Régi és új autópálya: fejlődik a romániai hálózat
Fotó: Gazda Árpád
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már az évente átadott kilométerszámok tekintetében rekordot jelentő hosszon száguldozhat, ha sztrádán-gyorsforgalmin érkezne. Csütörtökön ugyanis csaknem 130 kilométeresre nőtt az idén megnyitott új autópálya-autóúthossz, év végéig pedig akár további 80-90 kilométerrel bővülhet az aszfaltháló.
2024. december 07., 09:522024. december 07., 09:52
A legfrissebb megvalósítást az A0-ás új autópálya Bukarest északi körgyűrűjét jelentő részén jegyezték: egy 2,3 kilométeres szakasz megépítésével használhatóvá tettek egy korábban elkészült 9 kilométeres aszfaltcsíkot is, 21 kilométeres összefüggő sztrádát teremtve az A0-s északi vonalán, a DN1, A3 és DN2 jelzésű utak között.
Mint ismeretes, ezt megelőzően idén 38 kilométernyi új aszfaltcsíkot adtak át a Craiova és Pitești között húzódó DEx12-es autóúton, 42 km-et az A7-es sztrádán Buzău–Focșani között, 24,23 km-t az A0-ás déli szakaszán, illetve – egyetlen idei erdélyi-partiumi megvalósításként – 13 kilométernyi gyorsforgalmi utat Nagyvárad és az észak-erdélyi autópálya (A3) között, a DEx16-os autóutat.
Már ez a teljesítmény is „rekordszagú” az egy évben átadott pályakilométereket tekintve (eddig 2012-ben és 2013-ban volt a legtöbb, csaknem 120 km megépített sztráda, ugyanakkor 2012-ben összesen 144-et nyitottak meg), de itt még messze nincs vége:
„A következő 10-15 napban megnyithatunk két szakaszt Ploiești és Buzău között, Dumbravától Pietroaseléig. A Buzău és Focșani közötti 3. szakaszt is át tudjuk adni a forgalomnak. Ugyanakkor Pitești-től Băiculești-ig, Curtea de Argeș közelében 16 kilométeres rész nyílhat meg határidő előtt. Ha ezeket összeadjuk, akkor 80-90 kilométer jön ki, amelyet a következő 15 napban átadnak a forgalomnak” – mondta a közlekedési miniszter.
Sok új autópályaszakasz épül jelenleg Romániában (narancssárgával), csaknem ugyanannyi már csupán kivitelezőre vár (fektével)
Fotó: Facebook/130km.ro
Emlékezetes, hogy Grindeanu 250 kilométernyi autópálya és autóút átadását ígérte két év (2023 és 2024) alatt. Mivel tavaly 81 kilométernyit adtak át, ha év végéig beigazolódnak a számítások, a megvalósítások valóban elérik, sőt meghaladják a célértéket, akár a 300 km-t is megközelíthetik.
Ugyanakkor azt se feledjük, hogy – az elmúlt 15 évben eddig átadott csaknem 900 kilométerhez képest – jelenleg mintegy 700 kilométeren dolgoznak és további 680 kilométerre licit van kiírva, miközben terv szintjén, papíron további aszfaltcsíkok vannak megrajzolva. A jelentős előrelépések javarészt az európai uniós forrásoknak köszönhetők: 2007 és 2027 között mintegy 20 milliárd eurót költhet Románia szállításügyi fejlesztésekre.
Friss fejlemény, hogy az útügyi hatóság (CNAIR) aláírta a megvalósíthatósági tanulmány elkészítését a Dolj megyei Filiași és a Temes megyei Lugos közötti autóút utolsó, negyedik szakasza esetében is, mely a Krassó-Szörény megyei Karánsebes és Lugos között húzódik 50 kilométeren át. A Filiași–Drobeta Turnu Severin (70 km), Drobeta Turnu Severin–Domașnea (65 km) és Domașnea–Karánsebes (45 km) közötti szakaszok esetében ez már korábban megtörtént.
A Lugosnál a magyar határig húzódó A1-es dél-erdélyi autópályával „találkozó” autóút a másik végén, Filiași térségében rákapcsolódik majd a kisvárostól délre fekvő Craiova felé tervezett autópályára (onnan pedig gyorsforgalmi lesz Pitești-ig), Filiași-tól északra pedig autóút épül Târgu Jiuig.
Amint arról beszámoltunk, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter novemberben úgy fogalmazott: az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!