Fotó: Romaniacurata.ro
Bár az egységes bértörvénnyel január 1-jétől 25 százalékos béremelést hirdettek meg a közszférában, ennek mértéke valójában csak 5 százalék körül lesz – nyilatkozta Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség elnöke.
2017. szeptember 21., 11:102017. szeptember 21., 11:10
2017. szeptember 21., 16:092017. szeptember 21., 16:09
A Mihai Tudose vezette kormány több tárcavezetőjével folytatott szerdai megbeszélése után Hossu úgy nyilatkozott, az igazságügyi miniszter által elmondottak szerint a munkáltatókat arra kötelezi majd a kabinet, hogy az általuk befizetett társadalombiztosítási járulék egy részével, mintegy 20 százalékkal növeljék a bruttó béreket.
Ebből kiszámítják az alkalmazottra jutó járulékok új értékeit (35 százalék társadalombiztosítási járulék, 10 százalék jövedelemadó).
– nyilatkozta Hossu. A szakszervezeti bizalmi szerint a munkáltató által tb-járulékként befizetett összesen 22,7 százalékból 20 százalékot ruháznak át a munkavállaló terhére.
Az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség elnöke az Agerpres tájékoztatása szerint hozzátette, a különleges alapokba, a munkanélküli, a szakmai kockázati, a bérgarancia, a betegszabadság és a különleges munkakörülmények alapjába utalandó összegek (ez összesen 2,7 százalék) továbbra is a munkáltatót terhelik majd.
Hossu elmondta: a minimálbér 100 lejjel emelkedik, amelynek a 20 százalékos hozzájárulás átruházásával 2018. január 1-jétől körülbelül 1 850 lej körül kell alakulnia.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!