 millió, Ausztrália 21,5, az EU 27 tagállama 38,50, Kanada 26,50, Oroszország 47,50, az Egyesült Államok 19,73, míg Ukrajna 10,5 millió tonna búzaexporttal részesedik. A legnagyobb búzaimportőr Észak-Afrika 31,40 millió tonnával, amelyet Délkelet-Ázsia követ 26, míg a Közel-Kelet évi 23 millió tonna gabonát importál. E röpke felsorolásból is kitűnik, hogy a várható 10 millió tonnás ukrán gabonaexport jelentős mennyiség, de krízishelyzetben egy része más országok termeléséből is pótolható.

Amit jól mutat a gabonaárak alakulása. Az ukrajnai kikötők oroszországi bombázásának és a gabonaexport tengeri leállásának hírére az elmúlt héten pár százalékkal emelkedtek a gabonaárak, a hét elejére azonban ismét visszaestek. Jelenleg tonnánként 260 euró körüli nemzetközi tőzsdei lekötésekről beszélhetünk, míg a termelőknek kifizetett gabonaár ennél jóval alacsonyabb.

A hét elején a konstancai kikötőben a világpiaci ára alatt fizettek egy tonna gabonáért, a termelők viszont tonnánként ezer lej körüli áron tudják aratáskor értékesíteni terményüket.

Romániai rekordtermés

Romániában idén kalászosokból – elsősorban búzából – rekordtermés várható. A bukaresti mezőgazdasági minisztérium becslése alapján a termelők mintegy 10 millió tonna gabonát takarítanak be idén nyáron, amely az elmúlt évtized legnagyobb hozamának számít, és közelít a Románia történetében betakarított abszolút rekodnak számító, 11 millió tonnás kenyérgabona-terméshez.

A kedvező tavaszi, nyár eleji esős időjárásnak köszönhetően a megfelelő agrotechnikával kezelt búzatáblákon Dél-Romániában nem ritka a tíz tonnás hektárátlag sem, ami az eddigi országos 5 tonnás átlagnak a duplája. Erdélyben valamivel kisebb hozamokat jegyeznek, de a sokévi átlagot meghaladó hektárátlagokról számolnak be a partiumi, bánsági és közép-erdélyi gabonatermesztő farmerek is. A mezőgazdasági szakemberek szerint az utóbbi évtizedben sokat javult a romániai gabonatermesztés helyzete, így az ország az Európai Unió egyik legfontosabb gabonatermesztő államává nőtte ki magát.

Nagy István magyar agrárminiszter bejelentése szerint az előző évekhez képest Magyarországon is jelentősen növekedett az őszi búza termőterülete, idén 5,5 millió tonna körüli termés várható.

Egységes kelet-európai álláspont az ukrán gabonaimportról

Nem véletlen, hogy ismét vihart kavar az ukrajnai gabona importjának ügye. A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek tisztában vannak azzal, hogy amennyiben az Európai Unió ismét felemeli az ukrán gabonaexport fölötti korlátozásokat, az elsődleges célpont az Ukrajnával határos országok belső piacai lesznek. Ezzel minden kelet-európai ország gazdaérdekvédelme tisztában van, ezért

nagy nyomás nehezedik az Ukrajnával határos országok mezőgazdasági tárcavezetőire.

Július 19-én Varsóban találkozott Bulgária, Románia, Magyarország, Szlovákia és Lengyelország mezőgazdasági minisztere, hogy megvitassák az Ukrajnából érkező gabonaimportra szeptemberig bevezetett uniós tilalom meghosszabbítását. Az öt kelet-európai ország mezőgazdasági tárcavezetője egyetértett abban, hogy országaik mezőgazdasági és élelmiszeripari piacának védelme érdekében elengedhehetlen az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgó importjának további tilalma. A találkozón született közös nyilatkozatban Brüsszel tudomására hozták a legjelentősebb gabonatermesztő kelet-európai országok egységes álláspontját.

Zelenszkij: elfogadhatatlan az ukrán gabonaimport tilalmának meghosszabbítása

Elfogadhatatlan lenne Ukrajna számára, ha szeptember 15. után is meghosszabbítanák az ukrán gabona behozatalára vonatkozó európai uniós tilalmat – szögezte le Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn a Telegram közösségi oldalon közzétett bejegyzésében. Hangsúlyozta egyúttal: Ukrajna „hisz az Európai Bizottsággal kötött megállapodásokban”, de – mint írta – felkészül az ukrán gabonaexporttal kapcsolatos minden fejleményre.

„Álláspontunk egyértelmű: a szárazföldi export blokkolása szeptember 15. után, amikor a vonatkozó korlátozások megszűnnek, semmilyen formában sem fogadható el. Minden érdeklődővel tartjuk a kapcsolatot, hogy mindenki számára megfelelő megoldást találjunk” – tette hozzá az államfő. Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia közösen fordult az EU-hoz azzal a kéréssel, hogy szeptember 15. után hosszabbítsák meg az ukrán gabona behozatalára vonatkozó tilalmat. A múlt héten Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy a határidő lejártával sem nyitja meg a lengyel-ukrán határt a gabonatermékek előtt. Denisz Smihal ukrán miniszterelnök ezt a tervet „barátságtalan és populista” lépésnek nevezte.

korábban írtuk

Románia is megsínyli, hogy az oroszok felmondták a fekete-tengeri gabonamegállapodást
Románia is megsínyli, hogy az oroszok felmondták a fekete-tengeri gabonamegállapodást

Románia is megsínyli, hogy Oroszország egyoldalúan felmondta az ukrán gabona fekete-tengeri szállítását lehetővé tevő egyezményt, hiszen az ukrán mezőgazdasági termékek szállításának egyik fő szárazföldi útvonala az országon át vezet.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását