Tovább húzódik. A kanadai cég elérte, hogy ne kerülhessen pont a verespataki aranybánya-botrány végére
Fotó: Kozán István
Egyelőre folytatódik a verespataki aranybányaprojekt körüli konfliktus, miután az ügyben illetékes nemzetközi szervezet felfüggesztette az ügyben az év elején született, Románia számára kedvező ítélet végrehajtását.
2024. július 17., 12:592024. július 17., 12:59
A Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) úgy döntött, hogy ideiglenesen felfüggeszti annak az ítéletnek a végrehajtását, amely nyomán a Gabriel Resources, a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) többségi részvényese elvesztette a Románia ellen indított perét. Az ICSID bejelentette, hogy nyilvántartásba vette a Gabriel Resources Romániának kedvező ítélet megsemmisítése iránti kérelmét, és értesítette a feleket a végrehajtás ideiglenes felfüggesztéséről a megsemmisítés iránti kérelemről szóló tanácskozásig.
Mint arról beszámoltunk, a Gabriel Resources, a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), az elakadt aranybányaprojekt fejlesztőjének többségi részvényese július 8-án jelentette ne, hogy kérelmet nyújtott be a Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) 2024. március 8-i döntésének megsemmisítésére a Románia ellen régóta folyó választottbírósági eljárásában, beleértve a Románia ellen megítélt költségek végrehajtásának felfüggesztését.
Az ICSID határozatának megsemmisítését célzó kérelmében
és nem fedték fel megfelelő mártákben a maguk és az ügyben érintett felek közötti kapcsolatokat, beleértve Románia ügyvédjét is”.
A kérelemben kifejtik, hogy ezen túlmenően a többségi határozat a felelősségre vonatkozóan több okból is jelentős hibákat tartalmaz, többek között a hatáskör nyilvánvaló túllépése az alkalmazandó jog be nem tartása, az alapvető eljárási szabályoktól való többszöri súlyos eltérés, valamint a benyújtott követelések több, alapvető állásfoglalásával kapcsolatban hozott határozatok indoklásának hiánya miatt – állítja a társaság.
A megsemmisítési keresetet az ICSID igazgatási tanácsának elnöke által kinevezett háromtagú ad hoc bizottság vizsgálja meg és hoz döntést. A Gabriel Resources azt is kérte, hogy az igazgatási tanács elnöke kérjen ajánlást az Állandó Választottbíróság főtitkárától az ad hoc bizottság tagjainak kiválasztására vonatkozóan, tekintettel az ICSID-en belüli tényleges és lehetséges összeférhetetlenséggel kapcsolatos aggályokra.
„Az ítélet megsemmisítése iránti kérelmet követően az ad hoc bizottság megalakulásáig az ítélet végrehajtásának ideiglenes felfüggesztése automatikusan megtörténik, ha azt kérik. Az ICSID-egyezmény által előírt megsemmisítési eljárás nem a választottbírósági határozat érdemi részét érintő fellebbezés, hanem egy olyan eljárás, amelynek sikere esetén megszűnik a választottbírósági ítélet, beleértve a megítélt költségeket is” – közölték.
Úgy tűnik, egyelőre nem kerül pont a verespataki aranybányaprojekt körüli huzavona végére, miután a kanadai Gabriel Resources megfellebbezte az ügyben született, számára kedvezőtlen ítéletet.
Mint arról beszámoltunk, Crenguța Leaua ügyvéd, a román ügyvédi csapat vezetője még a márciusi ítélethirdetés után megjegyezte:
amennyiben a Verespatak-ügy vesztese, a kanadai Gabriel Resources semmisségi keresetet nyújt be a Románia győzelmét hozó választottbírósági ítélet ellen.
Mint arról beszámoltunk,
A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie. Az ítélet meglepő, mivel az azt megelőző hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
szóljon hozzá!