Az „optimista forgatókönyv” szerint az autópálya- hálózat hosszának 2300 kilométerrel kellene növekednie
Fotó: Gazda Árpád
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter. A politikus a PSD kormányprogramjának a közlekedésre és a közúti infrastruktúra, autópálya-fejlesztés vonatkozó fejezetét ismertette.
2024. november 11., 17:092024. november 11., 17:09
Emlékeztetett arra, hogy jelenleg körülbelül 800 kilométer autópálya vagy gyorsforgalmi út kivitelezése van folyamatban Romániában.
Grindeanu az Agerpres szerint elmondta, hogy szerinte a következő kormánynak, politikai színezettől függetlenül, a következő négy évben az „óvatos forgatókönyv” szerint legalább 1000 kilométerrel kellene bővítenie a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatot, az „optimista forgatókönyv” szerint a hálózat hosszának 2300 kilométerrel kellene növekednie. „Minden feltétel adott ahhoz, hogy évente átlagosan mintegy 250 kilométer autópályát és gyorsforgalmi utat adjunk át a forgalomnak” – jelentette ki.
A miniszter közlése szerint az év végéig átadják a forgalomnak a moldovai autópálya Focşani és Buzău közötti első és második szakaszát, és szintén év végéig elkészül a Craiova-Piteşti gyorsforgalmi út két szakasza is.
Grindeanu a romániai autópálya-hálózatról elmondta: kormányra kerülése esetén a következő négy évben a PSD törekedni fog arra, hogy a konstancai kikötő és Bukarest csatlakozzon az európai sztrádahálózathoz. Ennek feltétele a főváros körüli A0-s autópálya, illetve a Piteşti-Nagyszeben és a Marzsina-Holgya közötti sztrádaszakaszok befejezése.
– magyarázta. A miniszter fontosnak nevezte az A7-es és az A8-as autópályákon zajló munkálatok folytatását is. Az előbbi sztráda Ploieşti-et és Bukarestet, utóbbi Marosvásárhelyt kötné össze az ország északi részével.
Grindeanu beszélt arról is, hogy a következő években a vasúti infrastruktúra fejlesztésére fordítható uniós alapok összege meg fogja haladni a közúti infrastruktúrára fordítható uniós forrásokét. Közlése szerint a PSD kormányprogramjának egyik prioritása az Ukrajnába vezető 500-as fővonal korszerűsítése.
Hozzátette, hogy pártja folytatná a korszerű vasúti szerelvények beszerzését is. Emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi kormány 161 új szerelvényt vásárolt, az egyik jövő héttől a Bukarest-Brassó útvonalon fog közlekedni.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!