Ragaszkodik Erdélyhez, a verespataki koncessziós szerződés meghosszabbításának elutasítását is megfellebbezi az RMGC

Nem nyugszanak bele. A kanadai cég nem fogadja el erdélyi koncessziós szerződésének a megsemmisítését •  Fotó: Kozán István

Nem nyugszanak bele. A kanadai cég nem fogadja el erdélyi koncessziós szerződésének a megsemmisítését

Fotó: Kozán István

Továbbra sem hajlandó tudomásul venni a verespataki aranybányaprojekt révén ismertté vált kanadai Gabriel Resources, hogy elveszítheti erdélyi befektetéseit: a cég hivatalosan értesítette a román kormányt arról a szándékáról, hogy megtámadja a hatóságok azon döntését, hogy nem hosszabbítják meg a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) bányászati engedélyét.

Balogh Levente

2024. augusztus 06., 19:592024. augusztus 06., 19:59

Mint arról beszámoltunk, az Országos Ásványkincs Ügynökség (ANRM) június 20-án jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a Roșia Montană Gold Corporation koncessziós engedélyét a Verespatak térségében található arany- és ezüstérc kitermelésére. Az ANRM a vállalat kérelmét követően beérkezett dokumentáció és levelezés kielemzése után hozta meg ezt a döntést.

A Gabriel Resources Ltd. hivatalosan értesítette a román kormányt, hogy két kétoldalú beruházásvédelmi szerződésre hivatkozva megtámadja a verespataki bányászati engedélyének meghosszabbítását elutasító határozatot. A cég úgy véli, hogy a román hatóságok elutasítása önkényes és jogellenes, különösen azután, hogy Románia az ICSID választottbírósági eljárása során fenntartotta az engedély érvényességét. Az értesítés 90 napos türelmi időt indít el a választottbírósági eljárás megkezdése előtt. A Gabriel Resources kifejezte készségét arra, hogy békés megoldásról tárgyaljon a román kormánnyal, és hangsúlyozta, hogy az értesítés kibocsátása nem érinti az ICSID-határozat megsemmisítésére irányuló lépéseket.

korábban írtuk

Részsikert aratott az RMGC, felfüggesztették a verespataki aranyabányaprojekt ügyében született ítélet végrehajtását
Részsikert aratott az RMGC, felfüggesztették a verespataki aranyabányaprojekt ügyében született ítélet végrehajtását

Egyelőre folytatódik a verespataki aranybányaprojekt körüli konfliktus, miután az ügyben illetékes nemzetközi szervezet felfüggesztette az ügyben az év elején született, Románia számára kedvező ítélet végrehajtását.

„A Társaság úgy véli, hogy

Idézet
ez az indokolatlan és önkényes döntés, amely ellentétes a román joggal, a jogállami intézmények és a csoport több kétoldalú beruházási szerződés által védett befektetési jogainak újabb kirívó megsértését jelenti Románia részéről.

A döntés időzítése, mindössze 3 hónappal a vállalat Románia elleni ICSID választottbírósági eljárásának lezárása után, határozottan megerősíti, hogy olyan, előre kiszámított, politikailag motivált döntésről van szó, amelynek célja az, hogy végképp ellehetetlenítse a Gabriel és az RMGC verespataki arany- és ezüstbányászatra vonatkozó projektének fejlesztését, a méltányos eljárás és kártérítés nélkül” – szögezi le a kanadai cég.

A Gabriel Resources rámutat: a választottbírósági keresettel szembeni védekezése során Románia következetesen azt állította, hogy az engedély továbbra is érvényes, hivatkozva annak 2019-es meghosszabbítására. Ennek megfelelően az ICSID 2024. március 8-án hozott határozata – amelyben egyébként Romániának adott igazat a kanadaiakkal szemben – nagyrészt az engedély további érvényességén alapult.

A fellebbezés, amelyről hivatalosan értesítették Románia elnökét és miniszterelnökét, 90 napos türelmi időszakot indít el, amelyet követően választottbírósági eljárás kezdeményezhető.

A Gabrielnek tehát lehetősége, de nem kötelessége a választottbírósági eljárás megindítása. Gabriel megerősítette, hogy nyitott a román kormánnyal folytatott magas szintű tárgyalásokra, hogy kölcsönösen elfogadható megoldást találjanak. Ennek elősegítése érdekében hivatalos meghívást intézett a kormányhoz az engedély meghosszabbításának elutasításáról szóló jóhiszemű tárgyalásokra.

korábban írtuk

Folytatódik a huzavona: megfellebbezte a Gabriel Resources a verespataki aranybánya ügyében született ítéletet
Folytatódik a huzavona: megfellebbezte a Gabriel Resources a verespataki aranybánya ügyében született ítéletet

Úgy tűnik, egyelőre nem kerül pont a verespataki aranybányaprojekt körüli huzavona végére, miután a kanadai Gabriel Resources megfellebbezte az ügyben született, számára kedvezőtlen ítéletet.

