Fotó: Pixabay.com
Megalapozottnak bizonyultak a Románia aggasztó pénzügy-gazdasági helyzetével kapcsolatos félelmek, óriási lyukakra bukkant az államháztartásban alig egy héttel a beiktatása után az új román kormány.
2019. november 13., 11:512019. november 13., 11:51
Florin Cîţu pénzügyminiszter szerint a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata (PSD) kormány 2019 első kilenc hónapjára 249 milliárd lejes bevétellel számolt, a költségvetés-végrehajtás azonban mindössze 228 milliárd lej. „Ebből az következik, hogy körülbelül 21 milliárd lejes „lyuk” keletkezett 9 hónap után” – írta kedd esti Facebook-bejegyzésében a Ludovic Orban vezette kabinet minisztere. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, csütörtökön sajtótájékoztatót fog tartani a pénzügyminisztérium székhelyén a költségvetés tárgyában.
Ludovic Orban miniszterelnök ugyancsak arról beszélt a napokban, hogy katasztrofális állapotokat örököltek a szociáldemokratáktól. „Miközben az előző kormány a nyugdíjrendszer költségvetési többletéről beszélt, kiderült, hogy ötmilliárd lejes lyuk tátong a társadalombiztosítási büdzsén. Bár a pénzügyminisztérium szerint október végén a nemzeti össztermék 2,8 százalékának megfelelő volt a költségvetési hiány, a deficit valójában ennél nagyobb, mert különböző trükkökkel érték el a hivatalos szintet” – állapította meg a kormányfő.
Orban egy keddi tévéinterjúban egyértelművé tette: ilyen körülmények között nem tudja garantálni, hogy Románia nem lépi túl a 3 százalékos hiánycélt. Az államháztartási hiány miatt Mugur Isărescu, a román jegybank (BNR) kormányzója is aggodalmának adott hangot, hiszen legfrissebb előrejelzésében az Európai Bizottság azt jósolja, hogy a deficit 2020-ban eléri a GDP 4,4, 2021-ben pedig a 6,1 százalékát.
Ezzel egy időben az is hűen tükrözi a pénzügyi-költségvetési helyzetet, hogy jelenleg 43 romániai város nem képes biztosítani év végéig a bérek kifizetését, a működéshez való költségeket. Ludovic Orban kormányfő a városok polgármestereit tömörítő egyesület képviselőivel folytatott keddi megbeszélése után elmondta, ezeknek a településeknek pénzt utalnak át a költségvetés-kiigazításkor. „A városok egyesületének ülésén nagyon világosan elmondták nekem, hogy 43 városnak nincs meg az év végéig szükséges pénze a büdzsében. Ezeknek pénzt utalunk ki a költségvetés-kiigazítást célzó sürgősségi rendelettel, azért is hívtuk össze az egyesületet megbeszélésre. Ennek a 43 városnak nincs pénze a fizetésekre, a működési költségek kifizetésére, utcai közvilágítás nélkül maradhatnak – nyilatkozta Orban a România TV-ben.
A miniszterelnök rámutatott, a városok egyesületének képviselői azt kérték, hogy a helyi költségvetés megállapításánál minden lakosra számoljanak egy minimális összeget, ebből induljon ki a büdzsé.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!