Reformkísérlet a romániai idegenforgalomban – megoszlanak a vélemények a kormány által elfogadott turisztikai törvényről

Reformkísérlet a romániai idegenforgalomban – megoszlanak a vélemények a kormány által elfogadott turisztikai törvényről

Célkeresztben az idegenforgalom. A turisztikai úti célok menedzsmentjébe bevonják a magánszférát is, amely még nagyobb beleszólást kér

Fotó: Székelyhon

„Rendet vághat” a romániai idegenforgalomban a kormány által újonnan elfogadott turisztikai törvény, ami számos ponton hoz módosításokat, újításokat. Az érintettek és a szakma véleménye viszont megoszlik: a turisztikai munkáltatók például kifogásolják, hogy már megint az ő megkérdezésük, illetve a véleményük meghallgatása nélkül döntöttek róluk.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. május 02., 09:002019. május 02., 09:00

2019. május 02., 09:502019. május 02., 09:50

Felemás a fogadtatása a szociálliberális kormány által a múlt héten elfogadott új turisztikai törvénynek, amely Bogdan Trif idegenforgalmi miniszter elmondása szerint új ellenőrzési mechanizmusokat tesz lehetővé az ágazatban, ugyanakkor decentralizál bizonyos hatásköröket a helyi önkormányzatok javára. „Prioritás volt a turisztikai törvény, miután ebben a rendkívül dinamikus ágazatban húsz évvel ezelőtt meghozott rendelkezések is érvényben voltak” – idézi a tárcavezető érvelését az Agerpres hírügynökség.

Végigtekintve a törvénytervezeten, kiemelhető, hogy

bevezeti a turisztikai úti célok menedzsmentjét,

ami azt jelenti, hogy a helyi hatóságok és a magánszféra képviselői közösen dönthetik el, milyen helyeket kell elsősorban népszerűsíteni, és hogyan használják fel a leghatékonyabban a hatóságok által a szállodákra és más vendéglátó egységekre ebből a célból kivetett különilletékeket.

Idézet
A turisztikai tevékenységet megfigyelő informatikai rendszer valós képet fog mutatni a hotelek kihasználtsági fokáról”

– mutatott rá Trif. Nyomatékosította egyúttal, hogy az idegenforgalmi minisztérium nem fog személyes adatokat gyűjteni, mivel a rendszer csak a látogatók nemét, korát, a tartózkodási idő hosszát regisztrálja, illetve azt, hogy milyen országból érkezett a turista.

A jogszabályjavaslat ugyanakkor átruházza a minisztérium néhány hatáskörét a helyi hatóságokra: a szállodák, panziók osztályozását, az idegenvezetők tanúsítását, a sípályák és turistaösvények jóváhagyását és a parti strandok engedélyeztetését. Bogdan Trif hangsúlyozta, az új jogszabály új ellenőrzési módszereket is bevezet.

A tárca felügyelői „inkognitóban” végezhetnek ellenőrzéseket a vendéglátóipari egységekben,

hogy valós képet kaphassanak a szolgáltatások minőségéről.

A tervezet egy másik előírása értelmében a szállásokat hirdető internetes oldalak tulajdonosai nem fogadhatják el a be nem jegyzett, engedéllyel nem rendelkező egységek hirdetéseit, mivel azok rontják a szolgáltatások minőségét. „Drasztikus szankciókat fogunk kiróni azokra, akik az engedéllyel nem rendelkező egységeket népszerűsítik az internetes oldalakon vagy más módon” – szögezte le az idegenforgalmi tárca vezetője.

A turisztikai munkáltatók több beleszólást kérnek

A szakma azonban nem fogadta kitörő lelkesedéssel a turisztikai törvényt. A romániai idegenforgalmi munkáltatókat tömörítő szövetség (FPTR) elsősorban azt rója fel, hogy már megint az ő megkérdezésük nélkül, véleményük figyelmen kívül hagyásával döntöttek róluk. Dragoş Răducan, a szövetség első ügyvezető elnöke úgy fogalmazott,

az új turisztikai törvény „félretájékoztat”, a tét pedig az, hogy „ki kezeli a pénzeket”.

„A pénzt a beleegyezésünkkel elveszik tőlünk adók formájában, befolynak a helyi önkormányzatokhoz, amelyek a helyi munkáltatói szövetségekkel megalapítják az idegenforgalmi úti célok menedzsmentjét. Mi azt kértük, hogy a döntések 50–50 százalékban szülessenek” – emelte ki a szakember. Mint hangsúlyozta, azt szeretnék, ha ők dönthetnének a helyi turisztikai illetékként befolyó összegek sorsáról, hogy az önkormányzat ne árvácskákat ültessen, amikor még nem rendezett a közvilágítás. „Ez az előírás, ez a megcsonkítás, amivel az idegenforgalmi törvény jár, megadja a jogot az önkormányzatoknak, hogy döntsenek akkor is, ha mi ezzel nem értünk egyet” – rótta fel a szakmai szövetség illetékese.

