Fotó: Pixabay.com
Megalapozottnak bizonyultak a Románia aggasztó pénzügy-gazdasági helyzetével kapcsolatos félelmek, óriási lyukakra bukkant az államháztartásban alig egy héttel a beiktatása után az új román kormány.
2019. november 13., 11:512019. november 13., 11:51
Florin Cîţu pénzügyminiszter szerint a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata (PSD) kormány 2019 első kilenc hónapjára 249 milliárd lejes bevétellel számolt, a költségvetés-végrehajtás azonban mindössze 228 milliárd lej. „Ebből az következik, hogy körülbelül 21 milliárd lejes „lyuk” keletkezett 9 hónap után” – írta kedd esti Facebook-bejegyzésében a Ludovic Orban vezette kabinet minisztere. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, csütörtökön sajtótájékoztatót fog tartani a pénzügyminisztérium székhelyén a költségvetés tárgyában.
Ludovic Orban miniszterelnök ugyancsak arról beszélt a napokban, hogy katasztrofális állapotokat örököltek a szociáldemokratáktól. „Miközben az előző kormány a nyugdíjrendszer költségvetési többletéről beszélt, kiderült, hogy ötmilliárd lejes lyuk tátong a társadalombiztosítási büdzsén. Bár a pénzügyminisztérium szerint október végén a nemzeti össztermék 2,8 százalékának megfelelő volt a költségvetési hiány, a deficit valójában ennél nagyobb, mert különböző trükkökkel érték el a hivatalos szintet” – állapította meg a kormányfő.
Orban egy keddi tévéinterjúban egyértelművé tette: ilyen körülmények között nem tudja garantálni, hogy Románia nem lépi túl a 3 százalékos hiánycélt. Az államháztartási hiány miatt Mugur Isărescu, a román jegybank (BNR) kormányzója is aggodalmának adott hangot, hiszen legfrissebb előrejelzésében az Európai Bizottság azt jósolja, hogy a deficit 2020-ban eléri a GDP 4,4, 2021-ben pedig a 6,1 százalékát.
Ezzel egy időben az is hűen tükrözi a pénzügyi-költségvetési helyzetet, hogy jelenleg 43 romániai város nem képes biztosítani év végéig a bérek kifizetését, a működéshez való költségeket. Ludovic Orban kormányfő a városok polgármestereit tömörítő egyesület képviselőivel folytatott keddi megbeszélése után elmondta, ezeknek a településeknek pénzt utalnak át a költségvetés-kiigazításkor. „A városok egyesületének ülésén nagyon világosan elmondták nekem, hogy 43 városnak nincs meg az év végéig szükséges pénze a büdzsében. Ezeknek pénzt utalunk ki a költségvetés-kiigazítást célzó sürgősségi rendelettel, azért is hívtuk össze az egyesületet megbeszélésre. Ennek a 43 városnak nincs pénze a fizetésekre, a működési költségek kifizetésére, utcai közvilágítás nélkül maradhatnak – nyilatkozta Orban a România TV-ben.
A miniszterelnök rámutatott, a városok egyesületének képviselői azt kérték, hogy a helyi költségvetés megállapításánál minden lakosra számoljanak egy minimális összeget, ebből induljon ki a büdzsé.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!