Fotó: Pixabay.com
Megalapozottnak bizonyultak a Románia aggasztó pénzügy-gazdasági helyzetével kapcsolatos félelmek, óriási lyukakra bukkant az államháztartásban alig egy héttel a beiktatása után az új román kormány.
2019. november 13., 11:512019. november 13., 11:51
Florin Cîţu pénzügyminiszter szerint a Viorica Dăncilă vezette szociáldemokrata (PSD) kormány 2019 első kilenc hónapjára 249 milliárd lejes bevétellel számolt, a költségvetés-végrehajtás azonban mindössze 228 milliárd lej. „Ebből az következik, hogy körülbelül 21 milliárd lejes „lyuk” keletkezett 9 hónap után” – írta kedd esti Facebook-bejegyzésében a Ludovic Orban vezette kabinet minisztere. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, csütörtökön sajtótájékoztatót fog tartani a pénzügyminisztérium székhelyén a költségvetés tárgyában.
Ludovic Orban miniszterelnök ugyancsak arról beszélt a napokban, hogy katasztrofális állapotokat örököltek a szociáldemokratáktól. „Miközben az előző kormány a nyugdíjrendszer költségvetési többletéről beszélt, kiderült, hogy ötmilliárd lejes lyuk tátong a társadalombiztosítási büdzsén. Bár a pénzügyminisztérium szerint október végén a nemzeti össztermék 2,8 százalékának megfelelő volt a költségvetési hiány, a deficit valójában ennél nagyobb, mert különböző trükkökkel érték el a hivatalos szintet” – állapította meg a kormányfő.
Orban egy keddi tévéinterjúban egyértelművé tette: ilyen körülmények között nem tudja garantálni, hogy Románia nem lépi túl a 3 százalékos hiánycélt. Az államháztartási hiány miatt Mugur Isărescu, a román jegybank (BNR) kormányzója is aggodalmának adott hangot, hiszen legfrissebb előrejelzésében az Európai Bizottság azt jósolja, hogy a deficit 2020-ban eléri a GDP 4,4, 2021-ben pedig a 6,1 százalékát.
Ezzel egy időben az is hűen tükrözi a pénzügyi-költségvetési helyzetet, hogy jelenleg 43 romániai város nem képes biztosítani év végéig a bérek kifizetését, a működéshez való költségeket. Ludovic Orban kormányfő a városok polgármestereit tömörítő egyesület képviselőivel folytatott keddi megbeszélése után elmondta, ezeknek a településeknek pénzt utalnak át a költségvetés-kiigazításkor. „A városok egyesületének ülésén nagyon világosan elmondták nekem, hogy 43 városnak nincs meg az év végéig szükséges pénze a büdzsében. Ezeknek pénzt utalunk ki a költségvetés-kiigazítást célzó sürgősségi rendelettel, azért is hívtuk össze az egyesületet megbeszélésre. Ennek a 43 városnak nincs pénze a fizetésekre, a működési költségek kifizetésére, utcai közvilágítás nélkül maradhatnak – nyilatkozta Orban a România TV-ben.
A miniszterelnök rámutatott, a városok egyesületének képviselői azt kérték, hogy a helyi költségvetés megállapításánál minden lakosra számoljanak egy minimális összeget, ebből induljon ki a büdzsé.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!