Elősegítheti az együttműködést

Első olvasatra nem talált eközben fogást a törvényen Grüman Róbert, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke. Mint a Krónika megkeresésére elmondta, többletmunkával jár ugyan, hogy a megyei önkormányzatokhoz kerülnek a minősítési, engedélyeztetési feladatok, de ez hatékonyabbá teszi a procedúrát. Eddig a kéréseket be kellett küldeni az idegenforgalmi minisztériumba, hónapokig húzódott a folyamat.

Idézet
Előrelépés, ha ezek a jogosítványok a megyei önkormányzatokhoz kerülnek, mert helyben jobb rálátásuk van, és hatékonyabban tudják lebonyolítani az eljárást”

– szögezte le Grüman Róbert.

Szintén előrelépésnek tartja a turisztikai úti célok menedzsmentjének létrehozását, hiszen a Székelyföldön jelenleg minden megyei önkormányzat mellett működik turisztikai egyesület, ám az új szabályozás szerint a vállalkozások is bekerülhetnek, ez pedig elősegíti az együttgondolkodást, hatékonyabbá teszi a tervezést. A jelenleg működő székelyföldi idegenforgalmi klaszter egy laza társulás, ám a törvény alapján a vállalkozások és a közintézmények között egy valódi, költségvetésen alapuló együttműködés tud kialakulni – véli az alelnök, aki jó elemnek tartja a törvényben az inkognitóban történő ellenőrzést, és hogy online csak engedélyezett szálláshelyek hirdethetnek, hiszen mindez hozzájárul a szolgáltatások minőségének javulásához, és a turisták biztonságához. Grüman ugyanakkor abban bízik, hogy megvalósul a törvény által előírt egységes informatikai rendszer is, hiszen jelenleg a statisztikai hivataltól csak részleges adatokat kapnak a turisták, a vendégéjszakák számáról, mert nem minden szálláshely köteles ezt jelenteni, viszont a hosszú távú stratégiák kialakításához pontos számokra van szükség.

Várták a törvényt, van tennivaló

Üdvözli az idegenforgalmi törvény megjelenését, és előrelépésnek tartja a szabályozást László Endre, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) regionális elnöke, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke is. Megkeresésünkre elmondta, lehet bírálni az új jogszabályt, építő kritikára szükség van, de a törvény megjelenését már évek óta várják, hogy „rendet tegyen” az ágazatban. Évek óta terítéken van a törvény elfogadása, a gyakori miniszterváltogatás mindig késleltette, most végre megjelent – mondta László Endre. Rámutatott, az új jogszabály a megyei önkormányzatok hatáskörébe utalja a szálláshelyek besorolását, az idegenvezetők engedélyének kibocsátását, a sípályák, a túraútvonalak, vízpartok használatának engedélyeztetését. Ezzel kapcsolatban fogalmazódnak meg aggályok, hiszen

a feladat az önkormányzatok „nyakába zúdul”, viszont egyelőre nincsenek erre felkészült szakembereik.

„Felelősségteljes, jó szakemberekre lesz szükség, ki kell alakítani erre egy külön apparátust” – részletezte az idegenforgalmi szakember. László Endre a törvény pozitívumának tartja, hogy szabályozza a turisztikai úti célok menedzsmentjét, hiszen bár most is léteznek turisztikai egyesületek, de ezentúl régiós szinten is létre lehet ezeket hozni, központi működési engedélyt kapnak, s az egyesületek összekötik a köz- és a magánszférát, és összehangolhatják az idegenforgalmi prioritásokat. További előrelépés a szakember szerint, hogy a fakultatív turisztikai illetékre vonatkozóan is pontosít a törvény, és az önkormányzatok által begyűjtött pénzt törvényes keretek között át tudják utalni a turisztikai egyesületeknek. „Eddig ezzel mindig gondok voltak, a számvevőszék arra hivatkozott, hogy utalásra nincs jogszabály” – mutatott rá László Endre. Hozzátette,

a törvény az ágazat kifehérítését is megcélozza, hiszen az engedély, minősítés nélkül működő szálláshelyek nem jelenhetnek meg a közvetítő portálokon.

A szakember emlékeztetett, hogy az ágazat kifehérítésének a folyamata már az üdülési csekkek bevezetésével közvetve megkezdődött, hiszen akik eddig engedély nélkül működtek, ráébredtek, hogy „nem tudnak labdába rúgni”. „A kormány 2020-ig meghosszabbította az utalványprogramot, 250 millió euróra adnak ki üdülési csekkeket, rengeteg pénz van a piacon, ám az a szálláshely, amelynek nincs engedélye, nem köthet szerződést az utalványokat kiállító céggel. Ugyanakkor a turisták is odafigyelnek, kérik a számlát” – hangsúlyozta László Endre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság