Fotó: Gozner Gertrud
Lendületben a Wizz Air fapados légitársaság: miután sikerült beelőznie a Taromot, és idén várhatóan már 7 millió személyt fog szállítani a romániai repterekről vagy repterekre, nem áll le a bővítéssel, mi több, bármikor készen áll a román állami légitársaság helyét átvenni, ha az a Malévhoz hasonlóan csődbe menne – írja az Economica.net gazdasági hírportál.
2017. november 20., 20:442017. november 20., 20:44
Márpedig nem sok biztató jel érkezett az elmúlt időszakban Bukarestből, elég ha csak arra gondolunk, hogy a múlt héten a negyedik idén kinevezett igazgató távozott a veszteséget veszteségre halmozó Tarom éléről.
Benyújtotta lemondását Eugen Davidoiu, a Tarom légitársaság vezérigazgatója - nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek kormányzati források.
Ezzel szemben az Indigo Partners befektetési alap, amely több fapados légitársaság alapjait is lefektette, és jelenleg a magyar alapítású Wizz Air többségi tulajdonosa, éppen a múlt héten rendelt meg 430 új Airbus típusú repülőgépet – ezekből 146 kerül a Wizz Air flottájába 2022 után, nagy részük pedig csak 2025–2026 után, addig ugyanis még a gyártónak le kell szállítania a Wizz Air által 2015-ben megrendelt 110 Airbus 321neo típusú gépet.
Mint az Economica.net is emlékeztet, a diszkont légitársaság jelenleg tizenhárom romániai járaton jelent közvetlen konkurenciát a Taromnak, olyan célpontok vannak ezek között, mint Brüsszel, Párizs, London, Madrid vagy Barcelona.
többek között Amszterdam, München, Prága, Szófia, Bécs, Bejrút, Belgrád vagy Amman ilyen, továbbá három belföldi járat Suceavára, Szatmárnémetibe és Nagyváradra.
Fotó: Boda L. Gergely
Tehát nagy esély lenne a terjeszkedésre, ha be tudna lépni a Tarom helyére egy esetleges csőd esetén, ahogyan eljárt Magyarországon a Malév járatainak felszámolásakor.
Nő a Blue Air is, de mi vagyunk a legnagyobb társaság a romániai piacon. Széleskörű kínálatunk van, de ha szükség lesz rá, fel vagyunk készülve egy ilyen lehetősége” – nyilatkozta az Economica.net portálnak adott interjúban Owain Jones, a Wizz Air vállalati ügyekért felelős igazgatója. Beszélt egyúttal arról is, hogy jelenleg a kelet-közép-európai reptereknek a Nyugat-Európával való összekapcsolása jelent számukra prioritást.
Ugyanakkor – emlékeztet a hírportál újságírója – az elmúlt egy-másfél évben
Több mint 41 millió lejes veszteséget vetít előre az idei évre a Tarom.
Owain Jones szerint azonban ez sem ad okot aggodalomra, a jelenlegi látványos romániai gazdasági növekedés mellett a légi közlekedés is folyamatosan bővülni fog. „Egy 5–6 százalékos gazdasági növekedés mellett 12–15 százalékkal bővült a légi forgalom, ami nagy gyarapodás. És Romániában nincsenek lassulásra utaló jelek, ezért voltunk képesek ilyen gyorsan bővíteni ezen a piacon, és a jövőben is ezt fogjuk tenni” – mutatott rá Jones.
Miközben a kereslet bővülése meghaladja éves szinten a 10 százalékot, a Tarom számára az idei immár a tizedik egymást követő év, amelyben veszteséget regisztrál. A 2017-es egyúttal az az esztendő is, amelyikben hamarosan immár az ötödik igazgatót nevezik ki az állami légitársaság élére, és amelyben a veszteség az első félévi 100 millió lejes után az év végére elérheti a 207 millió lejt (45 millió euró), ami négyszer nagyobb, mint az egy évvel korábban regisztrált veszteség.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!