„Az ügy nincs hatással a Gabriel folyamatban lévő, az ICSID-határozat visszavonására irányuló erőfeszítéseire. A vácégllalat továbbra is szilárdan kitart azon elhatározása mellett, hogy elérje e téves ítélet megsemmisítését” – áll a Gabriel Resources által kiadott közleményben.

Mint arról beszámoltunk,

az RMGC még április végén nyújtott be kérelmet a verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó, június 20-án lejárt koncessziós engedély ötéves meghosszabbítására.

Ezenkívül megújította az ANRM-hez benyújtott kérelmét a bányászati engedélyek kiadására a Rodu-Frasin és Tarnița lelőhelyekre vonatkozóan a Bocsony-lelőhelyen belül, amelyekre saját állításuk szerint 2007 óta jogosultak.

„Az ANRM 16 éve halogatja a döntést a bucsonyi lelőhelyre vonatkozó engedélykérelmekről, noha törvényileg kötelessége lett volna meghozni azt. Az RMGC a nemrég kérte, hogy az ANRM a kérelmeknek megfelelően adja ki a két projekt működési engedélyét. Az ICSID választottbírósági eljárása során a román állam következetesen fenntartotta azt az álláspontját, hogy a Bucsony-projektekre vonatkozó engedélykérelmek még mindig az ANRM jóváhagyására várnak, és ezen az állásponton alapult a többségi választottbírósági határozat” – áll az RMGC-t ellenőrző Gabriel Resources közleményében. A Gabriel Resources több befektetőtől bruttó 5,575 millió dollárig terjedő határozott finanszírozási kötelezettségvállalást tudott szerezni a vállalat által kibocsátott új részvények megvásárlására, 2 cent/részvény áron, ami megegyezik a torontói tőzsdei árral.

korábban írtuk

Nem hosszabbítja meg az RMGC verespataki koncessziós engedélyét a román állam
Nem hosszabbítja meg az RMGC verespataki koncessziós engedélyét a román állam

A román állam nem hosszabbítja meg a verespataki arany- és ezüstkészletek kiaknázása körüli hercehurca nyomán hírhedtté vált Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) koncessziós engedélyét.

Mint arról beszámoltunk,

a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága március 8-án kihirdetett ítéletében a román államnak adott igazat, így Bukarest nem fizet kártérítést a Gabriel Resourcesnak a Verespatak-ügyben.

A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie. Az ítélet meglepő, mivel az ítéletet megelőző hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és

azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie.

Mint megírtuk, a Gabriel Resources képviselői már akkor bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet.

„Ez egy mélyen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.

Az ítélet nyomán a román állam az Országos Adóhatóságon keresztül zálogjogot érvényesített a Gabriel Resources kanadai vállalat részvényeire, miután a per elvesztése nyomán Romániának tízmillió dollárt kell behajtania a cégen. A cég még márciusban azt állította: nincs pénze arra, hogy kifizesse Romániának az elvesztett Verespatak-per költségeit.

A cég végül júliusban megfellebbezte az ítéletet, amely nyomén az ICSID úgy döntött, felfüggeszti annak végrehajtását.

korábban írtuk

Arany helyett germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de azért turisztikailag is kihasználná
Arany helyett germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de azért turisztikailag is kihasználná

Arany helyett a gazdasági szempontból kiemelten fontos fémkincsnek minősített germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de a történelmi bányajáratainak idegenforgalmi hasznosítása is szerepel a kormány tervei között.

Az ICSID határozatának megsemmisítését célzó kérelmében a Gabriel Resources „a bíróság összetételének alapvető hibáit kifogásolja, mivel a többségi határozatot hozó választottbírák közül kettő, Pierre Tercier és Zachary Douglas professzor nem rendelkezett az ICSID-egyezmény által megkövetelt függetlenség és pártatlanság jellemzőivel, és nem fedték fel megfelelő mártákben a maguk és az ügyben érintett felek közötti kapcsolatokat, beleértve Románia ügyvédjét is”.

Mint arról beszámoltunk, Crenguța Leaua ügyvéd, a román ügyvédi csapat vezetője még a márciusi ítélethirdetés után megjegyezte: akár két évig is elhúzódhat az eljárás, amennyiben a Verespatak-ügy vesztese, a kanadai Gabriel Resources semmisségi keresetet nyújt be a Románia győzelmét hozó választottbírósági ítélet ellen.

korábban írtuk

Románia megnyerte a verespataki bányanyitás érdekében a kanadaiak által indított pert
Románia megnyerte a verespataki bányanyitás érdekében a kanadaiak által indított pert

A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra