Megfúrnák az ítéletet. A Gabriel Resources nem hagyná annyiban a verespataki aranybányaprojektet
Fotó: Kozán István
Úgy tűnik, egyelőre nem kerül pont a verespataki aranybányaprojekt körüli huzavona végére, miután a kanadai Gabriel Resources megfellebbezte az ügyben született, számára kedvezőtlen ítéletet.
2024. július 09., 18:062024. július 09., 18:06
A tengeren túli cég bejelentette, hogy két bíró és a román fél ügyvédje közötti, a pártatlanságot potenciálisan befolyásoló állítólagos kapcsolat nyomán összeférhetetlenség gyanúja miatt megtámadta a washingtoni választottbíróság (ICSID) döntését, amely nyomán Románia nyert a Verespatak-ügyben, és kérte annak megsemmisítését.
Az ICSID határozatának megsemmisítését célzó kérelmében a Gabriel Resources
és nem fedték fel megfelelő mártákben a maguk és az ügyben érintett felek közötti kapcsolatokat, beleértve Románia ügyvédjét is”.
A román állam nem hosszabbítja meg a verespataki arany- és ezüstkészletek kiaknázása körüli hercehurca nyomán hírhedtté vált Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) koncessziós engedélyét.
A kérelemben kifejtik, hogy ezen túlmenően a többségi határozat a felelősségre vonatkozóan több okból is jelentős hibákat tartalmaz, többek között
– állítja a társaság.
A megsemmisítési keresetet az ICSID igazgatási tanácsának elnöke által kinevezett háromtagú ad hoc bizottság vizsgálja meg és hoz döntést. A Gabriel Resources azt is kérte, hogy az igazgatási tanács elnöke kérjen ajánlást az Állandó Választottbíróság főtitkárától az ad hoc bizottság tagjainak kiválasztására vonatkozóan, tekintettel az ICSID-en belüli tényleges és lehetséges összeférhetetlenséggel kapcsolatos aggályokra.
„Az ítélet megsemmisítése iránti kérelmet követően az ad hoc bizottság megalakulásáig az ítélet végrehajtásának ideiglenes felfüggesztése automatikusan megtörténik, ha azt kérik. Az ICSID-egyezmény által előírt megsemmisítési eljárás nem a választottbírósági határozat érdemi részét érintő fellebbezés, hanem egy olyan eljárás, amelynek sikere esetén megszűnik a választottbírósági ítélet, beleértve a megítélt költségeket is” – közölték.
Mint arról beszámoltunk, Crenguța Leaua ügyvéd, a román ügyvédi csapat vezetője még a márciusi ítélethirdetés után megjegyezte:
Mint megírtuk, a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága március 8-án kihirdetett ítéletében a román államnak adott igazat, így Bukarest nem fizet kártérítést a Gabriel Resourcesnak a Verespatak-ügyben.
Arany helyett a gazdasági szempontból kiemelten fontos fémkincsnek minősített germániumot bányászna a román állam Verespatakon, de a történelmi bányajáratainak idegenforgalmi hasznosítása is szerepel a kormány tervei között.
Az ítélet meglepő, mivel az azt megelőző hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie. Mint megírtuk, a Gabriel Resources képviselői már akkor bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet.
„Ez egy mélyen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy
amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
Az ítélet nyomán a román állam az Országos Adóhatóságon keresztül zálogjogot érvényesített a Gabriel Resources kanadai vállalat részvényeire, miután a per elvesztése nyomán Romániának tízmillió dollárt kell behajtania a cégen. A cég még márciusban azt állította: nincs pénze arra, hogy kifizesse Romániának az elvesztett Verespatak-per költségeit.
A Gabriel Resources közölte, hogy mindössze kétmillió dollárral rendelkezik, miközben tízmilliót kell fizetnie Romániának.
A cég a torontói tőzsdén közzétett közleményében bejelentette, hogy mintegy kétmillió dollárnyi pénzeszközzel rendelkezik, és arra számított, hogy ezt a pénzt május végéig elkölti a folyó műveletekre.
Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.
A Gabriel Resources akkor azt közölte, hogy az elkövetkező időszakban felülvizsgálja jelenlegi és jövőbeli pénzügyi kötelezettségeit, valamint azt, hogy képes-e forrásokat szerezni adósságának törlesztésére.
Ezzel egy időben egy tervezetből kiderül:
miután megnyerte a kanadai Gabriel Resources bányavállalat elleni folytatott pert.
Az Országos Ásványkincs Ügynökség (ANRM) egyébként június második felében jelentette be, hogy nem hosszabbítja meg a verespataki arany- és ezüstkészletek kiaknázása körüli hercehurca nyomán hírhedtté vált Roșia Montana Gold Corporation (RMGC) koncessziós engedélyét.
Akár két évig is elhúzódhat az eljárás, amennyiben a Verespatak-ügy vesztese, a kanadai Gabriel Resources semmisségi keresetet nyújt be a Románia győzelmét hozó választottbírósági ítélet ellen.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
Az olasz sajtó részleteket közölt a csütörtöki transzfogarasi halálos medvetámadás áldozatáról, a 48 éves Omar Farang Zinről, aki Facebook-oldalán tett közzé szerdán medvés fotókat és videókat.
Jobban teljesítettek a magyar diákok a nyolcadikosok országos felmérésén, mint tavaly – derül ki az RMDSZ összesítéséből.
szóljon hozzá!